Agencja pracy – czym się zajmuje i w jakim zakresie pomoże?

Agencja pracy to jedna z wielu agencji, jakie działają na rynku. Zajmuje się rekrutacją pracowników do firm w kraju oraz za granicą. Agencja rekrutacyjna prowadzi też doradztwo personalne i zawodowe oraz porady dla pracowników i pracodawców w zakresie pracy tymczasowej w kraju i za granicą. 

Agencja pośrednictwa pracy – zakres usług i oferta 

Usługi, które agencja pracy świadczy w ramach pośrednictwa pracy dotyczą przede wszystkim udzielania wsparcia osobom, które szukają zatrudnienia lub dodatkowej pracy zarobkowej oraz pracodawcom w rekrutacji pracowników o określonych kompetencjach i zawodach. 

Każda agencja na bieżąco pozyskuje i publikuje oferty pracy (często w formie ogłoszeń na swojej stronie WWW). Udziela też pracodawcom danych o kandydatach do pracy w nawiązaniu do zgłoszonej przez nich oferty i oczekiwań. Agencja pośrednictwa pracy odpowiada też za informowanie zgłoszonych kandydatów o aktualnych sytuacjach na rynku pracy i prognozowanych zmianach i trendach. 

W ramach poszukiwania pracowników na określone stanowiska agencja pracy organizuje kontakty osób poszukujących zatrudnienia w danym kierunku z potencjalnymi pracodawcami. Kieruje też osoby do pracy za granicą u zagranicznych pracodawców

Usługi agencji pracy w zakresie doradztwa personalnego 

Agencja pracy w ramach usług doradztwa personalnego na bieżąco analizuje sytuację w zakresie zatrudnienia pracowników na rynku, określania ich umiejętności i kompetencji oraz dodatkowych cech, niezbędnych do podjęcia pracy (Takich jak np. posiadane wykształcenie, ukończone szkolenia, posiadanie prawa jazdy określonej kategorii itp.). Każda z agencji dysponuje źródłami i metodami, które podsumowują ilość kandydatów na określone stanowisko pracy i obrazują proces rekrutacji odbywających się za pośrednictwem agencji. Ponadto agencja weryfikuje kandydatów z uwagi na posiadane kwalifikacje w stosunku do przyszłego pracodawcy. 

Usługi agencji pracy w zakresie doradztwa zawodowego

Każda agencja pracy w zakresie poradnictwa zawodowego oferuje wsparcie w wyborze zawodu oraz miejsca przyszłego zatrudniania. Ponadto udziela danych koniecznych do podjęcia decyzji zawodowych, w tym informacji o zawodach, rynku pracy, jego zmienności, oczekiwaniach pracodawców, systemach szkoleń, rozwoju zawodowego itp. Rola agencji w zakresie doradztwa zawodowego polega też na organizowaniu i prowadzeniu grup porad zawodowych i zajęć aktywizacyjnych dla osób, które aktywnie szukają miejsca zatrudnienia. W ramach współpracy z pracodawcami agencja udziela też wskazówek w zakresie wyboru kandydata do pracy, udzielając informacji o posiadanych kandydatach i ich kompetencjach.

Każda agencja pracy posiada swoje biuro i miejsca przeznaczone na rozmowy z kandydatami, w tym pomieszczenia zapewniające poufność danych i wyposażone w niezbędny sprzęt używany na co dzień. Niezbędne jest zatrudnianie w agencji wykwalifikowanych pracowników, którzy posiadają umiejętności w zakresie rekrutowania kandydatów, prowadzenia szkole, przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych itp.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.