Artystyczne związki cykl spotkań online

Artystyczne związki cykl spotkań online

Doskonale wiemy, że motorem napędowym wielkiej sztuki bywają często wielkie uczucia. Zapraszamy na nowy cykl wykładów prezentujących historie polskich artystycznych par – zarówno tworzących związki niezwykle burzliwe, jak i sielankowo zgodne. Kim była wielka muza Malczewskiego? Czy w życiu Witkacego była „ta jedyna”? Jakie były losy małżeństwa ekscentrycznej Zofii Stryjeńskiej? Czy Kobro i Strzemiński, doskonale rozumiejący się na polu sztuki, tworzyli udaną parę w życiu prywatnym? Nasza rodzima historia sztuki pełna jest fascynujących „podwójnych biografii”, które tylko czekają na odkrycie!

Najbliższe spotkanie: 26 maja (wtorek), 19:00 – “Jacek Malczewski i Maria Balowa” | LINK ➡️ https://tiny.pl/77lqg
Spotkania odbywają się na platformie Microsoft Teams. Uczestnictwo jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich.
Uwaga: liczba miejsc ograniczona do 250. Decyduje kolejność wejść.
Pełny program poniżej

„Sztuka wyzwala wiele emocji, działa na nas bardzo intensywnie i powoduje, że potrafimy zapomnieć o naszych problemach i zmartwieniach. Nie ma jednego sposobu na takie katharsis, bo każdy z nas dostrzega inne wartości w muzyce, w malarstwie czy w literaturze. Jednak tym oczyszczeniem jest z pewnością odzyskanie siły i energii do działania, pozbycie się złych myśli i rozjaśnienie umysłu. Dzięki sztuce odrywamy się od naszej rzeczywistości i zagłębiamy się w świat, który pokazuje nam artysta. Wystarczy oderwać się na chwilę od tego, co dzieje się dookoła nas i pozwolić czyjejś historii zawładnąć naszym umysłem. Po takiej sesji poczujemy się lepiej; myśli staną się lżejsze, zyskamy szersze spojrzenie na świat i lepszą umiejętność radzenia sobie z problemami.”
______________________
??.??. – Zofia i Karol Stryjeńscy

??.??. – Jacek Malczewski i pani Balowa:
Uważny obserwator dostrzeże, że muzy, chimery i mityczne postacie pojawiające się na obrazach Jacka Malczewskiego często mają twarz tej samej kobiety. Maria Balowa, osoba niezwykle inteligentna, o smukłej sylwetce i kasztanowych włosach, stała się wielką inspiracją artysty. Choć dzieliła ich znaczna różnica wieku, zauroczenie było niezwykle silne i wzajemne. Malczewski nazywał Marię Balową „Afrodytą swojego życia”. Jaki wpływ miała pani Balowa na twórczość malarza? Czy była tylko modelką, czy może miała realny wpływ na podejmowane przez Malczewskiego działania?

??.??. – Xawery Dunikowski i Sara Lipska

 ??.??. – Władysław Strzemiński i Katarzyna Kobro

??.?? – Witkacy i Jadwiga Witkiewicz


Prowadzące:

Magda Kąkolewska:- prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii, dyrektorka ds. Art Brandingu w STU ERGO Hestia SA. Absolwentka prawa i historii sztuki. Edukatorka i wykładowczyni. W latach 2013-19 organizatorka 49 wystaw sztuki młodych twórców w ramach Fundacji APH. Poprzez swoje działania upowszechnia ideę edukacji przez sztukę w środowiskach biznesowych oraz wspiera młode talenty, które debiutują w świecie sztuki.

Maja Wolniewska: historyczka sztuki, kuratorka, krytyczka. Przez kilka lat współpracowała z Domem Aukcyjnym Desa Unicum, pomagając w budowaniu kolekcji i świadcząc usługi z zakresu doradztwa inwestycyjnego. Od 2019 roku związana z Fundacją Artystyczna Podróż Hestii, gdzie odpowiada przede wszystkim za harmonogram wystawienniczy w Pawilonie Sztuki ERGO Hestii i program art brandingowy Fundacji.

Anna Palacz: historyczka sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracowała z takimi instytucjami, jak Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Przez dwa lata specjalistka w Dziale Merytorycznym Domu Aukcyjnego Libra. Od 2019 roku współpracuje z Fundacją Artystyczna Podróż Hestii.

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.