16. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. [Program wydarzeń]

Tegoroczne obchody 16. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się 27 stycznia, w formule online. Patronat honorowy nad całością wydarzeń objął prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Reklama
Reklama

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci rozpoczną się o godzinie 13.00 transmisją modlitwy El Male Rachamim sprzed Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie. Fundacja Shalom przypomni wystąpienie wygłoszone w ubiegłym roku przez Mariana Turskiego, byłego więźnia Auschwitz, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenie ŻIH, które wygłosił podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz.

– Pamięć Holokaustu staje się dziś moralnym zobowiązaniem współczesności – by ideologia nienawiści i zniszczenia nie odżyła nigdy więcej. To ciągłe wezwanie, które winno mobilizować wszystkie – bez wyjątku – narody i społeczności, by dawać odpór nawet najmniejszym przejawom nienawiści – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Wydarzenia 16. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Reklama
Reklama

O godz. 15.30 odbędzie się spotkanie online Jana Ordyńskiego z Alicją Schnepf i Ireną Senderską – przedstawicielkami Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich zaprosi o godz. 19.30 na pokaz spektaklu „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona w przekładzie Jerzego Ficowskiego, w reżyserii Gołdy Tencer i Szymona Szurmieja, ze scenografią Jerzego Kaliny. Spektakl zrealizowano na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie w roku 2003 z gościnnym udziałem Krystyny Jandy, Andrzeja Blumenfelda, Krzysztofa Gosztyły, Krzysztofa Kolbergera, Władysława Kowalskiego, Jacka Lenartowicza, Olgierda Łukaszewicza i Jerzego Treli oraz aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie i Moskiewskiego Chóru Kantorów.

Światło Pamięci

Reklama
Reklama

Po raz kolejny Fundacja Shalom apeluje o zapalenie świec w oknach o godz. 18.00.  Symbol płonącej świecy będzie wyrazem naszej pamięci i solidarności z milionami ofiar Holokaustu oraz apelem o poszanowanie życia ludzkiego. „Światło Pamięci” będzie można także symbolicznie zapalić w Internecie na profilu Facebook Fundacji Shalom https://fb.me/e/ZYx7C5w8

Tramwaj – symbol 

Jak co roku, 27 stycznia, w godz. 12.00–18.00, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą: pl. Narutowicza – Marszałkowska – Stawki – Popiełuszki – Metro Marymont – Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza. 

Szczegółowy program obchodów na stronie internetowej Fundacji Shalom.

Reklama
Reklama

 

Dyskusja online w Muzeum POLIN

Wydarzenie „XI Przykazanie: Nie bądź obojętny” – które odbędzie się o godz. 18.00 – nawiązuje do ubiegłorocznego wystąpienia Mariana Turskiego w KL Auschwitz, który wówczas apelował przede wszystkim do młodych ludzi, by nie pozostawali obojętni na szeroko pojęte zło, które nas otacza. Podczas dyskusji Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich), Piotr Forecki (politolog, profesor UAM) i Draginja Nadaždin (dyrektorka Amnesty International Polska) poszukają odpowiedzi na pytanie, co dla dzisiejszego społeczeństwa znaczy nie być obojętnym i jak korzystać z nauk płynących z historii. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/125980892701787

 

W hołdzie tym, którzy odeszli

Reklama
Reklama

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Na datę obchodów wybrano 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Uchwalenie tego dnia pamięci miało na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i wyraźny sprzeciw wobec nieuznawania Holokaustu za wydarzenie historyczne.

 

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.