20 pikników na 20–lecie Polski w NATO

20 pikników na 20–lecie Polski w NATO.

W tym roku mija 20 lat od wstąpienia Polski do NATO. Członkostwo w najpotężniejszym sojuszu polityczno-wojskowym na świecie dało nie tylko gwarancje bezpieczeństwa w postaci art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, ale doprowadziło do wzrostu pozycji i znaczenia kraju na arenie międzynarodowej.

Wspólnie świętujmy 20. rocznicę wstąpienia Polski do NATO na organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej piknikach wojskowych.
9 marca br. (sobota) o godz. 11.00, w 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju, rozpoczną się pikniki pod hasłem „20 lat Polski w NATO”. Wspólnym punktem wszystkich wydarzeń będzie podniesienie Flagi RP oraz NATO, a także odegranie hymnów.

Przez 20 lat Polska swoją postawą i zaangażowaniem udowodniła, że jest wiarygodnym i aktywnym sojusznikiem. Siły Zbrojne RP wnoszą wymierny wkład w inicjatywy NATO – wzmocnionej Wysuniętej Obecności na wschodniej i południowej flance, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) i dostosowanej Wysuniętej Obecności, czyli tFP (ang. tailored Forward Presence). W inicjatywie eFP, Polska odgrywa szczególną rolę. Jest jednym z państw gospodarzy, jest również państwem delegującym swoje siły do jednej z grup. Tworzy na swoim terytorium wielonarodowe dowództwo dywizyjne w Elblągu, które ma zadanie koordynowania działań wszystkich grup eFP.

Siły Zbrojne RP poprzez uczestnictwo w operacjach, misjach i ćwiczeniach sojuszniczych osiągnęły pełną interoperacyjność.

Polska regularnie wydziela dowództwa i pododdziały do Sił Odpowiedzi NATO (tzw. NATO Response Force), gdzie w 2015 dowodziła komponentem sił specjalnych, a w 2016 roku siłami obrony przed bronią masowego rażenia. Polskie kontyngenty wojskowe biorą czynny udział w operacjach NATO (Resolute Support, KFOR), w stałych zespołach okrętowych Sojuszu (obecnie ORP „Kontradmirał X. Czernicki”) oraz w działaniach wspierających bezpośrednio naszych sojuszników, jak Baltic Air Policing. W Polsce odbywają się największe i najważniejsze ćwiczenia Sojuszu, takie jak „Noble Jump 2015”, „Brilliant Jump 2016”, czy wcześniej „Steadfast Jazz 2013”. Organizowana przez Polaków w cyklu dwuletnim „Anakonda” uzyskała status największego w regionie międzynarodowego ćwiczenia wojsk sojuszniczych i partnerskich.

Inwestycje w kluczową infrastrukturę, powołanie Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy, utworzenie Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód czy Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód, a także delegowanie polskich kontyngentów do kluczowych misji i operacji NATO to tylko przykłady na rosnące znaczenie w Sojuszu Północnoatlantyckim.

W 2016 roku w Warszawie odbył się szczyt NATO. Do Polski przybyli najwyżsi przedstawiciele państw członkowskich i partnerskich. Szczyt okazał się być jednym z najważniejszych w najnowszej historii Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zdecydowano m.in. o realnym wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie na jej obszarze pododdziałów sojuszniczych, które zwiększają zdolność do natychmiastowej obrony przed jakimkolwiek zagrożeniem.

# # #

Wykaz jednostek wojskowych organizujących pikniki:

Białystok (ul. Kawaleryjska 70) – 18. Pułk Rozpoznawczy

Bydgoszcz (ul. Powstańców Warszawy 2) – 1. Brygada Logistyczna

Bytom (ul. Oświęcimska 33) – 34. Śląski Dywizjon Rakietowy

Elbląg (ul. Królewiecka 169) – Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód

Gdynia (ul. Rondo Bitwy pod Oliwą) – Komenda Portu Wojennego

Giżycko (Al. Wojska Polskiego 21) – 15. Brygada Zmechanizowana

Kielce (ul. Wojska Polskiego 300) – Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

Kraków (ul. Głowackiego 11) – 6. Brygada Powietrznodesantowa

Lublin (ul. Herberta 49) – Batalion Dowodzenia Wielonarodowej Brygady

Mińsk Mazowiecki (ul. Wojska Polskiego 48) – 23. Baza Lotnictwa Taktycznego

Opole (ul. Domańskiego 68) – 10. Brygada Logistyczna

Poznań (ul. Wojska Polskiego 86/90) – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych

Rzeszów (ul. Lwowska 5) – 1. Batalion Strzelców Podhalańskich

Skwierzyna (ul. 61 Brygady 1) – 35. Dywizjon Rakietowy OP

Słupsk (ul. Bohaterów Westerplatte 44) – 7. Brygada Obrony Wybrzeża

Szczecin (ul. Wojska Polskiego 250) – 12. Brygada Zmechanizowana

Tomaszów Mazowiecki (ul. Piłsudskiego 72) – 25. Brygada Kawalerii Powietrznej

Toruń (ul. Sobieskiego 36) – Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia

Wrocław (ul. Obornicka 108) – Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych

Żagań (ul. Żarska 1) – 34. Brygada Kawalerii Pancernej

 
Źródło informacji: MON
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.