Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury 2017

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury 2017.

Liczne spotkania z uznanymi zagranicznymi i polskimi pisarzami, premiery oczekiwanych książek oraz pełen literackich atrakcji klub festiwalowy – druga edycja Apostrofu będzie prawdziwym literackim świętem dla czytelników. Między 15 a 21 maja 2017 roku na organizowany przez Empik Międzynarodowy Festiwal Literatury przyjadą między innymi David Lagercrantz, Charlotte Link, Maja Lunde i Katja Kettu. Kuratorem drugiej edycji festiwalu został Szczepan Twardoch, a oprawę wizualną tegorocznej edycji przygotował Radek Szlaga.

Apostrof nie zwalnia tempa. W tym roku czeka nas jeszcze więcej wrażeń, od których serca miłośników literatury zabiją mocniej. Pierwszy raz nad Wisłę przyjedzie David Lagercrantz – to dzięki niemu miliony czytelników na całym świecie mogły znowu przeczytać o losach Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander z sagi „Millennium”. Apostrof będzie także pierwszą okazją do porozmawiania z Mają Lunde, która pisząc bestsellerową „Historię Pszczół”, pokazała meandry ludzkiej psychiki. Nigdy wcześniej w Polsce nie była też Katja Kettu, która „Akuszerką” weszła na giełdę najbardziej fascynujących głosów literatury północy, a niedawno ukazała się jej „Ćma”. Wśród zagranicznych gości festiwalu znajdą się też m.in. Graham Masterton, Erling Kagge, Dave Goulson, Cecelia Ahern czy Jonathan Carroll.

Nowa książka Jakuba Żulczyka – „Wzgórze psów” to najbardziej wyczekiwany rodzimy tytuł tej wiosny. Autor po raz pierwszy po premierze spotka się z czytelnikami właśnie na Apostrofie. To tylko jedna z festiwalowych premier. Swoje nowe książki zaprezentują czytelnikom także m.in. Łukasz Orbitowski, Wojciech Kuczok, Dorota Masłowska, Ziemowit Szczerek, Wojtek Miłoszewski, Katarzyna Tubylewicz, Liliana Hermetz, Jakub Ćwiek, Katarzyna Berenika Miszczuk, Magdalena Witkiewicz, Michał Rusinek, Krzysztof Varga, Adam Wajrak czy Marta Dymek. W festiwalu weźmie też udział niekwestionowana ikona polskiego reportażu, Hanna Krall.

Apostrof to nie tylko spotkania z pisarzami, ale także literackie spory i dyskusje. O to „Jak oni pracują?” Paweł Goźliński zapyta Agatę Napiórską, Kaję Malanowską, Pawła Dunin-Wąsowicza i Szczepana Twardocha.
O „Kobiecym szale” z Sylwią Chutnik będą rozmawiały Natalia Fiedorczuk, Katarzyna Tubylewicz, Liliana Hermetz
i Katarzyna Puzyńska. Przerabiać „Nieprzerobiony PRL” będą zaś Włodzimierz Nowak, Cezary Łazarewicz, Andrzej Leder, Olga Drenda i Roman Kurkiewicz. Pisarze będą również dyskutowali o przeklętych biografiach, granicach polityki i literatury, a także o tym, do kogo należy polska literatura.

Program Apostrof – klik

Podczas tegorocznego Apostrofu zostanie otwarty klub festiwalowy, w którym symbioza muzyki i literatury umili niejeden wieczór. Przed koncertem Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego odbędzie się spotkanie wokół książki „Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe”, w której założyciel Voo Voo rozmawia z Wojciechem Bonowiczem. Na scenie wystąpią także Pablopavo i Ludziki oraz duet Kopyt/Kowalski. Natomiast Anna Dziewit-Meller i Natalia Fiedorczuk zagrają gościnnie z zespołem Sylwii Chutnik – PMS.

Z kolei najbardziej znany teatr improwizowany w Polsce – Klancyk – wystąpi razem z kuratorką poprzedniej edycji Apostrofu – Sylwią Chutnik i tegorocznym kuratorem – Szczepanem Twardochem, a także z prezentującą przedpremierowo fragmenty swojej nowej książki „#sława” Karoliną Korwin Piotrowską oraz nagrodzonym Paszportem Polityki – Łukaszem Orbitowskim. W klubie festiwalowym powstanie też pop-up restauracja serwująca dania roślinne z całego świata – będzie to niepowtarzalna okazja do spróbowania smaków Jadłonomii. Marta Dymek, najpopularniejsza wegańska blogerka, wyjątkowo na tę okazję stworzy menu z przepisów ze swojej premierowej książki „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata”.

Kuratorem tegorocznej edycji festiwalu jest Szczepan Twardoch – jeden z najbardziej cenionych polskich współczesnych pisarzy. Autor brał udział w przygotowaniu programu festiwalu, zaproponował część zaproszonych autorów, tematy dyskusji i wydarzeń specjalnych. Oprawę wizualną przygotował zaś Radek Szlaga, jeden z ciekawszych polskich malarzy i grafików, współtwórca grupy Penerstwo.
Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury jest organizowany przez Empik. To podziękowanie dla czytelników, którzy – wbrew statystykom – z entuzjazmem podchodzą do książek i ich autorów.


15-21 maja 2017 roku
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin

Program Apostrof – klik

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Organizator: Empik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.