600 tysięcy kilometrów na półmetku „Rowerowego Maja”

600 tysięcy kilometrów na półmetku „Rowerowego Maja”.

Od początku maja dziesiątki tysięcy przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych aktywnie dojeżdżają na zajęcia na rowerach i hulajnogach. Czas na pierwsze podsumowania czwartej edycji Rowerowego Maja w Warszawie.

W piątek, 17 maja, w Szkole Podstawowej nr 340 im. Profesora Bogusława Molskiego odbyło się podsumowanie połowy tegorocznej edycji „Rowerowego Maja”.

– Myślę, że w Warszawie nikomu już nie trzeba przedstawiać kampanii „Rowerowy Maj”. Po raz czwarty jako miasto organizujemy tą akcję, która polega nie tylko na zachęcaniu dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej, to akcja do której Warszawa przygotowuje się cały rok, bo priorytetem są przede wszystkim bezpieczeństwo i edukacja – mówi Robert Soszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy. – W tym roku świadomie nie skupialiśmy się szczególnie na samej inauguracji akcji, ale chcemy pokazać przede wszystkim pracę nauczycieli, koordynatorów i samych dzieci. Bez ich aktywnego udziału kampania nie miałaby szans na powodzenie. Efekty ich działań są imponujące – dodał wiceprezydent stolicy.

W tym roku w „Rowerowym Maju” bierze udział rekordowa liczba 229 placówek – 101 przedszkoli i 128 szkół, do których uczęszcza blisko 86 tysięcy dzieci.

– Kampania odbywa się już po raz czwarty i z roku na rok zwiększamy liczbę szkół biorących w niej udział. Teraz dołączyły również przedszkolaki – mówił Michał Domaradzki, dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu Urzędu m.st. Warszawy i dodał – Dzięki tej kampanii u najmłodszych kształtujemy dobre nawyki – dzieci uczą się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Wierzymy, że „wizja zero”, do której dąży stolica, jest możliwa. Ważna jest jednak edukacja, już od dziecka.

– My tę akcję przywieźliśmy z Gdańska. Namawiał nas do niej śp. prezydent Paweł Adamowicz. Jestem przekonany, że ta kampania to jeden z jego najtrwalszych pomników – uzupełnił Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Wyniki na półmetku

Przez pierwszą połowę maja, pomimo wielu deszczowych dni, młodzi uczestnicy odbyli ponad pół 600 tysięcy aktywnych przejazdów! Ponad 40 proc. porannych podróży odbyła się aktywnie. 100 proc. frekwencji ma blisko 8000 uczestników (czyli prawie 10 proc. wszystkich zgłoszonych dzieci). W niektórych klasach codziennie dojeżdżają wszyscy (takich klas jest ponad 500!). W czołówce najaktywniejszych placówek znajdziemy zarówno weteranów kampanii, którzy uczestniczą w Rowerowym Maju od lat, jak i zupełnie nowe placówki. Rywalizacja jest zacięta, tabela z wynikami codziennie wygląda inaczej.

Ranking szkół i przedszkoli

Ranking przedszkoli otwierają Przedszkole nr 253 na Woli, nr 35 w Śródmieściu i nr 176 na Ochocie. Najaktywniejsze szkoły to: Szkoła nr 356 na Białołęce, nr 66 we Włochach,  nr 209 na Bielanach i nr 318 na Ursynowie. Na koniec kampanii najaktywniejsze szkoły i przedszkole otrzymają nagrodę w postaci np. zadaszonego parkingu rowerowego czy mobilnego miasteczka ruchu drogowego. W każdej placówce najaktywniejsza grupa odbędzie wycieczkę, którą organizują nasi Partnerzy. Indywidualnie, każdy, kto wykaże się wysoką aktywnością w maju dostanie upominek. Wyniki można śledzić na stronie rowerowymaj.eu

Bezpieczeństwo i edukacja

To najważniejszy element działań, na który organizatorzy kampanii kładą największy nacisk. Rowerowy maj to nie tylko rywalizacja, nauka pozytywnych zachowań, przypominanie, że można poruszać się innym środkiem transportu niż samochód, to przede wszystkim żmudna praca u podstaw.

Mało kto wie, że Warszawa i stołeczny Zarząd Dróg Miejskich przygotowują się do akcji niemal cały rok, po to, by już w kwietniu rozpocząć warsztaty. Dotychczas odbyło się ich kilka tysięcy: w salach, na boiskach i ulicach. Podczas tych zajęć młodzi uczestnicy Rowerowego Maja przypominali sobie zasady i przepisy ruchu drogowego, rozmawiali o swojej drodze do szkoły czy przedszkola i poznawali zasady kampanii.

Uczniowie starszych klas, posiadający kartę rowerową, mieli możliwość przećwiczenia swoich umiejętności w ruchu ulicznym w obecności doświadczonych instruktorów. W kilkunastu szkołach w Warszawie przeprowadzona została też akcja edukacyjna dla młodszych: „Razem na drodze”, gdzie wykorzystując mobilne centrum nauki o ruchu drogowym, promowaliśmy odpowiedzialne zachowania.

Nauczyciele

W każdej szkole i przedszkolu za przebieg akcji są odpowiedzialni nauczyciele – koordynatorzy rowerowi. To dzięki ich wyjątkowej pracy akcja przekłada się na efekty, w postaci rzeczywistej frekwencji. W skali całej Warszawy to prawie 500 osób.

Tegoroczny Rowerowy Maj zainaugurowany został konferencją dla nauczycieli „Rowerowa Edukacja”, w której wzięli udział reprezentanci niemal wszystkich placówek. W bogatym programie były m.in. warsztaty i prelekcje zagranicznych gości, ćwiczenia z techniki jazdy, serwisowania rowerów czy bikefitting.

Poprzednie edycje

Podczas pierwszej edycji wspólnie bawiło się i rywalizowało 55 szkół i 33 tys. uczniów. W 2017 roku, po sukcesie pilotażu, akcja objęła już 83 szkoły i 43 tys. uczniów. W ubiegłym roku, zgłosiło się do nas 112 szkół, w tym 35 placówek wzięło udział w Rowerowym Maju po raz pierwszy. W tym roku pobity został rekord niemal dublując liczbę placówek z 2018.

Jak to działa?

Rowerowy Maj to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna. Bierze w niej udział prawie 50 miast i gmin. To największa kampania taka akcja w Polsce, a być może w całej Europie! Jej celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej mobilności wśród dzieci. Zachęcamy, żeby we wszystkie majowe dni szkolne dotrzeć na lekcje i do przedszkoli aktywnie, to znaczy na rowerze, hulajnodze, rolkach, deskorolce. Za każdy dojazd nauczyciele rozdają dwie naklejki – jedną na plakat wiszący w klasie, drugą do dzienniczka. Im więcej przejazdów, tym fajniejsze nagrody indywidualne i grupowe. Nie ma przegranych!

Patronat honorowy nad kampanią objęły ambasady Holandii, Danii i Szwecji.

Akcję można śledzić także na Facebooku: fb.com/RowerowyMajWarszawa

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.