13 milionów złotych dotacji dla Tomaszowa Mazowieckiego na poszukiwanie wód termalnych

13 milionów złotych dotacji dla Tomaszowa Mazowieckiego na poszukiwanie wód termalnych.

Rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych z utworów jury dolnej w miejscowości Tomaszów Mazowiecki będzie kosztowało ponad 13 milionów złotych i taką dotację przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowę w tej sprawie zawarto dzisiaj (6 lipca) w siedzibie Ministerstwa Środowiska.

Swoje podpisy na umowie potwierdzającej przyznane dofinansowanie złożyli: Prezes Zarządu NFOŚiGW Kazimierz Kujda oraz Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko i Dyrektor Wydziału Finansowo-Księgowego Iwona Jońska-Rybaczek. Uroczystość ta odbyła się w obecności Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka.

Otwór Tomaszów Mazowiecki GT-1 zlokalizowany jest w miejscowości Tomaszów Mazowiecki (gmina miasto Tomaszów Mazowiecki, powiat tomaszowski, województwo łódzkie), a jego głębokość oszacowano na 2090 m (+/-20%). Rozpoczęcie prac planowane jest jeszcze w lipcu br., a ich koniec przewidziano na luty 2020 r. Kwota dotacji (13 361 627 zł) równa jest kosztom całkowitym tego przedsięwzięcia.

To szósta podpisana umowa o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW pn. Geologia i górnictwo, Część 1) Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych. W poprzednim roku (2017) NFOŚiGW zawarł umowy na tego typu przedsięwzięcia z gminami: Sochaczew (10 433 750 zł), Sieradz (10 589 711 zł), Koło (22 150 000 zł), Szaflary (44 937 000 zł) i Lądek-Zdrój (18 788 250 zł). Kolejne finansowe wsparcie od NFOŚiGW – po Tomaszowie Mazowieckim – trafi do gminy Turek i przeznaczone będzie na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego w tamtejszej miejscowości.

Obecnie w Narodowym Funduszu trwa jeszcze nabór wniosków na przedsięwzięcia z zakresu poznania budowy geologicznej kraju oraz gospodarki zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, w którym do rozdysponowania jest łącznie 250 mln zł (200 mln zł to dotacje, a 50 mln zł – pożyczki). Jego zakończenie przewiduje się 30 listopada br. O szczegółach NFOŚiGW informuje na stronie:

http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/geologia-i-gornictwo/nabor-wnioskow-2018-dla-czesci-1/

Źródło informacji: NFOŚiGW
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.