Archiwalny Fotoplastikon “Fotografie Warszawy 1918-1939”

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

Archiwalny Fotoplastikon “Fotografie Warszawy 1918-1939”.

7 lipca 2018 roku, o godzinie 14:00 odbędzie się inauguracja wystawy w Mobilnym Fotoplastikonie w Parku Rzeźby przed pałacem w Królikarni w Warszawie.

Zdjęcia będzie można oglądać bezpłatnie w fotoplastykonie w Parku Rzeźby przed pałacem w Królikarni w Warszawie od 7 lipca do 6 sierpnia 2018 r. Park otwarty jest dla zwiedzających 7 dni w tygodniu, od świtu do zmierzchu.

Narodowe Archiwum Cyfrowe we współpracy z Archiwum Państwowe w Warszawie oraz Królikarnia przygotowało jedyną w swoim rodzaju wystawę prezentującą archiwalne fotografie Warszawy z okresu II RP.

Unikatowe archiwalne fotografie ożywione w fotoplastykonie pokażą życie Warszawy i jej mieszkańców po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Udokumentowane na kliszach świadectwa miejsc i zdarzeń dają nam niepowtarzalną możliwość spojrzenia na miasto, które zniknęło w czasie II wojny światowej. Wystawa podzielona została na 5 tematów (Krajobraz starej Warszawy, Warszawiak w pracy, Wydarzenia polityczne, Wystawy i inauguracje, Życie codzienne), a fotografie prezentowane będą w technice stereoskopowej dającej wrażenie trójwymiarowości oraz w 2D.

Po wizycie w Warszawie Archiwalny Fotoplastikon ruszy w trasę po Polsce i stanie kolejno w: Zamościu (Rynek Solny, sierpień 2018 r. we współpracy z Archiwum Państwowe w Zamościu), Krakowie (przed Budynkiem Muzeum Narodowego w Krakowie, wrzesień 2018 r. we współpracy z Archiwum Narodowe w Krakowie oraz Muzeum Narodowe w Krakowie) oraz Koszalinie (przed budynkiem AP Koszalin, grudzień 2018 r. – styczeń 2019 r. we współpracy z Archiwum Państwowe w Koszalinie ). W każdym mieście będzie można obejrzeć dedykowaną danej metropolii wystawę zdjęć archiwalnych z okresu dwudziestolecia międzywojennego we współpracy z lokalnymi Archiwami Państwowymi. Szczegóły dostępne są na stronie nac.gov.pl

Fotoplastikon zapewnia: Fundacja Koncept Kultura

Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości – Niepodległa i dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Archiwa Państwowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.