23 sierpnia Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

23 sierpnia Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.

23 sierpnia, w 80. rocznicę paktu między Trzecią Rzeszą a Związkiem Sowieckim, obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Kampania społeczna organizowana tego dnia przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność “Pamiętaj. 23 sierpnia” polega na przybliżeniu historii osób, które zostały pokrzywdzone przez systemy totalitarne – komunizm czy nazizm. Do akcji można się włączyć poprzez założenie okolicznościowej przypinki lub ustawienie specjalnej nakładki na Facebooku.

23 sierpnia mija 80 lat od podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow – układu między nazistowskimi Niemcami i Związkiem Sowieckim, który otworzył drogę do drugiej wojny światowej i jej następstw – od masowych wysiedleń, przez niewolniczą pracę i zbrodnie wojenne, aż po Holokaust i czystki etniczne. Aby przybliżyć i wyjaśnić znaczenie tych wydarzeń, a przede wszystkim – okazać szacunek tym, którzy doświadczyli bólu i cierpienia – Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jak co roku włącza się w obchody Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych poprzez kampanię społeczną „Pamiętaj. 23 sierpnia”.

Tragiczne losy ofiar nazizmu i komunizmu

W ramach kampanii społecznej przypominane są losy osób, które doznały przemocy i prześladowań dokonywanych w imieniu systemów totalitarnych w Europie. W tym roku zaprezentowana zostanie historia Juliany Zarchi, Litwinki niemiecko-żydowskiego pochodzenia, której życie na zawsze naznaczyły dwa reżimy: nazistowski i sowiecki. Spot z jej udziałem zostanie zaprezentowany on-line i w kilku telewizjach publicznych w Europie po raz pierwszy 23 sierpnia. Dołączy w ten sposób do nagrań ukazujących losy Żydówki Mali Zimetbaum i Polaka Edka Galińskiego, pary zakochanych, którzy poznali się w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau oraz Pétera Mansfelda – najmłodszej ofiary represji po rewolucji węgierskiej z 1956 r.

Dołącz do akcji

Każdy, kto chciałby tego dnia upamiętnić ofiary systemów totalitarnych, może to uczynić, przypinając specjalny znaczek z czarną wstążką i datą 23 sierpnia, przygotowany przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS). Gest ten ma być wyrazem pamięci o milionach ofiar reżimów totalitarnych, przede wszystkim więźniach obozów koncentracyjnych, zagłady i pracy, sowieckich gułagów czy stalinowskich katowni. Istnieje możliwość zamówienia przypinek drogą e-mailową, pisząc na adres e-mail: office@enrs.eu lub odwiedzając jedno z miejsc wskazanych na stronie: https://enrs.eu/august23. Istnieje także elektroniczna wersja pod postacią nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku; można ją znaleźć na fanpage’u Sieci: www.facebook.com/enrs.eu lub korzystając z linku: bit.ly/23august-fb-frame.

Zarówno spoty, jak i przypinki obecne będą również podczas konferencji „Pakt dla Wojny” w Gdańsku organizowanej przez Muzeum II Wojny Światowej we współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność oraz w ramach oficjalnych unijnych obchodów Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, które w tym roku odbywają się w Warszawie.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych został proklamowany przez Parlament Europejski w 2008 r. Uroczyste obchody tego dnia zostały po raz pierwszy zorganizowane w 2011 r. w Warszawie. Podpisano wówczas „Deklarację Warszawską”, której sygnatariusze zwrócili uwagę na konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów totalitarnych i wezwali Unię Europejską do badania oraz gromadzenia dokumentacji związanej z tymi zbrodniami.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania, ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry oraz Rumunia. Status obserwatora mają Austria, Łotwa, Czechy i Albania.

Źródło informacji: MKiDN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.