Warmia i Mazury to region, który od lat cieszy się nieprzeciętnie dużym zainteresowaniem turystów, zwłaszcza w gorące wakacyjne miesiące. Nic dziwnego – oferuje nie tylko mnóstwo atrakcji dla całej rodziny, ale także przepiękne, zapierające dech w piersiach krajobrazy. Jakie atrakcje odwiedzić, będąc na Warmii i Mazurach?
Warmiolandia – czyli kiedy dzieci się nudzą
Pogoda podczas wakacyjnych wojaży nie zawsze jest taka, jak by się chciało. Chyba każdy rodzic jest w stanie potwierdzić, że nuda podczas deszczowych wakacyjnych dni może być prawdziwym przekleństwem, zwłaszcza dla małych dzieci.
W województwie warmińsko-mazurskim dostępna jest w Warmiolandia. To jedna z największych sali zabaw w całym regionie – oferuje 2000 m2 powierzchni wypełnionej różnego rodzaju atrakcjami dla całej rodziny. Zarówno dorośli, jak i dzieci mogą miło spędzić czas na torach przeszkód, kryjówkach, trampolinach, zjeżdżalniach, dmuchańcach i w towarzystwie mnóstwa zabawek. W Warmiolandii odpocząć mogą zarówno klienci indywidualni, jak i grupy zorganizowane, takie jak wycieczki szkolne i kolonie.
Zamek w Kętrzynie
Zamek krzyżacki w Kętrzynie to atrakcja, której nie sposób pominąć podczas zwiedzania Warmii i Mazur. Jego historia sięga drugiej połowy XIV wieku, kiedy to w południowo-wschodnim narożniku murów miejskich powstała budowla pełniąca funkcję siedziby prokuratora zakonnego. Zamek został otoczony murem, bramą wjazdową i trzema basztami – fragmenty tych elementów przetrwały aż do dnia dzisiejszego.
Zamek w Kętrzynie w trakcie kolejnych wieków wielokrotnie był niszczony, odbudowywany i przebudowywany. W styczniu 1945 roku został zrównany z gruntem przez wojska rosyjskie i dopiero w roku 1964 rozpoczęła się jego powolna odbudowa. W dzisiejszych czasach zamek uznawany jest za najpiękniejszą i najbardziej wartą uwagi wizytówkę miasta Kętrzyn.
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich
To unikatowy w skali kraju obszar, który nie bez powodu uznawany jest za jedną z najważniejszych atrakcji Mazur. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to droga wodna o długości ponad 100 km, która łączy położone na północy regionu Węgorzewo z jeziorem Wiartel.
Co ważne, chociaż żeglowanie po wielkich jeziorach mazurskich może być czystą przyjemnością, to jednak nie można zapomnieć o bezpieczeństwie i odpowiedzialności. Osoby, które na pokładzie żaglówki nie czują się najlepiej, mogą zdecydować się na długie spacery po okolicy bądź też przejażdżkę mazurską pętlą rowerową, która obejmuje cały region.
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich zachwyca nie tylko przepięknymi krajobrazami dzikiej natury, ale także rozbudowaną infrastrukturą. Wieże widokowe, malownicze ścieżki rowerowe i trasy piesze co roku przyciągają tu setki tysięcy turystów.
Olsztyn – stolica województwa warmińsko-mazurskiego
Olsztyn to miasto będące stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. Warto podkreślić, że aż 30% jego powierzchni zajmują tereny zielone, kolejne 10% zaś – jeziora. Śmiało można więc powiedzieć, że Olsztyn to miasto, w którym nowoczesność spotyka się z naturą.
Turyści mogą docenić Olsztyn za niesamowite krajobrazy – w obrębie miasta jest aż 11 jezior i praktycznie niezliczona liczba parków. W Olsztynie warto odwiedzić także las miejski, którego powierzchnia przekracza 1000 hektarów.
Olsztyn ma jednak do zaoferowania turystom o wiele więcej niż bliskość przyrody. Miłośnicy zabytkowej architektury z pewnością chętnie odwiedzą Stare Miasto. Ciekawą atrakcją dla całej rodziny może być także olsztyńskie planetarium.
Co jeszcze warto zobaczyć podczas podróży po Warmii i Mazurach?
Powyższe atrakcje to tylko przykłady miejsc, które warto odwiedzić w trakcie wakacji na Warmii i Mazurach. Rodziny poszukujące pomysłów na wypoczynek mogą na Mazurach zobaczyć również:
- Kanał Elbląski – inżynieryjny cud, który na swojej trasie pokonuje ponad 100 metrów różnicy wysokości luster wody,
- Giżycko – miasto z obrotowym mostem na kanale łuczańskim, który warto zobaczyć na własne oczy,
- Śniardwy – największe jezioro w Polsce; można uprawiać tu nie tylko turystykę wodną, ale także skorzystać z oferty licznych gospodarstw agroturystycznych bądź też zdecydować się na wyprawę jednym z szlaków rowerowych,
- Gołdap – jedyne miasto na Warmii i Mazurach, które posiada status uzdrowiska, jednocześnie – miejsce z najczystszym w Polsce powietrzem.
/artykuł sponsorowany/