Animator On Tour 2017 w NInA

Animator On Tour 2017.

20 października 2017 roku w  w 70. rocznicę polskiej animacji zobaczysz dziewięć zwycięskich animacji 10. Międzynarodowego Konkursu Filmów Animowanych Animator 2017! 

Zwycięzcy polskich festiwali filmowych szybko znikają z afiszy i repertuarów kinowych, choć większość z nich zasłużyła na zdecydowanie dłuższe życie w kulturalnym obiegu. Tych, którzy nie mieli okazji wzięcia udziału w międzynarodowym święcie animacji w Poznaniu, zapraszamy do FINA na 164 minuty z filmami animowanymi.

Pokażemy dziewięciu zwycięzców: osiem krótkich animacji z Austrii, Australii, USA, Iranu, Polski i Wielkiej Brytanii oraz pełnometrażowy film z Kanady. To niebywała szansa, by przyjrzeć się kondycji międzynarodowej animacji, a także obejrzeć niepokazywane nigdzie indziej filmy, które często w twórczy i oryginalny sposób podejmują wątki polityczne, biorą na warsztat wielkie idee formalne XX wieku, mierzą się z tematem tolerancji, seksualności, a także pokazują grę między warstwą wizualną i audialną.

Prelekcję przed pokazem wygłosi dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator, Marcin Giżycki.

PROGRAM:

„A Dad”, reż. Robert Cambrinus, 2016, 11 minut
Film jest hołdem reżysera dla impulsu, który stał za założeniem ruchu dadaizmu w Cabaret Voltaire w 1916 roku. Nagroda Grand Prix–Złoty Pegaz za „inteligentne, dowcipne i ironiczne przypomnienie ducha dadaizmu w stulecie zaistnienia ruchu, tak ważnego dla sztuki XX wieku”.

„Ja na zdjęciu”, reż. Dennis Tupicoff, 2017, 11 minut
Film łączący technikę animacji i filmu aktorskiego oparty jest na wspomnieniach, snach i bieżących wydarzeniach w życiu bohatera wychowanego w latach 50-tych. II Nagroda–Srebrny Pegaz (nagroda FINA) za „monumentalną prostotę i głębokie znaczenie płynące z poetyckiego kontrastu odnalezionego materiału (found footage) i obrazów stworzonych rotoskopem.

„Lot wróbla”, reż. Tom Schroeder, 2016, 14 minut
Film to hołd, który reżyser złożył nieżyjącemu przyjacielowi Dave’owi Herremu, animując ich wspólne projekty. III Nagroda–Brązowy Pegaz za „film, w którym przyjaźń i kreatywność zwyciężają nad tragedią. Opowiedziany z bystrym okiem, które spogląda na utraconą więź. Film jest śmiałym hołdem dla sztuki animacji”.

„Chateau au Go Go”, reż. Steve Gentile, 2016, 4 minuty
Kinetyczna animowana, makrofotografowana zabawa, która bada obrazy odbite na korkach do wina. Nagroda za najlepszą muzykę – za „znakomite skomponowanie obrazu w całość z wybitną muzyką Vijaya Iyera”.

„Niezrozumienie”, reż. Terri Matthews, 2016, 10 minut
Historia Malcolma Fetchera, neurotycznego nauczyciela zmagającego się z kryzysem tożsamości. Nagroda Specjalna dla najlepszego filmu studenckiego za „doskonale napisany, zaprojektowany i animowany film z ciętym humorem”.

„Cipka”, reż. Renata Gąsiorowska, 2016, 8 minut
Opowieść o młodej dziewczynie, która postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności. Niestety, nie wszystko idzie zgodnie z planem. Nagroda Specjalna dla najlepszego polskiego filmu krótkometrażowego za „odważne mówienie o prawie każdej kobiety do przyjemności płynącej z własnego ciała”.

„Wiatr nagle”, reż. Edris Samani, 2016, 8 minut
Historia polowania, na które ojciec zabiera syna. Chłopak postanawia przeszkadzać ojcu w strzelaniu do ptaków. Nagroda Specjalna Jury za „niezwykle inspirującą wizję i wartościową przypowieść”.

„Dzięki uprzejmości artysty”, reż. Piotr Bosacki, 2016, 10 minut
Film poświęcony pamięci. Warstwa literacka przypomina szkolny wykład, w którym autor opowiada m.in. o teorii dzieła sztuki. Całość balansuje na granicy między kpiną a powagą. Nagroda specjalna im. Wojciecha Juszczaka za szczególne walory artystyczne oraz nagroda publiczności za najlepszy film krótkometrażowy.

„Window Horses”, reż. Ann Marie Fleming, 2016, 88 minut
Animacja o miłości do rodziny, poezji, historii, kultury, która opowiada historię młodej poetki zaproszonej do udziału w festiwalu poezji w Shiraz (Iranie). Nagroda dla najlepszego filmu pełnometrażowego za „pokazanie wartości płynącej z otwarcia serca na różne kultury. Szczególnie w czasach, w których wiele osób odwraca głowę w drugą stronę”.

20 października 2017, godz. 18:00

NInA ul. Wałbrzyska 3/5

WSTĘP:

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17.00. 
Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. 
Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.