50 lat Teatru Rampa – czas na świętowanie!

Witkacja. Wodewil na krawędzi

50 lat Teatru Rampa – czas na świętowanie!

Z okazji jubileuszu Teatr Rampa przygotował wyjątkowe atrakcje – premierowe spektakle, serial internetowy, podcasty oraz muzyczną adaptację kultowej powieści Leopolda Tyrmanda Zły.

Historia Rampy sięga 1975 roku, kiedy to jako pierwsza scena muzyczna warszawskiej Pragi rozpoczęła swoją działalność. 1 maja tego samego roku, za dyrekcji Andrzeja Strzeleckiego, zmieniła nazwę z Teatru na Targówku na obecną. Na deskach Rampy występowali m.in. Danuta Rinn, Alicja Majewska, Grzegorz Markowski i Tadeusz Ross, tworząc niezwykłą historię tego miejsca.

Witkacja. Wodewil na krawędzi

Jednym z najważniejszych wydarzeń obchodzonego właśnie jubileuszu będzie premiera spektaklu „Witkacja. Wodewil na krawędzi”. Opowiada on o słynnym pisarzu i malarzu Stanisławie Ignacym Witkiewiczu, który próbuje uciec z ogarniętej wojenną gorączką stolicy. Ścigają go własne lęki i cienie kochanek. Irena, Jadwiga, Nina, Lilka, Czesia oraz Maria wracają, by jako świadome bohaterki zmysłowej opowieści po latach rozliczyć się z mitem genialnego artysty. W rolę Witkacego będą się wcielać Cezi Studniak, Marcin Januszkiewicz i Natalia Sikora. Na scenie pojawia się także m.in. Kamila Boruta-Marszałek, Agata Łabno, Dominika Łakomska, Alisa Makarenko, Irena Melcer, Anna Mierzwa, Masza Wągrocka oraz Helena Sujecka. Premierę zaplanowano 23 maja na Dużej Scenie Teatru Rampa.

Zły. Warszawska jazz opera

We wrześniu Teatr Rampa pokaże muzyczną adaptację kultowej powieści Leopolda Tyrmanda „Zły”, widowisko nawiązuje do 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy stolicy.

Będzie to opowieść o warszawskim superbohaterze, mścicielu o białych oczach, który wychował się w bandyckim świecie przedwojennego Targówka, Bródna i Pragi. Akcja powieści toczy się w powojennej Warszawie, w której utopia budowy lepszego świata zderza się z podziemiem przestępczym i absurdami komunizmu, których doświadczył autor kultowej powieści. Spektakl według scenariusza Michała Walczaka wyreżyserował Jerzy Jan Płoński.

Otwarta Rampa

W jubileusz włącza się też projekt Otwarta Rampa, który powstał w ramach działań rewitalizacyjnych w prawobrzeżnej Warszawie. Uczestnikami i uczestniczkami są mieszkańcy Targówka Mieszkaniowego i okolic – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Odbywają się warsztaty musicalowe, które kończą się spektaklem z udziałem ok. 50 osób. Z okazji jubileuszu przygotowane są dwa spektakle. W ten weekend odbyła się premiera „Ram-pa-pa-pam rytmiczne show”, to spektakl, w którym na pierwszy plan wychodzi rytm w najróżniejszych jego formach. Jedną z nich jest stepowanie. Kolejna propozycja przygotowywana jest na maj. Będzie to  „COŚ-COŚ, czyli Strzelec w Rampie”. Będzie to wybór piosenek ze spektakli granych w czasie dyrekcji Andrzeja Strzeleckiego. Premiera odbędzie się 9 maja na Scenie Kameralnej Teatru Rampa.

Półwiecze Rampy

50 lat to duży fragment historii, spektakli i wspomnień. Dlatego pracownicy teatru przygotowali w roku jubileuszowym specjalne materiały m.in. wspomnienia z najważniejszych spektakli, opowieści ludzi związanych z teatrem, anegdoty z życia artystów na Targówku. Wszystko to można znaleźć w mediach społecznościowych Rampy oraz na stronie internetowej teatru.

źródło: UM Warszawa


Jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj naszą działalność: https://buycoffee.to/warsawnow


Przeczytaj też:

11 listopada 2023 wstęp do Muzeum Narodowego jest bezpłatny!
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzea za darmo Warszawa – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik