58. Aukcja Młodej Sztuki w Desa Unicum

Aukcja Młodej Sztuki
5 lipca 2016r., odbędzie się 58. Aukcja Młodej Sztuki. Z licytacji na licytację wzrasta zainteresowanie młodymi artystami i naturalnie rosną ceny ich prac. Inwestowanie w sztukę jest nie tylko modne – to również, a może przede wszystkim – wsparcie wzrastających talentów. Na najbliższej licytacji znajdą się obrazy i rzeźby młodych zdolnych, m. in. Klaudii Świątczak-Pjanki, Bartłomieja Kotera, Mariusza Dydo i Adama Ankiewicza. 

aukcjamlodasztuka
Renata Magda, Szelest Myśli, 2016 r.

Obrazy młodych twórców mają dużo niższe ceny, ale bardzo szybko zyskują na wartości. Potwierdza to przykład Bartłomieja Kotera, którego obraz „Meantime:blue” znajdzie się na 58. Aukcji Młodej Sztuki. Miejskie przedstawienia jego autorstwa za każdym razem osiągają rekordy. W 2014 roku prace Kotera sprzedawały się za około 3 tysiące, dzisiaj, zaledwie dwa lata później, ceny przekraczają 10 tysięcy złotych. Lipcową licytację otworzy praca „Pin-up” równie popularnej artystki, Klaudii Świątczak-Pjanki. Będzie to wyjątkowa okazja do zdobycia obrazu artystki, która coraz rzadziej pojawia się na rynku aukcyjnym. Jej obrazy, często inspirowane popkulturą, charakteryzuje wyrazista, wciągająca paleta barw. Równie cenione przez odbiorców figuralne przedstawienia Janusza Orzechowskiego oraz kompozycje Adama Wątora pojawią się na aukcji 5 lipca.

Wyjątkowo oprócz malarstwa wśród oferty aukcyjnej znajdą się również rzeźby. Jedna z nich – „Air Moose” autorstwa Mariusza Dydo – jest inteligentnym cytatem z dzieła „Balloon Dog” amerykańskiego artysty Jeffa Koonsa, który już jako ośmiolatek kopiował dzieła dawnych mistrzów i sprzedawał je w sklepie swojego ojca. Rzeźbę o złotym kolorze, będącą symbolem opakowanego szczęścia, autor przekornie komentuje sentencją: „Sztuka cenniejsza niż złoto”. Inspiracją kolejnego z rzeźbiarzy, Krzysztofa Jankowskiego, są natomiast dzieła Salvadora Dali czy Alberto Giacomettiego. Jego „Temida” to odlew z brązu, przedstawiający niezwykle smukłą sylwetkę głównej doradczyni Zeusa. Twórczość kolejnego artysty – Adama Ankiewicza czerpie natomiast z dwóch gałęzi sztuk plastycznych – malarstwa i rzeźby. Trójwymiarowe formy jego autorstwa zostały wyróżnione przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego i są tym samym rekomendowane do konkursu na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku Dobry Wzór 2016.

aukcjatry
Milena Brudkowska, Rozdanie, dyptyk, 2016 r.

Prace dostępne na aukcji to nie tylko finansowa inwestycja, ale również szansa na wsparcie dopiero rozwijających się debiutantów. Cena wywoławcza wszystkich prac to 500 złotych. DESA Unicum jako pierwszy polski dom aukcyjny zorganizowała tego typu licytację, pomagając młodym twórcom w nawiązaniu kontaktu z kolekcjonerami i miłośnikami sztuki.

Aukcja: 5 lipca, godz. 19:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: 21 czerwca – 5 lipca 2016, godz. 11:00-19:00 (poniedziałek-piątek) i godz. 11:00-16:00 (sobota), Salon Wystawowy MARCHAND, Pl. Konstytucji 2, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji Młodej Sztuki oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod linkiem:
https://www.desa.pl/pl/auctions/331/aukcja-mlodej-sztuki-5-lipca-2016-godz-19

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.