230. rocznica otwarcia Teatru Królewskiego

UDOSTĘPNIJ
  • 6
  •  
  •  
  •  

230. rocznica otwarcia Teatru Królewskiego – spacer śladami obiektów teatralnych i widowisk plenerowych z czasów króla Stanisława Augusta.

Z okazji 230. rocznicy otwarcia Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii zapraszamy na spacer śladami obiektów teatralnych i widowisk plenerowych z czasów króla Stanisława Augusta oraz wykład o inauguracji prywatnej sceny stanisławowskiej w Łazienkach Królewskich.

Spacer historyczno-teatralny “Dla Państwa teatr najistotniejszą jest zabawą” – 17:30 taras Pałacu na Wyspie

Uczestnicy wydarzenia spacerować będą po królewskich ogrodach śladem obiektów teatralnych i widowisk plenerowych z czasów króla Stanisława Augusta. Doświadczą XVIII-wiecznego teatru z perspektywy widza i aktora oraz dowiedzą się, co o teatralnym życiu Łazienek Królewskich pisała oświeceniowa prasa. Spacer poprowadzi Agata Pietrzyk-Sławińska z Ośrodka Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie.

Wykład “Wizerunki równoległe Stanisława Augusta w przestrzeni teatru” – 19:00 Teatr Królewski w Starej Oranżerii 

Teatr Królewski w Starej Oranżerii zaczął działać 6 września 1788 r. Wykład będzie opowieścią o tym, jak przebiegła inauguracja prywatnej sceny stanisławowskiej, która zintensyfikowała życie kulturalne w Łazienkach Królewskich. Omówione zostaną sztuki wizualne, dzieła dramatyczne i balet, wystawione 230 lat temu, które połączone ze sobą, utworzyły opowieść o ostatnim władcy Polski – mecenasie kultury i sztuki. Uczestnicy wykładu poznają portrety Stanisława Augusta dekorujące salę teatralną, jak i te metaforyczne, ewokowane przez sztuki teatralne i balet. Uosobieniem króla stały się m.in. portrety czterech dramatopisarzy umieszczone na plafonie Teatru Królewskiego – przedstawienia władców z ich dramatów pomogły monarsze w budowaniu własnej tożsamości. Wykład “Wizerunki równoległe Stanisława Augusta w przestrzeni teatru” poprowadzi Joanna Szumańska z Ośrodka Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie

Wydarzenie zwieńczy koncert Polskiej Opery Królewskiej 

14 września 2018

Koszt uczestnictwa w spacerze i wykładzie połączonym z koncertem wynosi 1 zł.
Bilety są do nabycia w kasach w Starej Oranżerii oraz w Pałacu na Wyspie

Agata Pietrzyk-Sławińska – kulturoznawca (IKP UW), pedagog teatru, animator kultury

Joanna Szumańska – historyk sztuki, historyk teatru i muzealnik. Doktorantka w zakładzie Historii i Teorii Teatru w Instytut Sztuki PAN

FB – klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.