14. Jazzowe Spotkania Filmowe

W weekend, 10  i 11 marca 2018 roku zapraszamy na popularny, muzyczno- filmowy cykl 14. Jazzowe Spotkania Filmowe. Specjalne koncerty jazzowe w wykonaniu gwiazd polskiej sceny jazzowej, pokazy filmów oraz wyjątkowi goście, to atrakcje cyklu.

W ramach poprzednich edycji prezentowane były sztandarowe obrazy Polskiej Szkoły Filmowej i jej twórców. W tym roku kontynuujemy pokazy skupione wokół Kina Moralnego Niepokoju (nurt w kinie polskim lat 1976- 81, uważany jest za najważniejsze zjawisko rodzimej kinematografii od czasu Polskiej Szkoły Filmowej).

10 marca 2018 o godz. 18.00

  • Koncert jazzowy w wykonaniu Adama Bałdycha i jego Imaginary Quartet

Adam Bałdych. Jeden z najwybitniejszych skrzypków jazzowych naszych czasów. Wirtuoz skrzypiec, kompozytor, lider, jeden z najlepiej rozpoznawanych polskich muzyków jazzowych w Europie. Jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem „naszych czasów”. Oprócz niesamowitej wirtuozerii ceniony jest za oryginalne brzmienie i kompozycje. Od początku swojej kariery stara się łamać bariery wiolinistyki i wyznaczać dla niej nowe ścieżki. Do współpracy przy kolejnych projektach zaprasza wyjątkowych artystów, którzy swoją osobowością poszerzają granice jego muzyki. Artysta świadomie nawiązuje do polskiej tradycji, zaciera granice między muzyką poważną i jazzową.

W wieku 16 lat okrzyknięty „cudownym dzieckiem” szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA.

Europejskim debiutem, który otworzył przed Bałdychem najważniejsze sceny kontynentu jest nagrana dla prestiżowej wytwórni ACT MUSIC płyta „Imaginary Room” nagrany z czołówką europejskiej sceny jazzowej (Lars Danielsson, Jacob Karlzon, Verneri Pohjola, Morten Lund, Marius Neset). Płyta staje się bestsellerem wytwórni, a Adam zapraszany jest na największe festiwale jazzowe Europy jak Montreux Jazz Festival czy London Jazz Festival.

Jest laureatem ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, laureatem – plebiscytu Gazety Wyborczej, Radio Zachód , TVP „Ale Sztuka”, Grand Prix Jazz Melomani 2012 w kategorii Artysta Roku, laureat wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. W 2013 i 2015 nominowany do nagrody FRYDERYKA w kategorii Artysta Roku.

Wśród muzyków, z którymi współpracował znaleźli się  wybitni muzycy jazzowi: Jim Beard, Lars Danielsson, Nils Landgren, Yaron Herman, Billy Cobham, Iiro Rantala, Krzesimir Dębski, Urszula Dudziak, Grazyna Auguścik oraz. czołówka światowych skrzypków jazzowych m.in. Didiere Lockwood, Pierre Blanchard.

Jego ostatni album ”Brothers” nagrany wraz z Helge Lien Trio i Tore Brunborgiem dla ACT Music (trzeci album) stał się również wydarzeniem.

Pomiędzy koncertami i karierą solistyczną artysta działa jako kompozytor muzyki teatralnej.

– Specjalnym gościem JSF będzie reżyser Feliks Falk

Reżyser filmowy i teatralny, autor scenariuszy filmowych, sztuk scenicznych, telewizyjnych. Absolwent warszawskiej ASP oraz PWSFiT w Łodzi. Laureat wielu nagród – film „Bohater  roku” na FPFF w Gdyni nagroda za reżyserię, film „Komornik”, uhonorowany Orłem” Polską Nagrodą Filmową,  najlepsza reżyseria oraz nagroda jury ekumenicznego na MFF w Berlinie oraz „Joanna”, doceniona na FPFF w Gdyni (najlepsza reżyseria i scenariusz).  

Feliks Falk wchodził w skład grupy scenarzystów, którzy współpracowali przy powstawaniu scenariusza filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy.

– Projekcja filmu „Wodzirej” Feliksa Falka   

Wodzirej, film z 1978 r. Feliksa Falka, to jeden z najważniejszych filmów „kina moralnego niepokoju”. Jerzy Stuhr stworzył w nim jedną z najwybitniejszych kreacji aktorskich. Film otrzymał nominację do Złotych Lwów na FPFF w Gdańsku, a Jerzy Stuhr nagrodę główną na festiwalu w Chicago.

11 marca 2018 o godz. 18.00

  • Koncert jazzowy w wykonaniu Marcina Wasilewskiego Trio

Marcin Wasielewski Trio. Zespół o międzynarodowej renomie, który w swoich brzmieniach przeplata tradycję z nowoczesnymi dźwiękami, tworząc swój niepowtarzalny styl.

