Audioprzewodnik dla całej rodziny w Muzeum POLIN

materiały prasowe Muzeum POLIN

Audioprzewodnik dla całej rodziny w Muzeum POLIN

Od soboty, 8 lutego 2020 roku Muzeum POLIN proponuje rodzinom nową metodę zwiedzania wystawy stałej. „Wypożyczacie w kasach nieduże urządzenia, zakładacie na głowę słuchawki – i ruszacie na wspólną przygodę prowadzeni głosem Wojciecha Malajkata. Po drodze czeka Was wiele niespodzianek i zadań!” – zapowiada muzeum. Dzieci i dorośli odkryją, jak w kolejnych wiekach zmieniał się świat. Dowiedzą się o żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze. Po drodze usłyszą opowieści z dworskich komnat, warsztatów rzemieślniczych, rozmowy toczące się na ulicach dawnych miast i miasteczek. Na zwiedzających czekają także liczne zadania i aktywności na wystawie.

Myślimy o wprowadzeniu audioprzewodnika przeznaczonego specjalnie dla dzieci i ich opiekunów jako o nowym otwarciu wystawy stałej „1000 lat historii Żydów polskich” w Muzeum POLIN. W fascynującą podróż przez 1000 lat historii Polski i polskich Żydów będą mogły udać się całe rodziny. I odkrywać naszą wystawę w inny niż dotąd sposób. W tym celu przygotowaliśmy nowe narzędzie – audioprzewodnik wraz z wytyczoną ścieżką zwiedzania – na konferencji prasowej mówiła Jolanta Gumula, dyrektorka ds programowych Muzeum POLIN.

Wędrując przez sześć galerii wystawy stałej, zwiedzający przeniosą się o tysiąc lat wstecz do czasów, gdy pierwsi Żydzi przybyli na polskie ziemie. Dotrą aż do dwudziestolecia międzywojennego, gdy Polska odzyskała niepodległość. Zajrzą do żydowskiego domu i synagogi, sprawdzą, co jadało się w szabat. Poznają dawne zawody, a nawet zaprojektują własną monetę i wydrukują stronę dawnej księgi na prawdziwej prasie drukarskiej. Dzieci i dorośli prowadzeni przez narratora będą mogli odkryć, jak w kolejnych wiekach zmieniał się świat. Po drodze usłyszą opowieści z dworskich komat, warsztatów rzemieślniczych, rozmowy toczące na ulicach dawnych miast i miasteczek. Poznają historie o wspólnej pracy, przyjaźni, rodzinie, żydowskich świętach i obyczajach. Przewodnikiem po wystawie stałej jest towarzyszący nam narrator – aktor, któremu głos użyczył Wojciech Malajkat. Opowieść uzupełniona została barwnymi scenkami odegranymi przez aktorów, które przenoszą słuchaczy w czasie i pozwalają wczuć się w klimat dawnych epok –dodaje Jolanta Gumula.

Proponujemy rodzinom z dziećmi spędzenie czasu na naszej wystawie z bohaterami, opowieściami, historią i tradycjami, a także z zadaniami, które już wiemy, że zainteresowały i spełniły oczekiwania najmłodszych Widzów. Spotkaliśmy się z grupą dzieci wraz z opiekunami, która nie znała wcześniej wystawy. W ten sposób pozyskaliśmy najlepszych ekspertów i najsurowszych recenzentów naszych działań. Zebraliśmy ich opinie, a także uwagi rodziców, aby dzisiaj zaprezentować Państwu i Zwiedzającym atrakcyjną i mądrą zabawę połączoną z edukacją – mówi Anna Czerwińska, Kierowniczka Sekcji Edukacji Szkolnej i Rodzinnej Muzeum POLIN.

Audioprzewodnik został przygotowany dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat i ich dorosłych opiekunów, ale z powodzeniem skorzystają z niego także młodsi zwiedzający.
Jak nową metodę zwiedzania oceniają pierwsi użytkownicy testujący audioprzewodnik? 
Moja córka zadała mi pytanie: Mamo, czemu to już koniec? (Katarzyna, mama Wandy i Ignacego). 
A moja zapytała, czy możemy jeszcze raz przejść (Beata, mama Weroniki) – opowiadali rodzice po zwiedzaniu. 
Urządzenie nie przysporzyło im żadnych trudności: Dziecko nawet nie pytało, obsługiwało intuicyjnie (Beata, mama Weroniki). Obsługa sprzętu była banalnie prosta! (Krystian, tata Antoniego).

Zwiedzanie z rodzinnym audioprzewodnikiem trwa około 1,5 godziny (wraz z przerwami i aktywnościami). To zupełnie nowe, rodzinne doświadczenie – świetny sposób na poznanie dziedzictwa polskich Żydów i na pierwszy kontakt z wystawą Muzeum POLIN. Audioprzewodniki dla rodzin dostępne są w języku polskim
i angielskim, można je wypożyczyć w kasach muzeum (opłata: 10 zł). Trasa audioprzewodnika nie obejmuje galerii „Zagłada” i „Powojnie”.
 
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Fundacji Koret oraz The Louis and Anne Abrons Foundation. Współorganizatorem projektu jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN korzysta z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Muzeum za 1 zł”. W ramach tego programu dzieci i młodzież ucząca się między 7 a 26 rokiem życia, płacą za wstęp do Muzeum 1 zł. Dotyczy posiadaczy legitymacji polskich szkół i uczelni. Program jest realizowany w ramach projektu Muzeum dostępne.

Dzieci do 7 roku życia wchodzą do muzeum bezpłatnie.

W Muzeum obowiązują zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, Karty Warszawiaka i Młodego Warszawiaka.

Muzeum POLIN bierze udział w programie „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” – to projekt zakładający dofinansowanie przez UM w szkołach zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych kwotą w wysokości 100 zł w skali rocznej na każdego ucznia zamieszkałego na terenie m.st. Warszawy. W projekcie mogą wziąć udział tylko szkoły, dla których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa.

GODZINY OTWARCIA Muzeum POLIN (UWAGA! Od kwietnia będą obowiązywać nowe godziny otwarcia)
poniedziałek | czwartek | piątek
muzeum czynne: 10:00–18:00
ostatnie wejście na wystawę stałą: 17:00
ostatnie wejście na wystawę czasową: 17.30

W CZWARTKI WSTĘP NA WYSTAWĘ STAŁĄ I CZASOWĄ JEST BEZPŁATNY
środa | sobota | niedziela
muzeum czynne: 10:00–20:00
ostatnie wejście na wystawę stałą: 19:00
ostatnie wejście na wystawę czasową: 19.30

WTOREK MUZEUM NIECZYNNE DLA ZWIEDZAJĄCYCH
Kasy, sklep muzealny oraz restauracja są otwarte w godzinach otwarcia muzeum

źródło: materiały prasowe Muzeum POLIN

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.