158-lecie istnienia Muzeum Narodowego w Warszawie

158-lecie istnienia Muzeum Narodowego w Warszawie

Od 1862 roku Muzeum Narodowe w Warszawie gromadzi, przechowuje i udostępnia zbiory sztuki obejmujące okres od starożytności po współczesność. 20 maja zapraszamy do wspólnego świętowania rocznicy 158-lecia istnienia MNW. Tego dnia na naszych gości czekają: nowa aplikacja Muselfie, quiz wiedzy o Muzeum i wirtualne spotkanie z kuratorami.

Obchody urodzin MNW rozpoczniemy serią rocznicowych wpisów w mediach społecznościowych, opowiadających historię Muzeum. Zaprezentujemy wyjątkowe grafiki i inne materiały archiwalne, a internauci będą mogli wziąć udział w quizie wiedzy o MNW. 20 maja premierę będzie miała również aplikacja Muselfie, pozwalająca łączyć znajdujące się w domenie publicznej zasoby MNW i tworzyć z nich kolaże. Umożliwia ona użytkownikom stworzenie własnej kartki urodzinowej, memów oraz innych grafik z wykorzystaniem prac ulubionych artystów. Muselfie jest darmowa, działa na urządzeniach z systemem Android oraz iOS.

O historii MNW z kuratorami
Z okazji urodzin MNW odbędzie się także wirtualne spotkanie jubileuszowe z kuratorami: Grażyną Bastek ze Zbiorów Sztuki Dawnej oraz Piotrem Kibortem z Gabinetu Rycin i Rysunków. Prosto z galerii muzealnej, na żywo 20 maja o godzinie 17.00 na profilu MNW na Facebooku opowiedzą oni o burzliwej historii Muzeum i tajemnicach modernistycznego gmachu w Alejach Jerozolimskich. Zapraszamy do zadawania pytań i wspólnego tworzenia scenariusza tego spotkania. Na godzinę przed rozpoczęciem rozmowy internauci będą mogli zadawać pytania poprzez wpisy w komentarzach.

MNW spadkobiercą tradycji Muzeum Sztuk Pięknych
W 1862 roku w Warszawie, stolicy Królestwa Kongresowego, udało się urzeczywistnić przedsięwzięcie o ogromnym znaczeniu dla kultury polskiej. Na mocy ustawy o wychowaniu publicznym w Królestwie Polskim z dnia 20 maja 1862 roku, regulującej stan szkolnictwa i instytucji kultury w zaborze rosyjskim, powołano Muzeum Sztuk Pięknych. Zarówno Muzeum, jak i powstałe dwa lata wcześniej Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, stawiały sobie za cel opiekę nad sztuką i artystami oraz kolekcjonowanie, wystawianie i przechowywanie dzieł sztuki. Obydwie dopełniające się instytucje różniły się charakterem, celami i formami aktywności, ale po wielu latach skomplikowanej historii, to ich zbiory i dorobek przesądziły o dzisiejszym kształcie MNW, które stało się spadkobiercą całej tradycji oraz kolekcji Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Opis historii MNW można znaleźć na stronie internetowej Muzeum.

Przeszło półtora wieku gromadzenia zbiorów
Obecnie MNW to bogate zbiory malarstwa polskiego i obcego, rysunku, grafiki, rzeźby i rzemiosła artystycznego, wyjątkowa kolekcja średniowiecznej sztuki sakralnej, zbiory starożytne i zabytki z nubijskiej katedry Faras, kolekcja monet i medali, sztuki orientalnej, fotografii i wzornictwa. „Każdego roku staramy się powiększać zbiory MNW o kolejne starannie wyselekcjonowane dzieła, głównie sztuki współczesnej. Chcemy mieć swój godny wkład w tradycję budowania kolekcji Muzeum” – mówi p.o. Dyrektora MNW Łukasz Gaweł. Obecnie reprezentację kolekcji można zobaczyć w Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki Dawnej, Galerii Sztuki XIX Wieku i w Galerii Wzornictwa Polskiego. Dwie kolejne galerie są w trakcie rearanżacji. W dniu urodzin MNW, zgodnie z rotacyjnym harmonogramem otwarcia, będzie można zwiedzić ekspozycje znajdujące się na parterze budynku.

Kolejny owocny rok współpracy z mecenasami i partnerami
Wiele aktywności MNW jest możliwych dzięki codziennemu wsparciu mecenasów i partnerów Muzeum. PKN Orlen, PZU, Totalizator Sportowy, PKO Bank Polski i Ford od dawna wspierają działalność wystawienniczą, edukacyjną i transportową MNW. Nieoceniona jest również działalność Stowarzyszenia Przyjaciele MNW. Wspierające nas firmy i organizacje wpisują się w bogatą tradycję europejskiego mecenatu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.