Uznawany za jedną z najwybitniejszych formacji jazzowych swojego pokolenia w Polsce i Europie.

Jej skład tworzą, obok lidera Marcina Wasilewskiego, kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i grający na perkusji Michał Miśkiewicz. Muzycy Tria to jedyni – obok Tomasza Stańki i Macieja Obary – polscy artyści w katalogu prestiżowej wytwórni ECM Records. Zespół aktywnie koncertuje na międzynarodowych festiwalach w Europie i na świecie .

Spotkanie z Tomaszem Stańko było punktem zwrotnym w karierze tria. Wspólnie ze Stańko (jako jego regularny kwartet) nagrali dla ECM trzy płyty -„Soul of Things” (2002), „Suspended Night” (2004) i „Lontano” (2006).

Marcin Wasilewski Trio powstało w połowie lat 90-tych i początkowo działało pod nazwą Simple Acoustic Trio. W 2005 roku wydali swój pierwszy album dla wytwórni ECM, zatytułowany po prostu „Trio”. Z czasem zespół zgodnie z tradycją większości fortepianowych trio w historii jazzu, przyjął nazwę od nazwiska lidera „Marcin Wasilewski Trio” i pod takim właśnie szyldem w kolejnych latach ukazały się kolejne albumy: „January” (2008), „Faithfull” (2011), „Spark Of Life” ( 2014), czwarty w wytwórni ECM Records (w zaledwie sześć tygodni od premiery album uzyskał w Polsce status Złotej Płyty!).

Wielokrotnie nagradzani w kraju i zagranicą. Grupa jest laureatem licznych nagród, m.in. Polskiej Akademii Muzycznej Fryderyk, plebiscytów Jazz Top Jazz Forum. W ciągu 20 letniej aktywności muzycy tria współpracowali z całą plejadą jazzowych znakomitości sceny polskiej i zagranicznej jak: Tomasz Szukalski, Michał Urbaniak, Janusz Muniak, Dino Saluzzi, Palle Danielson, Bernt Rosengren, John Surman, Bobo Stenson, Jan Garbarek, Joe Lovano.

– Gościem JSF będzie krytyk filmowy, publicysta Polityki, Janusz Wróblewski

Janusz Wróblewski.  Jest sekretarzem polskiej sekcji międzynarodowego stowarzyszenia krytyki filmowej FIPRESCI, autorem scenariuszy filmowych,  m.in. „Pożegnania jesieni” Mariusza Trelińskiego  , autorem książki  „Magia kina”. Pod koniec lat 90-tych był szefem programu telewizyjnego „Pegaz”. Był  także wieloletnim rzecznikiem prasowym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obecnie publicysta tygodnika Polityka.

Projekcja filmu „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego

„Przypadek”, film Krzysztofa Kieślowskiego z 1981 roku, z wybitną kreacją aktorską Bogusława Lindy. Film obsypany deszczem nagród: Brązowe Lwy Gdańskie – Najlepsza główna rola męska dla Bogusławy Lindy, Srebrne Lwy Gdańskie – najlepszy scenariusz dla Krzysztof Kieślowskiego, nominacja do Złotych Lwów FPFF w Gdyni itd.

Wystawa Fotografii Marka Karewicza „Krzysztof  Komeda w obiektywie

W ramach JSF zobaczymy wielkoformatowe, czarno-białe fotografie jednego z najważniejszy polskich muzyków jazzowych- Krzysztofa Komedy na wystawie Marka Karewicza „Krzysztof  Komeda w Obiektywie”. 

Krzysztof Komeda i Marek Karewicz, muzyk i fotograf – to dwa ważne nazwiska w historii polskiego jazzu których łączy miłość do jazzu.

Krzysztof  Komeda , był jednym z twórców polskiej szkoły jazzu – prekursorem jazzu nowoczesnego w Polsce . Jego kompozycje należą do światowego kanonu standardów jazzowych. Jest powszechnie uznawany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów powojennej Polski i Europy.

Skomponował muzykę do sześćdziesięciu pięciu filmów, min.: do filmów R. Polańskiego, A. Wajdy, J. Morgensterna, J. Skolimowskiego. Jego soundtrack do „Rosmary’s Baby” Romana Polańskiego do dzisiaj wymieniany jest wśród najlepszych w historii gatunku.

Był legendą już za życia, a tragiczny wypadek, przerwał jego wspaniale rozwijającą się karierę w Hollywood.

10-11 marca 2018

DK KADR, ul.Gintrowskiego 32

http://www.dkkadr.waw.pl/14-jazzowe-spotkania-filmowe-2018/

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.