30. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce

Jazz na Starówce 2024

Już 5 lipca 2024 roku rusza w Warszawie 30. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Potrwa do 31 sierpnia br. Rynek Starego Miasta ponownie stanie się koncertowym sercem Warszawy i przez 2 miesiące wakacyjne bić będzie w rytmie jazzu.

5 lipca w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego, legenda jazzu, mistrz fortepianu , Adam Makowicz w specjalnym koncertem zainauguruje festiwal.

Usłyszymy światowej sławy artystów jak: The Mark Whitfield Organ Quartet, (amerykański wirtuoz gitary, zdobywca nagrody Grammy , znany z koncertów i nagrań z legendami jazzu) , Christian Sands Trio ( nominowany do Grammy pianista , którego DownBeat umieścił na liście artystów wyznaczających nowe kierunki jazzu jutra) , Emmet Cohen Trio ( utytułowany pianista i jedna z najważniejszych postaci swojego pokolenia nowojorskiej sceny jazzowej).

PROGRAM 2024

Rynek Starego Miasta godz. 19:00

6 lipca – Marek Napiórkowski SEXTET

Sextet Napiórkowskiego to jeden z większych projektów, skupiających gwiazdy polskiej sceny jazzowej i zespół osobowości, który śmiało można określić mianem „Polish All Stars”.

  • Marek Napiórkowski – gitary
  • Henryk Miśkiewicz – klarnet basowy
  • Adam Pierończyk – saksofon sopranowy i tenorowy
  • Dominik Wania – fortepian
  • Robert Kubiszyn – kontrabas, gitara basowa
  • Paweł Dobrowolski – perkusja

13 lipca – Christian Sands Trio

Objawienie jazzowej pianistyki ostatnich lat, pianista, kompozytor, aranżer, pięciokrotnie nominowany do nagrody GRAMMY. Jest wschodząca gwiazdą amerykańskiej sceny jazzowej. Po mistrzowsku łączy tradycję i nowoczesność. Dzieli scenę z takimi luminarzami jazzu jak: Christian Mc Bride, Wynton Marsalis, Bill Evans, Kenny Garett, Terenche Blanchard. Magazyn DownBeat umieścił Sandsa na liście artystów wyznaczających nowe kierunki jazzu jutra. Wynton Marsalis nazwał artystę „gwiazdą jazzu przyszłości”.

20 lipca – Aga Zaryan Quintet

Jedna z najlepszych polskich wokalistek jazzowych i laureatka najważniejszych nagród w świecie muzycznym.

Międzynarodowe uznanie zawdzięcza wyjątkowemu stylowi śpiewania, z charakterystyczną lekkością frazowania, ciepłym, matowym tonem głosu.

Aga, z udziałem znakomitych muzyków, wystąpi ze specjalnym, retrospektywnym programem przygotowanym na festiwal,” De Best Of”. Będą niespodzianki muzyczne dla publiczności.

27 lipca – Adam Wendt Quartet The Choice

Lider od wielu lat plasuje się w czołówce polskich saksofonistów jazzowych. Wieloletni muzyk jednego z najlepszych zespołów elektrycznych w Polsce, Walk Away, który współpracował z jazzową czołówką.

„The Choice, to nowa formacja – doborowy skład zespołu ( wśród nich Dominik Wania), którego dokonał leader kierując się stylistyką i muzyczną estetyką każdego z muzyków. Ich wspólna płyta „My Choise” została znakomicie przyjętą przez krytykę oraz branżę jazzową, i jest entuzjastycznie przyjmowana przez publiczność

3 sierpnia – Włodzimierz Nahorny Trio & Piotr Schmidt Freedom Book – Echoes Of Heyday

Ikona i legenda polskiego jazzu, mistrz liryki. Utrzymana w jazzowym kanonie pianistyka, nosi osobiste, słowiańskie piętno. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. Liderowi i jego wybitnemu Trio towarzyscy będzie topowy trębacz młodego pokolenia, który zdobył wiele prestiżowych nagród , a od 2011 roku regularnie na podium w kategorii Najlepszy Trębacz Roku w ankiecie Jazz Top Jazz Forum.

10 sierpnia – Emmet Cohen Trio

„To wschodząca gwiazda najwyższej klasy w świecie jazzu”. Utytułowany amerykański pianista i kompozytor, jest jedną z najważniejszych postaci artystycznych swojego pokolenia nowojorskiej sceny jazzowej. Mając zaledwie 33 lat, stał się punktem odniesienia dla przyszłych pokoleń muzyków jazzowych. O fenomenie pianistycznym Emmeta Downbeat Magazine pisze: „gwiazdorskie, ekspresyjne trio reprezentujące kalejdoskopowe poczucie muzycznej narracji… Mistrzowska klasa w stylistycznych zestawieniach – rhythm and blues, bebop, swing, po współczesne style – innowacyjne brzmienie przyszłości jazzu”.

17 sierpnia – Fabrizio Bosso Quartet We – Wonder

Filar włoskiego jazzu, należy do grona najlepszych włoskich trębaczy o międzynarodowej renomie.
Laureat prestiżowych nagród jak Best New Talent Musica Jazz, Jazz Top. Grał z Randy Breckerem, Charlie Hadenem. Ma nieskazitelną technikę, wspaniałe wyczucie swingu, frazowania i wyjątkowy, osobisty dźwięk. Ze swoim znakomitym kwartetem składa hołd muzycznemu geniuszowi Steve Wonderowi.

24 sierpnia – Johann Arman Organ Trio

Lider zespołu jest jednym z najbardziej znanych i cenionych austriackich gitarzystów jazzowych pokolenia. Jego wielogatunkowa twórczość, przyniosła mu występy w całej Europie, a także liczne nagrania studyjne i telewizyjne . Współpracował między innymi z Vincentem Herringiem, Jeremy Peltem. Regularnie koncertuje i nagrywa jako sideman z różnymi grupami i prowadzi cenione Trio organowe z którym wystapił m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Lucerny.

Gra klasyczny jazz w duchu Wesa Montgomery’ego i Jimmy’ego Smitha po George’a Bensona, ale jego gra sięga w teraźniejszość.

31 sierpnia – Adzik Sendecki Quartet & Ken Norris – In memories of Al Jarreau

Wybitny pianista, kompozytor, aranżer jazzowy, zaliczany do światowej czołówki (według New York Village Voice jeden z pięciu najlepszych pianistów na świecie). Znakomitemu pianiście towarzyszyć będzie amerykański wokalista Ken Norris obdarzony doskonałym wyczuciem muzycznej harmonii i swingu.

To projekt wymyślony przez Adzika Sendeckiego i Al Jarreau, którego ten ostatni niestety nie mógł dokończyć ze względu na śmierć (2017r.). Jest osobistym ukłonem pianisty dla twórczości jednego z najwybitniejszych wokalistów, siedmiokrotnego laureata Grammy.

Szczegóły: www.jazznastarowce.pl oraz www.facebook.com/festiwaljazznastarowce

/materiały organizatora/

Przeczytaj też:

Muzeum Narodowe w  Warszawie
Muzea za darmo – klik
Wydarzenia w weekend – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania  Warszawskiego – klik
Reklama