Aleja główna ZOO w Warszawie wypiękniała

Aleja główna ZOO w Warszawie wypiękniała.

Od początku lipca warszawiacy mogą korzystać z nowej alei głównej Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Ukończono jej generalny remont. Pojawiła się m.in. nowa nawierzchnia, drzewa, ławki i latarnie. Przy okazji prac zmodernizowano również podziemne instalacje wodne i elektroenergetyczne.

– Ogród zoologiczny jest jedną z największych atrakcji Warszawy. Od dziewięćdziesięciu lat mieszkańcy i turyści przychodzą tu, aby zobaczyć zwierzęta, ale także zrelaksować się podczas rodzinnych spacerów.  Warszawiacy cenią sobie to miejsce i chcą, aby wyglądało jak najlepiej. Stąd m.in. liczne pomysły i sugestie związane z poprawą funkcjonalności zoo, które zgłaszali nam sami mieszkańcy. Cieszę się, że możemy spełniać te oczekiwania i już dziś zaprosić na spacer po wyremontowanej alei głównej – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
 
Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie w tym roku obchodzi szczególny jubileusz dziewięćdziesięciolecia swojego istnienia. Z tej okazji zoo otrzymało kilka „prezentów”. Są to m.in. nowe wejście od strony ul. Jagiellońskiej, stawy dla żółwi błotnych, a przede wszystkim wyremontowana aleja główna.
 
– To prezent szczególny. Niejeden jubilat, w naszym wieku, chciałby otrzymać nowy kręgosłup. Tak właśnie jest w przypadku naszej alei głównej – podkreśla Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. – Remont pozwolił wejść naszemu zoo w XXI wiek. Stało się to nie tylko za sprawą nowej nawierzchni czy cieszącej oko małej architektury, ale przede wszystkim modernizacji wszystkich instalacji i sieci, które znajdują się pod aleją – dodaje.
 
Po remoncie, ponadkilometrowej długości aleja główna doskonale podkreśla reprezentacyjny charakter, podstawowego ciągu komunikacyjnego zoo. Zniknęły bariery architektoniczne, pojawiła się nowa równa nawierzchnia, ustawiono dyskretne oświetlenie, a przede wszystkim odnowiono zieleń.
 
 Projektując rozwiązania dla nowej alei chcieliśmy podkreślić, że zoo to przecież ogród. Dlatego też wzdłuż alei głównej posadziliśmy 400 nowych drzew, a ponadto 17 tysięcy krzewów. Całość uzupełniają hortensje i irgi. Szczególnie wiosną i latem spacerowicze znajdą tu wytchnienie w cieniu zieleni ¬– mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. 
 
– W zeszłym roku zoo odwiedziło blisko 787 tysięcy gości. To wspólna przestrzeń, z której korzystają rodziny, turyści i dzieci podczas wycieczek szkolnych. Codziennie prowadzone są tu warsztaty edukacyjne. Dlatego tak ważne jest, aby miejski ogród zoologiczny jak najlepiej odpowiadał potrzebom poszczególnych grup gości – zauważa Aleksandra Gajewska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy. – Czuję dużą satysfakcję, że w 2018 roku udało się zrealizować w nim wiele projektów. Liczę, że to przyczyni się do kolejnych sukcesów frekwencyjnych.


 Teraz szeroka, równa aleja umożliwia swobodny przejazd wózkom dla dzieci i zapewnia komfort osobom z niepełnosprawnościami. Przy okazji prac remontowych została zmodernizowana również sieć wodociągowa, kanalizacyjna oraz instalacje elektroenergetyczne. Pojawił się też nowy element – światłowód. Podziemna część remontu wymagała największych nakładów pracy. Wymienione instalacje wodne mają większą przepustowość, dzięki czemu zmniejszone jest prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Ponadto część wody opadowej z alei głównej, po jej przefiltrowaniu, wykorzystywana jest do napełniania dużych stawów wokół wysp małp i lemurów.
 
Prace zrealizowano na zlecenie m.st. Warszawy, reprezentowanego przez inwestora zastępczego Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, przez konsorcjum firm TOMBRUK Sp. z o.o. i ROKOM Sp. z o.o. Koszt prac wyniósł blisko 9 400 000 zł.
 
Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie powstał 90 lat temu. Wtedy miał powierzchnię zaledwie 12 ha, dziś ma ich ponad 40. Już wówczas była to nowoczesna placówka, spełniająca (ówczesne) standardy hodowli zwierząt, służąca nauce i edukacji. Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale idea ochrony zagrożonych gatunków wciąż pozostaje aktualna. Obchody jubileuszu stołecznego zoo towarzyszyć będą warszawiakom przez cały rok. Więcej informacji o wydarzeniach z tym związanych można znaleźć tutaj lub odwiedzając stronę www.zoo.waw.pl.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.