Aukcja Desa Living PRL

Aukcja Desa Living  PRL 

Obiekty z okresu PRL i kolekcja designu Beaty Bochińskiej
Skuter Jawa, porcelana z Chodzieży i zestaw do sushi z lat 60, którego siostrzany egzemplarz znajduje się w nowojorskim muzeum to przedmioty, dziś trudno dostępne.
30 czerwca 2016 r. pojawią się na Aukcji DESA Living poświęconej obiektom z okresu PRL-u. Ponad 100 obiektów ze złotego okresu polskiego wzornictwa będzie można obejrzeć także na wystawie rozpoczynającej się 18 czerwca w DESA Unicum.

W ostatnich latach design z okresu PRL-u stał się jeszcze bardziej popularny. Niezwykłą kolekcję przedmiotów z lat 50, 60, i 70. minionego wieku stworzyła Beata Bochińska, historyk designu i była szefowa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Bochińska od ponad dwóch dekad zajmuje się wyszukiwaniem perełek polskiego projektowania.

Serwis do kawy Krokus - Ćmielów
Serwis do kawy Krokus - Ćmielów

Polski design czasu PRL-u słynął z wysokiej jakości porcelany. Wincenty Potacki w latach 60. stworzył jedne z najbardziej znanych, polskich serwisów do kawy. Kultowa Goplana – kolorowy zestaw, smukłych w formie i uzupełnionych złoceniami filiżanek, dzbanków i talerzyków, jest młodszą siostrą podobnego do niej i równie popularnego Krokusa. Oba serwisy zostały zaprojektowane w ćmielowskich fabrykach, których historia sięga 1790 roku. Na Aukcji DESA Living dostępne będą w poszukiwanych przez kolekcjonerów wersjach kolorystycznych. Obok projektów z Ćmielowa, pojawi się porcelana z Wałbrzycha, Włocławka, Pruszkowa, Chodzieży, Mirostowic oraz szkło projektów Zbigniewa Horbowego i Jerzego Słuczana-Orkusza.

Maria Chomentowska - Para krzeseł
Krzesła projektu Marii Chomentowskiej

Wśród designerskich projektów na Aukcji DESA Living znajdzie się także komplet czterech taboretów Władysława Wołkowskiego. W absurdalnych czasach PRL-u to właśnie on w 1975 roku zaprojektował meble na zamówienie belgijskiego dworu królewskiego.

Na aukcji znajdą się również obiekty, które są świadectwem byłego reżimu i zakrętów historii. Jednym z nich jest rzeźba – ogromne popiersia Lenina z lat 70. autorstwa Gustawa Zemły, rzeźbiarza związanego z warszawską Akademią Sztuk Pięknych. Do czasów komunistycznej propagandy przenoszą też partyjne sztandary oraz tablice i plakaty stworzone w estetyce realizmu socjalistycznego. Przedstawienia ukazujące robotników oraz odbudowę kraju występują obok treści BHP. Jednym z plakatów stworzonych w tym nurcie, jest „Pożar wróg dobrobytu” autorstwa Wiktora Górki, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, która w tamtym czasie przeżywała największy rozkwit.

Zabawka - kot
Zabawka - kot

Udział w aukcji jest bezpłatny. Licytować można osobiście, ale też telefonicznie i za pomocą zlecenia internetowego. 
Aukcja: 30 czerwca, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul.Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: 18-30 czerwca 2016r., godz. 11:00-19:00 (poniedziałek-piątek) i godz. 11:00-16:00 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, wstęp wolny.

Więcej informacji o Aukcji DESA Living oraz katalog aukcyjny w wersji PDF do pobrania tu

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.