Abakanowicz w Parku Rzeźby na Bródnie

Zinaxin i Dolacin to rzeźby Magdaleny Abakanowicz, które zostaną pokazane w Parku Rzeźby na Bródnie. W ramach obchodów 90. rocznicy urodzin Magdaleny Abakanowicz w niedzielę, 6 września, odbędzie się uroczyste odsłonięcie prac artystki.

Włączając się w obchody 90. rocznicy urodzin artystki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wraz z Fundacją Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego oraz m.st. Warszawa zapraszają na odsłonięcie prac Zinaxin i Dolacin w Parku Rzeźby na Bródnie, w niedzielę, 6 września, o godzinie 14:00.

– Warszawa, gdzie Magdalena Abakanowicz mieszkała i tworzyła do końca życia, ma wobec artystki duże zobowiązanie: chcemy pielęgnować pamięć o niej i przybliżać jej twórczość kolejnym pokoleniom, staramy się objąć szczególną ochroną spuściznę po artystce. Cieszę się, że w roku jubileuszu 90-lecia urodzin rzeźbiarki w przestrzeni miasta pojawiają się prace jej autorstwa – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

O relacji artystki z Warszawą tak mówi Magdalena Grabowska, dyrektor generalny Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego: Warszawa towarzyszyła pani profesor przez niemal całe życie w jej dobrych i tych trudniejszych doświadczeniach. Poświęcając większą część roku na instalacje prac na całym świecie, najlepiej zawsze odpoczywała właśnie w Warszawie w swoim domu, gdzie czuła się bezpiecznie i nabierała sił do następnych artystycznych wyzwań

W Parku Rzeźby na Bródnie warszawiacy będą mogli podziwiać grupę rzeźbiarską z 2005 roku zatytułowaną Zinaxin i Dolacin. Prezentacja ikonicznych prac Magdaleny Abakanowicz w Parku Rzeźby na Bródnie to niezwykłe spotkanie najbardziej klasycznych form rzeźby współczesnej z aktualnymi poszukiwaniami zmierzającym do poszerzenia formuły rzeźby w przestrzeni publicznej – mówi Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Zinaxin i Dolacin – masywne postaci o ludzkich korpusach, kroczące we wspólnym kierunkusą przykładem wypowiedzi na uniwersalne pytania o indywidualność w tłumie, jednostkę w masie innych jednostek. Wchodzą one w interesujący dialog z pracami Pawła Althamera i Romana Stańczaka, które także eksponowane są w Parku Rzeźby na Bródnie. Odkryciu korespondencji między dziełami sztuki z Parku poświęcony będzie spacer po Parku Rzeźby, prowadzony przez dyrektor MSN Joannę Mytkowską (niedziela 6.09, godz. 14.30).

Magdalena Abakanowicz (1930-2017) to jedna z najbardziej cenionych polskich rzeźbiarek, klasyczka sztuki XX wieku, twórczyni kompozycji przestrzennych i realizacji w przestrzeni publicznej, nowatorsko przekraczająca konwencje rzeźbiarskie i materiałowe. Zdobywczyni licznych nagród międzynarodowych, w tym m.in. Grand Prix na Biennale w Sao Paulo (1965).

Czasowa ekspozycja prac Magdaleny Abakanowicz w Parku Rzeźby jest elementem obchodów przypadającej na ten rok 90. rocznicy urodzin artystki. Projekt realizowany jest we współpracy z Fundacją Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego oraz m.st. Warszawa, przy wsparciu Urzędu Dzielnicy Targówek.

Zdjęcie artystki ze zbioru Fundacji M. Abakanowicz

Informacje dodatkowe:

Park Rzeźby na Bródnie, Rozdział XII
Odsłonięcie prac Magdaleny Abakanowicz, 06.09, godz. 14.00
Park Bródnowski w Warszawie
Autorka: Magdalena Abakanowicz
Tytuł: Zinaxin i Dolacin
Rok powstania: 2005
Technika: rzeźba
Materiał: brąz
Wymiary: 203x75x100 cm i 207x70x102 cm
Praca z kolekcji Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego

źródło: UM Warszawa

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.