13. Przejazd Świeczkowy w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

13. Przejazd Świeczkowy w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Zapraszamy na tradycyjny już rowerowy „Przejazd Świeczkowy” w dniu 1 sierpnia 2020 r. Jest to już 13 edycja kameralnej imprezy w 76 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zabieramy jak zawsze świeczki i zapałki, by na wybranych miejscach pamięci mogił powstańczych i miejsc związanych z działaniami wojennymi zostawić płomień pamięci.

Celem przejazdu od ponad dekady jest przejazd rowerami śladem walk powstańczych. Co roku jesteśmy w innym rejonie miasta. Nasz płomień dobrych serc zjechał już Targówek, Pragę Północ, Śródmieście, Wolę, Mokotów, Ochotę. Odkrywamy miejsca nieznane i zapomniane, tam, gdzie mało kto dociera. Będzie z nami społecznicy z Dzielnicy Wola dzielnicy, którzy opowiedzą nam o historii mijanych miejsc.

Jak zawsze będziemy mieli kilka flar, opaski powstańcze i flagi narodowe. Wiele grup społecznych chce przeżyć ten wyjątkowy czas we wspólnocie, dlatego każdy element ubioru związany z powstaniem i barwami narodowymi jest ważny. Jednym z elementów szacunku jest nasz ubiór. To jest dzień, godzina, minuta pamięci wspólnej odebranej nam przez wiele lat po 1945 roku. Dlatego barwy polityczne i inne aspekty są nieważne. Będzie to piękny gest solidarności z bohaterskimi Powstańcami. Tradycyjnie rozpoczynamy minutą ciszy w godzinę „W”.

Spotkamy się na Rondzie Zgrupowania AK Radosław z akcesoriami ubogacającymi ten znamienity dzień pamięci o Powstaniu Warszawskim.

Program „13 Przejazdu Świeczkowego” – 1 sierpnia 2020:

16.30 zgrupowanie na Rondzie Zgrupowania AK Radosław, na wysokości ul. Młocińskiej – przygotowanie oprawy okolicznościowej flagi, flary, opaski.

17.00 Minuta ciszy

17.20 start „11 Przejazdu Świeczkowego” szlakiem bohaterskiej Woli. Czas trwania ok. 2,0-2,5 godziny

20.00 orientacyjne zakończenie imprezy połączone z integracją – Otwarta Kolonia, ul. Górczewska 15: https://wck-wola.pl/nasze-miejsca/otwarta-kolonia/

Przewidywana trasa przejazdu:

  1. Rondo Radosława
  2. Konarzewski Twierdza Bat.Zośka
  3. Anielewicza Gęsiówka

Dalej trasa

  1. Smocza Dzielnej 72. Miejsce, gdzie mieściła się Komenda Główna AK 1-6sierpnia

Dzielna dojazd do Wolności dalej do Żelaznej

  1. Żelazna 75 upamiętnienie walk o Nordwache

Dalej dojazd Żelazna Grzybowska do

  1. Waliców 14: główny punkt obrony 24 września zburzony front goliatem

Pereca do Żelaznej Grzybowska

  1. Grzybowska 58. Głaz upamiętniający Poległych z Batalionu Chrobry teren browaru powinien być dostępny

Grzybowska Towarowa Górczewska Skręt Karolkowa do Żytniej

  1. Żytnia 39 tablica poświęcona Zofii Szlenkier i lekarzom pielęgniarkom i pacjentom Szpitala Karola i Marii wymordowanym 5 6 sierpień

 

Prawie naprzeciwko mur Cmentarza Ewangelicko-Reformowanego. Warto tam zapalić znicz upamiętniający ciężkie walki o to miejsce i wielu poległych tam Powstańców.

 

Dalej do Młynarskiej.

  1. Młynarska/Górczewska pośrodku pasa drogowego. Znicz w miejscu nieistniejącej kapliczki upamiętniający dr Kmicikiewicza, który 6 .08 oddal życie i ocalił w ten sposób lekarzy i pielęgniarki ze szpitala Karola i Marii. Dalej do Wolskiej.
  2. Wolska 50 kamień bat Zośka Pałacyk Michlera

Dalej Wolska do

  1. Skweru Sierpnia 44 na tyłach Wolska róg Płocka za budynkami. Dalej Wolską do
  2. Cerkwi tablica upamiętniajaca wymordowanie okolicznych mieszkańców i księży prawosławnych
  3. Cmentarz Powstańczy Wolska. Znicz pod pomnikiem stojącym na kopcu wewnątrz którego zgromadzono 12 ton prochów wymordowanych mieszkańców Woli. Dalej obok cmentarza do Sowińskiego. J. Olbrachta do Górczewskiej.
  4. Górczewska 32 róg prymasa Pomnik 12 000 wymordowanych w tym miejscu mieszkańców Woli.
  5. Górczewska – róg Płockiej – pomnik wymordowanych lekarzy i pielęgniarek szpitala Wolskiego. Górczewska 15 – Kolonia przy bramie – znicz przy tablicy upamiętniającej mieszkańców Kolonii.

Finisz – Otwarta Kolonia.

Opracowanie trasy „13 Przejazdu Świeczkowego”: Andrzej Chybowski.

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/715364539024403/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.