2. edycja Spotkań Mironologicznych

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

2. edycja Spotkań Mironologicznych.

W dniach 6-7 czerwca i 20-23 czerwca odbędzie się druga edycja Spotkań Mironologicznych, poświęconych twórczości Mirona Białoszewskiego „Być sobie jednym”.Prywatność – osobność – autobiograficzność – intymność – sztuka. Tym razem Fundacja im. Mirona Białoszewskiego proponuje zwiedzanie najważniejszych „miejsc autobiograficznych” poety: placu Dąbrowskiego i ulicy Lizbońskiej, w których mieszkał i  które były inspiracją dla jego twórczości.

W czwartek 6 czerwca Igor Piotrowski z Instytutu Kultury Polskiej UW opowie, jak wyglądał plac Dąbrowskiego widziany oczami Białoszewskiego; jaką rolę pełnił w życiu i twórczości poety. Spacer Plac Dąbrowskiego – „miejsce autobiograficzne” Mirona Białoszewskiego, rusza spod Fundacji Stefana Gierowskiego (plac Dąbrowskiego 8) o godzinie 17:30.

W piątek 7 czerwca o godzinie 15:00 na placu Dąbrowskiego 8  będziemy dyskutować o roli „miejsc autobiograficznych” w twórczości Białoszewskiego, o związkach prywatności z lokalnością i miejskością  i o tym, co osobność i prywatność literatury Białoszewskiego może znaczyć dla nas dziś.W dyskusji „Być sobie jednym”? Artystyczne polityki prywatności udział wezmą: Aleksandra Grzemska, prof. Inga Iwasiów, prof. Adam Lipszyc, prof. Anna Nasiłowska i Jakub Skurtys, a poprowadzi ją Marta Bukowiecka z Instytutu Badań Literackich PAN.

Oba wydarzenia towarzyszą sesji naukowej „Być sobie jednym”. Poetyki prywatności (6 czerwca w godzinach 10:00-16:30; 7 czerwca 10:00-13:30, Fundacja Stefana Gierowskiego, plac Dąbrowskiego 8).

Od 20 czerwca do 23 czerwca w bloku przy ul. Lizbońskiej 2 (2. klatka, 11. piętro) oglądać będzie można inspirowaną twórczością Mirona Białoszewskiego instalację artystyczną Wojciecha Bąkowskiego. Treść instalacji wyrasta z zawartych w dzienniku i poezji pisarza refleksji o kwestiach najbardziej elementarnych:strukturze ludzkiego postrzegania, myślenia, pamięci i twórczego natchnienia. Praca umieszczona będzie w wielokrotnie opisywanym przez Białoszewskiego „korytarzu awaryjnym” na najwyższym piętrze budynku.Będzie to więc także wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak dziś wygląda to zwykłe-niezwyłe miejsce, które poeta oswoił dla siebie na swój sposób, jako miejsce samotnych spacerów, estetycznej kontemplacji i podziwiania rozciągających się z okien widoków. Godziny otwarcia: 20–21 czerwca – 18:00–21:00, 22–23 czerwca – 14:00–21:00.

Wydarzenia współfinansowane są przez miasto stołeczne Warszawa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.