78. Rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim [LISTA WYDARZEŃ]

Towarzystwo Społeczno-Kuturalne Żydów w Polsce oraz Muzeum Getta Warszawskiego i Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zapraszają do wspólnego upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.
 
W tym roku,z powodu pandemii COVID19, uroczystość przeniesiona zostanie do przestrzeni wirtualnej.
 
19 kwietnia 2021 roku zachęcamy do symbolicznego spotkania przed ekranami o godz. 12.00 i wspólnego oglądania transmisji uroczystości udostępnionej w mediach społecznościowych organizatorów: TSKŻ (facebook.com/TSKZwP), MGW (facebook.com/1943pl) i ŻIH (facebook.com/jewishinstitute), aby w ten sposób zamanifestować pamięć o powstańcach z getta warszawskiego.
 
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
 
19 kwietnia (poniedziałek) 2021 r. godz.19:00
„Fotoplastykon marzeń” – spektakl muzyczny w wykonaniu: Ewy Makomaskiej i Antoniego Ostroucha, akompaniament: Aldona Krasucka.
„piosenka, żart, ironia, sarkazm… często były jedyną bronią pozwalającą na walkę z codziennością toczącą się w zamkniętej dzielnicy. Występy artystyczne i wizyty w teatrze dawały oddech oraz pozwalały śmiechem odreagować tragizm gettowej rzeczywistości. „Fotoplastykon marzeń” to spektakl muzyczny pokazujący jak ważna dla ludzi zamkniętych w getcie była kultura, sztuka i muzyka. W programie pojawiają się m.in. utwory wykonywane niegdyś przez Wierę Gran czy wiersze poety i tekściarza Władysława Szlengla.”
W spektaklu występują aktorzy związani z Teatrem Polskim w Warszawie – Ewa Makomaska i Antoni Ostrouch, za oprawę muzyczną odpowiedzialna jest Aldona Krasucka. Scenariusz: Ewa Makomaska
Organizator: Oddział Warszawski TSKŻ
 
21 kwietnia (środa) 2021 r, godz. 18:00
Wykład dr. Tomasza Cebulskiego „W walce o godną śmierć – bunt Sonderkommando w Auschwitz-Birkenau 1944”.
dr Tomasz Cebulski – Politolog, genealog, przewodnik po miejscach pamięci. Autor książki „Auschwitz po Auschwitz” o polityce pamięci, oraz licznych tekstów naukowych i popularnonaukowych. Od roku 2002 zarządza firmą genealogiczną Polin Travel, a od 2020 roku nowym projektem wizualnym w miejscach pamięci o nazwie Sky Heritage Pictures. Stypendysta Fundacji Alfreda Landeckera, pomysłodawca i zarządzający projektem Latającego Uniwersytetu Młodzieży.
Organizator: TSKŻ Oddział w Krakowie
 
22 kwietnia (czwartek) 2021 r, godz. 19:00
Koncert „Pustka” w wykonaniu: Kamili Klimczak, Haliny Jarczyk, Jacka Bylicy.
Koncert- impresja od wspomnienia przedwojennej Warszawy w Tuwimowskim „Pokoiku na Hożej” i przedwojennej pieśni miłosnej „Schein vi di levone” („Jesteś piękny jak księżyc” przez hebrajską modlitwę „Avinu malkeinu” i tradycyjną pieśń „Szpil Klezmer”, aż po współcześnie napisane historie o bohaterach tamtych tragicznych czasów.
„Nam mieszkającym w Krakowie, ta twórczość jest szczególnie bliska, a tymi piosenkami chcemy złożyć hołd bohaterom żydowskim, mając nadzieję że wszystkich nas ukoi muzyka. Dla tych którzy pamiętają i chcą pamiętać. Heveniu Scholem Alehem. A pokój niech będzie z nami”.
Organizator: TSKŻ Oddział w Krakowie
 
26 kwietnia (poniedziałek) 2021 r,godz. 19:00
Recital „Gdzie jest ta ulica?” („Vu is dos gesele?”): Darek Wójcik vel Davidek, Rafał Lewandowski.
Koncert najpiękniejszych pieśni żydowskich w języku jidysz i polskim w wykonaniu Darka Wójcika – aktora i śpiewaka (bas), byłego solisty Teatru Muzycznego w Gdyni. Podczas koncertu będzie można usłyszeć takie utwory jak: „Vu is dos gesele ?”, „Mamele”, „Warszawo Ma”, „Kinder jorn”
Organizator: TSKŻ Oddział w Częstochowie
 
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.