3 lipca rusza 27. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce

3 lipca rusza 27. edycja popularnego festiwalu i zapowiada się bardzo ciekawie. W tym roku także  festiwal upłynie  głównie  pod znakiem polskich wykonawców na znak solidarności  i wsparcia  rodzimej sceny jazzowej w czasie pandemii. 

Festiwal zainauguruje legenda jazzu i jeden z największych twórców polskiego jazzu Zbigniew Namysłowski Quintet, na finał  na jedynym koncercie w Polsce wystąpi gwiazda europejskiego jazzu i wirtuoz włoskiego fortepian Stefano Bollani Trio. Wydarzeniem  będzie premierowy i jedyny  koncert w  Europie  młodej gwiazdy amerykańskiej trąbki, Jeremy Pelta  i jego kwintetu.

PROGRAM

Rynek Starego Miasta, 3 lipca – 28 sierpnia (soboty), godz.19.00

3 lipca – Zbigniew Namysłowski Quintet

Jeden z największych i najbardziej oryginalnych twórców w historii polskiego jazzu . Wybitny  multiinstrumentalista , kompozytor, aranżer. Artysta w równej mierze zafascynowany możliwościami jazzu co urodą folku, a także prekursor w łączeniu tych dwóch światów.

Lider licznych składów instrumentalnych, od kwartetu po orkiestrę, kompozytor licznych tematów polskiego jazzu, innowator odpowiedzialny za fascynujące mariaże jazzu z odmiennymi gatunkami. Autor kultowych albumów w historii polskiego jazzu.

Artysta nieustannie poszukujący, ale też – co o wiele rzadsze – znajdujący własną muzykę i własny język. W unikalny  sposób łączy jazz , folk, muzykę klasyczną.

10 lipca – RGG TrioMysterious Monuments On The Moon – Jubileusz 20- lecia pracy artystycznej

Jeden z ważniejszych i cenionych polskich zespołów grających w formule klasycznego tria fortepianowego.  Trio perfekcjonistów, którzy pojedynczy dźwięk, sposób jego wydobycia i jego kontekst brzmieniowy, traktują jako wartość samą w sobie. Muzyka RGG wymyka się klasyfikacjom, bo członkowie zespołu unikają głównego nurtu, łatwych rozwiązań i oczywistego repertuaru. Z niespotykaną konsekwencją i uporem tworzą własną wizję przestrzeni muzycznej, która w oczywisty sposób przekracza granice jazzu. Ich muzyka nawiązuje do doświadczeń artystycznych wynikłych z obcowania z ekspresją artystów europejskich zapraszanych do współpracy z zespołem: spotkania muzyków z innymi – nie tylko europejskimi –artystami, Evana Parkera, Trevora Wattsa i Samuela Blasera, Verneri Pohjola . To ostatnia grupa koncertowa Tomasza Stańki.

17 lipca – Purple is the Color – Austrian Music Export

To czołowy zespół austriackiej młodej sceny jazzowej. Twórczość grupy bazuje na bogatej tradycji kwartetów jazzowych, oryginalnie łączy elementy popu i folku. Muzyka ma w sobie coś bardzo europejskiego, jest eklektyczną mieszanką kulturową z wyraźnie wyczuwalnym wpływem klasyki. „Zostać Beatlesami jazzu” to coś w rodzaju żartobliwego celu austriacko – czeskiego zespołu.

Zespół jest nagradzany, zajął m.in.: pierwsze miejsce na CENTRAL EUROPEAN JAZZ COMPETITION  , otrzymał  nagrodę Absolute Winner Award  oraz został wybrany jako NASOM New Austrian Sound of Music 2020 -21.

24 lipca Jeremy Pelt Quintet  Griot: This Is Important

Europejska Premiera. Na jedynym koncercie w Europie z premierowym projektem wystąpi  jeden z najbardziej wyróżniających się i rozpoznawalnych młodych trębaczy w świecie jazzu, wielokrotny zwycięzca plebiscytu prestiżowego magazynu Down Beat.  Usłyszymy  jego najnowszy album  Griot: This Is Important  który będzie oczekiwaną premierą  w  Polsce. Album  jest pełen oryginalnych  kompozycji ,  który powstał  wraz z książką Griot: Examing The Lives of Jazz s Great Storytellers  inspirowany rozmowami o historii jazzu i wywiadami z  luminarzami jazzu.  Obok amerykańskiego trębacza i lidera wystąpią znakomici nowojorscy muzycy ( Chien Chien Lu –  wibrafon, Victor Gould –  fortepian ,Vicente Archer –  kontrabas , Allan Mednard –  perkusja).

Andrzej Jagodziński Trio Bach

Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. W środowisku muzycznym znany i ceniony od lat osiemdziesiątych. Sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył, w latach 90-tych XX wieku, z udziałem muzyków swojego tria, czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej ( kontrabasisty Adama Cegielskiego i legendarnego perkusisty Czesława „Małego” Bartkowskiego), wspaniałymi jazzowymi interpretacjami muzyki Chopina. Jego Trio to formacja rozpoznawalna na całym świecie. Kamieniem milowym na drodze do sławy stał się dla nich album „Chopin”, nagrany w 1993 roku i obsypany laurami – w tym Fryderykiem.  Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha.

31 lipca – Włodzimierz Nahorny Trio Polish Soundświętujemy 80. urodziny Mistrza!

Jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych artystów polskiego jazzu – wybitny pianista, saksofonista, flecista, kompozytor, aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu.

Wielkie uznanie przyniosły mu znakomite płyty: Nahorny/Szymanowski – Mity, Nahorny- Chopin – Fantazja Polska, Nahorny-Karłowicz, Koncert, Nahorny Sextet – Chopin Genius Loci. Mistrz fortepianu ma na koncie wiele prestiżowych nagród jak: Złoty Fryderyk czy Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020 (nagroda honorowa za całokształt twórczości).

7 sierpnia -„Kciuk” Fusion Band

Premiera.  Usłyszymy najnowszy, autorski projekt wirtuoza gitary basowej i jednego z najbardziej rozpoznawalnych basistów w Polsce. Jest jednym z najciekawszych instrumentalistów sceny jazz- rockowej. Przez wiele lat koncertował w kraju i zagranicą. Współpracował z najlepszymi muzykami w Polsce i za granicą m.in.: Tomaszem Stańko, Hiramem Bullockiem, Tadeusza Nalepą, czy Czesławem Niemenem.  Formacja Kciuk/Surzyn Band do dziś uznawana jest za jedną z najlepszych w historii polskiego, elektrycznego jazzu. Jego come back będzie oczekiwanym wydarzeniem w krajowym środowisku gitarowym.

14 sierpnia – Weezdob Collective Komeda, Ostatnia Retrospekcja z okazji 90. rocznicy urodzin K. Komedy

Weezdob Collective  to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów w Polsce. Fuzja pięciu muzycznych indywidualności zaowocowała stworzeniem oryginalnego kolektywu improwizatorów i kompozytorów.

Cechą szczególna formacji jest niekonwencjonalne połączenie brzmienia harmonijki, saksofonu i gitary, będące jedyną taka propozycją na polskiej scenie muzycznej. Artyści, zaliczani do czołówki najlepszych muzyków jazzowych młodego pokolenia, którzy indywidualnie są laureatami wielu nagród. Kolektyw zdobył m.in.: GRAND PRIX na 54. Festiwalu Jazz nad Odrą, GRAND PRIX na Lotos Jazz Festival , GRAND PRIX konkursu Jazz Fruit na Mladi Ladi Jazz Festival w Pradze, GRAND PRIX na Blue Note Poznań Competition 2015.  Zespół ma na koncie szereg koncertów, w tym ciekawy projekt – Poznań Jazz Philharmonic Orchestra play Weezdob Collective & Leszek Możdżer.

 Piotr Cieślikowski Quartet – Chopin Pianoless

Jest jednym z czołowych saksofonistów tenorowych i sopranowych, polskiej i kanadyjskiej sceny jazzowej. To muzyk wszechstronnym stylistycznie. Doskonale porusza się w świecie swingu, bebopu i mainstreamu, oraz w postcoltrane’owskiej awangardzie.

To najnowsze jazzowe przedsięwzięcie znanego instrumentalisty i kompozytora: muzyka Chopina wykonywana bez fortepianu. Jest to nowatorski i unikalny projekt muzyczny, pierwszy tego typu w skali międzynarodowej. Chopin i jego arcydzieła były zawsze dla Piotra jednym z najważniejszych źródeł inspiracji. Zamierza pokazać, że melodyka tych utworów nie potrzebuje wsparcia harmonii i jest znakomitym materiałem do stworzenia muzyki mieszczącej się w kategorii współczesnej awangardy jazzowej.

21 sierpnia – Smoliński – Chyła – Sarnecki

 Premierowa propozycja na polskiej scenie jazzowej. SMOLIŃSKI – CHYŁA – SARNECKI to spotkanie trójki niezwykłych artystów, osobowości muzycznych, których celem jest ucieczka od stereotypów dotyczących harmonijki, skrzypiec, gitary, poprzez nietypowe zestawienie i zastosowanie tych instrumentów. Grupa o niepowtarzalnym instrumentarium i brzmieniu, w którym gatunki i stylistyki zacierają między sobą granice. Każdy z muzyków kreuje własne, intrygujące brzmienie. Z entuzjazmem przyjmowani nie tylko przez krytyków muzycznych.

Zespołowi towarzyszy sekcja rytmiczna: basista Andrzej Święs oraz perkusista Sławek Koryzno. 

 28 sierpnia – Stefano Bollani Trio –  Italian Jazz Maestro

Gwiazda europejskiego jazzu, wirtuoz włoskiego fortepianu. Do swych improwizowanych fantazji wplata style przeróżne. Uznany za najlepszego jazzmana Europy już w 2007 r. jako laureat Hans Koller European Jazz Prize. W uznaniu za jego zasługi, otrzymał tytuł doktora honoris causa Berklee College of Music w Bostonie. To niezwykły artysta wielu talentów. Jako solista gra z orkiestrami symfonicznymi jak: La Scala w Mediolanie, Orchestre National de ParisGewandhaus w Lipsku pod batutą wybitnych dyrygentów. Pisze książki, realizuje wielu projektów teatralnych i filmowych. Współpracuje z czołówką światowego jazzu jak: Chick Corea (słynny duet fortepianowy jest szóstym przedsięwzięciem w karierze artysty), Pat Metheny, Richard Galliano, Enrico Rava (mentor i przyjaciel).

WSTĘP WOLNY

Strona: http://www.jazznastarowce.pl/


Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.