6. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej

Festiwal Myśli Abstrakcyjnej 2021

6. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej tym razem w atmosferze przemęczenia. Od 15 do 21 listopada na warszawskim Osiedlu Jazdów i zakamarkach Śródmieścia będzie można ponarzekać na pracę, (nad)produktywność, presję kreatywności, pogrążyć się w nudzie i lenistwie.

Kolejna edycja Festiwalu upłynie pod budzącym wiele emocji hasłem: „Jesteśmy zmęczeni”. Będzie jak zwykle trochę filozofii, trochę psychologii, sztuki, ekonomii, trochę o ciele, trochę o duszy, trochę o systemie. Czyli to wszystko co pozwala nam zrozumieć współczesne uwikłanie i mechanizmy, które nas otaczają, a jednocześnie może pomóc szukać jakiegoś antidotum.

– „Szybciej, więcej, mocniej, bardziej. Bądź efektywny, bądź kreatywny, w produktywny sposób spędzaj czas wolny”. Też macie wrażenie, że czas już w zasadzie nie jest Wasz? Jesteśmy zmęczeni, wyeksploatowani, ledwo zipiemy, a trzeba robić kolejne rzeczy, działania i … kolejne festiwale – mówi Karolina Śmigiel, współorganizatorka Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej. Organizatorzy zapraszają do wspólnego namysłu nad kapitalizmem, który każe produkować więcej i więcej, generuje potrzeby, zawłaszcza czas, utożsamia nas z działaniami i pracą, którą wykonujemy. 
W programie znaleźć można spotkania i warsztaty odnoszące się m.in. do książek: „Kapitalizm sieci” Jana J. Zygmuntowskiego, „Praca bez sensu” Davida Graebera, „Codzienność nudy” Aleksandry Gordowy. Powstanie też przestrzeń do wspólnego dzielenia się swoimi bolączkami – Chór Narzekania, który zakończy się performancem (ang. wykonanie, występ, wydajność).

– Ale nie chcemy zastać się w biadoleniu. Spróbujmy pomyśleć, czy da się odzyskać czas wolny, pracę, która nie alienuje, swobodną kreatywność i twórczość (bez zamówień i oczekiwań rynku). A może właśnie będziemy nie robić nic i przysiądziemy wspólnie na tej starej, zdezelowanej kanapie? – pyta Śmigiel.

W tym roku nową częścią jest wystawa miejska, którą zainspirowała formuła zeszłorocznego, pandemicznego festiwalu. W Śródmieściu Warszawy, w nietypowych, bo nie ściśle artystycznych miejscach będzie można wziąć udział w dwóch ścieżkach – pierwsza dotyczy niewidzialnej pracy, a druga pracy, której się nie wykona. – Ta druga jest pokłosiem open call-a, którego ogłosiliśmy we wrześniu. Wybraliśmy prace jednocześnie maksymalnie ograniczając swoją pracę kuratorską, ekspercką, zdając się na los. My też jesteśmy zmęczeni – mówi z uśmiechem Diana Gaik – członkini Zespołu Zmęczonych Kuratorów i współorganizatorka festiwalu.

W programie festiwalu m.in.:
ROZMOWY BRUTTO-BRUTTO
Kochaj to, co robisz! –  o skutkach przegranej rewolucji ‘68  
Płacisz emocjami, danymi i czasem – o kapitalizmie kognitywnym  
Czy nuda jest zawsze nudna? – o psychologicznych i nie tylko, twarzach nudy

WARSZTATY NA ZMĘCZENIE
Zrób sobie podnóżek – praca ręczna z troski o siebie
Terapia Nudą z kliniką ETC  
Ćwiczenia z PRZEpracowania  
Dom z nudy – o projektowaniu (nie) produktywnej przestrzeni  
Myślenie ciałem – o wysiłku i regeneracji

WARSZTATY B2B
Praca bez sensu – dlaczego wypruwamy sobie żyły? 
Jak zostać krypto-artystą? – o wirtualnym rynku sztuki  

WYSTAWA MIEJSKA
WSPÓLNE SŁUCHANIE ALBUMU “THE TIRED SOUNDS OF STARS OF THE LID”
CHÓR NARZEKANIA – WARSZTATY I PERFORMANCE

Więcej o programie na: www.fma.waw.pl

https://www.facebook.com/fma.waw
IG: @festiwalmysliabstrakcyjnej

Zadanie publiczne pt. 6. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Miasta Stołecznego Warszawa.

Organizator: Stowarzyszenie Dziki Bez
Partnerzy: Otwarty Jazdów, Wydział Filozofii UW, Biennale Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.