5 rzeczy, których nie wiesz o porcelanie!

porcelana Ćmielów
fot. materiały prasowe Ćmielów
Porcelana jest niewątpliwie pięknym materiałem, który przez lata był wyznacznikiem statusu społecznego i majątkowego właściciela. Można pokusić się o stwierdzenie, że porcelana jest niczym dzieło sztuki. Stylowe, ręcznie malowane serwisy mogą przechodzić z pokolenia na pokolenie i w przeciwieństwie do wielu innych przedmiotów z czasem ich wartość jest jeszcze większa. Poznaj zatem 5 faktów, których nie wiesz o porcelanie!

Ciekawostka nr 1: Skąd wzięła się nazwa porcelana? 

Autorem nazwy jest podobno sam Marco Polo. Podróżnikowi zastawa porcelanowa przypominała morskiego skorupiaka “porcello” i stąd właśnie wzięła się nazwa, której używamy do dziś. 

Ciekawostka nr 2: najdroższa filiżanka świata 

To, że porcelana jest dobrem luksusowym wie chyba każdy, ale to, że niektórzy potrafią zapłacić za nią naprawdę dużo wie zapewne niewielu. Jak się okazuje, najdroższa filiżanka została sprzedana za ponad 36 milionów dolarów, a jej nabywcą był miliarder pochodzący z Szanghaju. Owa filiżanka została wyprodukowana w okresie dynastii Ming. Chińska porcelana jest uważana za jedną z najbardziej cennych, a ta pochodząca z okresu panowania owej dynastii jest tym cenniejsza, że Mingowie byli ostatnią narodową dynastią chińską i w czasie ich panowania doszło do największego rozkwitu nauki i sztuki. 

Ciekawostka nr 3: Polska stolicą porcelany 

Wydaje się, że porcelana wywodzi się z Chin i jest to prawda, ale aktualnie za światową stolicę porcelany uważa się Polskę, a dokładnie Ćmielów. W tym niewielkim miasteczku znajdującym się w województwie świętokrzyskim działa fabryka porcelany i to nieprzerwanie od ponad 230 lat. Jej wyroby cieszą się tak dużą popularnością, że nawet Chińczycy próbują je podrabiać. Produkty z tej fabryki możesz znaleźć na stronie: https://porcelana.pl/.

Ciekawostka nr 4: jak rozpoznać prawdziwą porcelanę? 

Warto wiedzieć także, jak rozpoznać prawdziwą porcelanę i co ciekawe wcale nie jest to trudne. Otóż wystarczy tylko uderzyć ją nożem. Dźwięk powinien być wysoki i czysty, a przy tym bardzo przyjemny dla ucha. Jeżeli jednak będzie on niski i głuchy, to oznacza, że nie mamy do czynienia z porcelaną, lecz jej imitacją. Oryginalny surowiec można również łatwo odróżnić w inny sposób. Autentyk przepuszcza światło, przy czym przenikalność ta nie zależy od wymiarów ścianek porcelanowych przedmiotów. Dla przykładu cienka, niskogatunkowa ceramika nie ma takiej właściwości, po oświetleniu jej denka, nie zobaczymy rozchodzącej się łuny światła.

Ciekawostka nr 5: porcelana jest nienasiąkliwa 

Przedmioty, szczególnie te codziennego użytku, każdego dnia narażone są na uszkodzenia. W wielu przypadkach – jeśli dojdzie do zabrudzeń – na przykład atramentem, to wsiąkają one w ich strukturę, a usunięcie tego będzie niemożliwe. Natomiast w przypadku porcelany do tego nie dojdzie. Żadne zabrudzenie nie wsiąka w naczynie, zatem nie pozostają na nim trwałe osady, brud czy plamy. A to oznacza, że nawet po wielu latach użytkowania porcelana będzie prezentować się wspaniale!        

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.