„Bagaż osobisty. Po Marcu” – wystawa w 50. rocznicę Marca ‘68

„Bagaż osobisty. Po Marcu” – wystawa w 50. rocznicę Marca ‘68.

Nigdy się nie rozstali. Nie stracili ze sobą kontaktu mimo odległości, trudów emigracji i walki o swoje na obcym gruncie.

Wystawa 
Bagaż osobisty. Po Marcu
7.03-20.05.2018
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

Wstęp wolny

W 50. rocznicę Marca ’68 Dom Spotkań z Historią prezentuje wystawę Bagaż osobisty. Po Marcu. To wielogłosowa opowieść o pokoleniu pomarcowych emigrantów, którzy opuścili Polskę z „dokumentem podróży”, stwierdzającym, że jego okaziciel nie jest już obywatelem tego kraju. Wyjeżdżali pod koniec lat 60. i na początku 70. w skutek propagandowej nagonki w Polsce. Z bagażem osobistych doświadczeń – poczuciem odrzucenia, utraty ojczyzny, rozstania z bliskimi, wyemigrowali do Szwecji, Francji, Danii, USA, Kanady, Izraela. 

Opowieść o ich losach, tu – w Polsce, i tam – na emigracji to temat przewodni wystawy zbudowanej ze wspomnień, fragmentów listów, dokumentów, fotografii z rodzinnych albumów i współczesnych zdjęć według pomysłu pisarki i reportażystki Agaty Tuszyńskiej. 

Bohaterowie wystawy to grupa przyjaciół – mówi Agata Tuszyńska, autorka wystawy ─ Znali się od zawsze. Od symbolicznej piaskownicy. Mieszkali w centrum powojennej Warszawy. Marzec zmienił bieg linii ich życia. Na Dworcu Gdańskim żegnali się z Polską na zawsze. Przez te wszystkie lata, mimo dzielących ich kilometrów, utrzymywali ścisły kontakt. Przyjaźnili się i zastępowali sobie rodzinę, która została w Polsce. Są nie tylko pokoleniem marcowym, ale także marcową rodziną. 

Czy wspomnienie o Polsce wciąż boli? Czy powinno? Czy wyjazd był dla tych młodych ludzi koniecznością czy nieuchronną potrzebą? Te pytania stały się punktem wyjścia do powstania wystawy i książki pod tym samym tytułem, której premierę zaplanowano na finisaż wystawy: 19 maja 2018.

Na wystawie zobaczymy zdjęcia pochodzące z rodzinnych albumów bohaterów oraz ich współczesne portrety wykonane przez fotografa Włodka Pawłowa. Osobiste historie pogłębia kontekst historyczny, przybliżający wydarzenia Marca ‘68.

***
Autorkami książki Bagaż osobisty. Po marcu są Agata Tuszyńska oraz uczestniczki warsztatów mistrzowskich prowadzonych przez pisarkę w 2017 roku w Domu Spotkań z Historią: Dorota Barczak-Perfikowska, Grażyna Latos, Elżbieta Strzałkowska i Wioletta Wejman.

https://www.facebook.com/events/153621422007851/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.