70. urodziny Muzeum Literatury w Warszawie

70. urodziny Muzeum Literatury w Warszawie

Muzeum Literatury obchodzi 70. urodziny! Z tej okazji przy Rynku Starego Miasta 20 otwiera się wystawa „7×70. Materie literatury”.

O WYSTAWIE

28 czerwca 1939 roku Jan Parandowski wystosował list do Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Nakreślił w nim wizję muzeum literatury, o którym pisał: „byłoby nowością, przynajmniej nie zdarzyło mi się spotkać nigdzie podobnej instytucji”. Idea stworzenia muzeum literackiego odżyła po wojnie. 1950 roku powołano Muzeum Mickiewicza
i Słowackiego, które działalność rozpoczęło w 1952 roku. Jego siedzibą zostały odbudowane kamienice przy Rynku Starego Miasta.
W 1956 roku instytucja zmieniła nazwę na Muzeum Adama Mickiewicza. Zbiory związane z poetą i epoką romantyzmu do dziś stanowią fundament kolekcji muzeum i jeden z najpoważniejszych materiałów do badań nad epoką.
W 1961 roku Muzeum przyjęło zbiory rękopiśmienne i bibliotekę po Julianie Tuwimie otwierając swoją kolekcję na literaturę współczesną.
W 1971 roku Muzeum Mickiewicza zmieniło nazwę na Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Dziś przechowuje kolekcję rękopisów, pamiątek, fotografii i księgozbiorów po Gałczyńskim, Białoszewskim, Różewiczu, Grochowiaku, Broniewskim, Dąbrowskiej, Białoszewskim, Różewiczu, Gombrowiczu, Baczyńskim, Wańkowiczu, Iwaszkiewiczu i wielu innych. Muzeum gromadzi również dzieła sztuki tworzone przez literatów i związane z tematyką literacką. Posiada największą na świecie kolekcję dzieł Brunona Schulza.
Jubileusz 70-lecia istnienia Muzeum Literatury zachęca do przyjrzenia się jego kolekcji i zastanowienia nad wielością i różnorodnością utrwalonych w niej śladów literatury i przejawów życia literackiego. Punktem wyjścia dla wystawy jest siedem zagadnień – tytułowych materii literatury: rękopisy, portrety pisarzy (plastyczne i dźwiękowe), zbiory biblioteczne, przedmioty oraz działa sztuki.
Ekspozycja „7×70. Materie literatury ma żywy i zmienny charakter – cześć obiektów pokazywana jest jedynie czasowo. Zestawiamy je z pracami współczesnych twórców wizualnych.
Wystawa potrwa do 30 października 2022 roku.

Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20, Warszawa

Przez trzy dni Weekendu Otwarcia Wystawy będzie można oglądać, zazwyczaj ukryte w muzealnych magazynach, bezcenny rękopis „Grażyny” Adama Mickiewicza oraz wyjątkowe albumy florystyczne autorstwa Elizy Orzeszkowej.
Wystawa zorganizowana w ramach obchodów jubileuszu 70-lecia powstania Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
źródło: materiały prasowe

Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Reklama