5 sposobów zarabiania na nieruchomościach

Wszelkie lokaty oraz konta oszczędnościowe to tylko jeden ze sposobów magazynowania oszczędności. Jednak w obliczu zmieniających się stop procentowych, które w ostatnim czasie osiągają rekordowo niskie wartości, zdecydowanie bardziej korzystnym rozwiązaniem jest inwestycja. Pod względem inwestycyjnym to właśnie rynek nieruchomości ma się najlepiej, co nie oznacza, że podjęcie kroków w tym zakresie nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Jak zatem zarabiać na nieruchomościach?

Podniesienie wartości rynkowej nieruchomości – house flipping

House flipping opiera się na prostej zasadzie: kup i sprzedaj. Ta metoda inwestycji polega na kupnie mieszkania z zamiarem przeprowadzenia generalnego remontu, a następnie sprzedaży po wyższej cenie.

Kompleksowa renowacja pozwala na znaczne podniesienie wartości nieruchomości, co z kolei później, już po wystawieniu mieszkania bądź domu na sprzedaż, może się wiązać ze znacznym zyskiem. Szacuje się, że house flipping może przynieść zarobek wynoszący nawet 30% zainwestowanego kapitału.

W przypadku flippingu nie obejdzie się bez sporządzenia rzetelnej wyceny nieruchomości – w przeciwnym wypadku nie jesteśmy w stanie przedstawić wystarczająco dobrej oferty, by faktycznie przyciągnąć potencjalnego kupca. Znalezienie zaufanego rzeczoznawcy majątkowego w Warszawie bądź w innym, wybranym mieście to pierwszy etap przygotowania się do sprzedaży lokalu.

Inwestycja w nieruchomości pod lokale usługowe

Zakupione mieszkanie można przeznaczyć na najem pod lokal usługowy. Nie da się jednak ukryć, że ten rodzaj inwestycji wymaga odpowiedniego rozeznania – nie należy podpisywać umowy z pierwszym najemcą, a zastanowić się, jakich lokali usługowych rzeczywiście brakuje w najbliższej okolicy. W ten sposób jesteśmy w stanie zmaksymalizować przyszły zysk.

 

Wynajem nieruchomości w celach usługowych jest o tyle wygodny, że regulujące go przepisy nie są tak restrykcyjne, jak w przypadku przeznaczenia lokalu na cel mieszkalny.

Najem krótkoterminowy

Jest to jedna z najpopularniejszych metod zarabiania na nieruchomościach, choć jednocześnie wiąże się z wieloma formalnościami. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku istnieje szeroki wachlarz możliwości. Lokal można udostępnić zarówno w ramach pokoi dla studentów bądź pracowników, jako mieszkanie dla rodziny lub, biorąc pod uwagę obecną sytuację związaną z pandemią koronawirusa, jako lokum przeznaczone na odbycie kwarantanny.

W okresie przed wystąpieniem pandemii inwestorzy z różnych części Polski bardzo chętnie decydowali się na zakup nieruchomości w miejscowościach turystycznych, np. w Trójmieście, i wynajmowanie ich turystom na doby za pośrednictwem portali takich jak Airbnb. Szukając mieszkań pod inwestycje nad Bałtykiem warto zadbać o sprawdzenie realnej wartości danej nieruchomości korzystając z pomocy profesjonalistów: wycena nieruchomości Gdańsk.

Najem krótkoterminowy może generować spore zyski – dla najemcy to nierzadko znacznie tańsze rozwiązanie w porównaniu do hoteli.

Podnajem nieruchomości

Metoda przeznaczona dla osób, których kapitał finansowy nie jest wystarczający, by umożliwić zakup danego lokalu. W ten sposób minimalizujemy wkład własny, na dodatek nie obniżamy swojej zdolności kredytowej.

 

Podnajem nieruchomości opiera się na dzierżawie mieszkania od właściciela przy jednoczesnym podnoszeniu jego wartości w taki sposób, by jak najbardziej zoptymalizować zysk. Nasz zarobek to różnica między kwotą, jaką musimy przekazywać właścicielowi, a kwotą uzyskaną od aktualnego najemcy. Konieczna jest zatem bieżąca analiza finansów.

Nie można zapominać, że zgodnie z Kodeksem Cywilnym podnajem lokalu wymaga zgody jego właściciela. Samo wynajmowanie mieszkania nie wystarczy – konieczne jest najlepiej pisemne oświadczenie.

Zakup dużego mieszkania w celu podzielenia go na mniejsze

Nie da się ukryć, że popyt na niewielkie lokale wciąż jest spory, a w ostatnich latach nawet rośnie. To właśnie kawalerki oraz 2-pokojowe mieszkania o niedużym metrażu najczęściej przewijają się w ofertach wynajmu i sprzedaży, znajdując zresztą wielu zainteresowanych.

Zostanie właścicielem wystarczająco przestronnego mieszkania, które stwarza możliwości podziału na mniejsze, otwiera ogromne możliwości pod względem wynajmu i tym samym zarabiania na nieruchomości. Żeby jednak lokal dało się podzielić i wyodrębnić jako osobne mieszkania, konieczna jest znajomość wszelkich obowiązujących przepisów, w tym tych dotyczących procesów budowlanych. Start wydaje się zatem kosztowny i czasochłonny, jednak pozwala na uzyskanie znacznego zysku.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.