Aukcja malarstwa: Dawni Mistrzowie

22 września 2016 roku to data, która zmieni rynek aukcyjny w Polsce. Po raz pierwszy odbędzie się specjalnie przygotowana licytacja prac Dawnych Mistrzów.

Mistrzowie XVI-XVIII wieku. Pod młotek pójdzie ponad 50 renesansowych i barokowych arcydzieł, powstałych w najważniejszych ośrodkach ówczesnej Europy – we Włoszech, Flandrii i Holandii. To jedyna okazja, by powalczyć o obrazy sprzed kilkuset lat. Organizatorem jest DESA Unicum.

Po wielu miesiącach poszukiwań udało się skompletować ofertę aukcyjną, w której znajdują się prace z XVI, XVII i XVIII wieku. Malarstwa nowożytnego nie było dotąd prawie wcale na polskim rynku sztuki. Odnalezienie ponad 50 obrazów stanowiło ogromne wyzwanie – obecnie większość dzieł z tego okresu znajduje się w muzeach, a prywatni kolekcjonerzy niechętnie oddają zdobyte skarby. Sztuka dawna wiąże się przede wszystkim z niezwykłym kunsztem tworzących ówcześnie artystów. Posiadanie prac wykonanych z ogromnym talentem, dokładnością i realizmem jest dziś niezwykle prestiżowe.

Dzieła sprzed kilkuset lat są pełne tajemnic. Bywa, że nieopisana praca okazuje się białym krukiem. Jeden z obrazów wrześniowej aukcji, określony ogólnikowo jako „szkoła włoska”, okazał się dziełem mistrza, którego prace znajdują się obecnie w zbiorach paryskiego Luwru, petersburskiego Ermitażu oraz w Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie. Barokowe płótno o mrocznej stylistyce przedstawia kobietę, która trzyma w dłoni gołębicę. Ucho dziewczyny ozdobione jest kolczykiem z perłą. Symbolika atrybutów umożliwiła rozpoznanie w niej alegorii czystości i zaprowadziła badaczy ku Florencji, której patronka przedstawiana była w podobny sposób. Charakterystyka XVII-wiecznego, tętniącego życiem miasta kupieckiego wraz z analizą powstających w tamtym okresie dzieł potwierdziła tezę historyków. To właśnie Simone Pignoni, malarz związany z dworem książęcym, był autorem słynnych, barokowych alegorii. Prace Pignionego można podziwiać obecnie na całym świecie.

Wystawa obiektów: 9 – 22 września 2016, godz. 11:00-19:00 (poniedziałek-piątek) i godz. 11:00-16:00 (sobota)

Aukcja Sztuki Dawnej. Mistrzowie XVI-XVIII wieku: 22 września, godz. 19:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Więcej informacji o Aukcji Sztuki Dawnej: https://desa.pl/pl/auctions/347/aukcja-sztuki-dawnej-mistrzowie-xvi-xviii-wieku-22-wrzesnia-2016-godz-19

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.