100 lat fizyki w Polsce w 3 dni

100 lat Polskiego Towarzystwa Fizycznego w 3 dni

Co nowego w fizyce fal grawitacyjnych? Czy aby na pewno odkrycie cząstki Higgsa to koniec jednego z rozdziałów fizyki? Czym żyją współcześni fizycy i jakie czekają ich wyzwania? Odpowiedzi dostarczy trzydniowa uroczystość organizowana
w Warszawie z okazji obchodów 100-lecia Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Będzie można spotkać fizyków z całego kraju – na żywo lub online. To jedno z tych wydarzeń, które warto umieścić w kalendarzu. Zapiszcie: 16-18 października 2020 r.

Ponad 20 wystąpień w trzy dni – Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich zgromadzi setki naukowców w jednym miejscu. Dla pasjonatów nauki to okazja, aby uporządkować wiedzę, dowiedzieć się, co w fizyce piszczy, i wysłuchać wystąpień profesorów. Wszystkie informacje o wydarzeniu wraz z linkami do transmisji prelekcji na platformie YouTube będą dostępne na stronie https://100lat.ptf.net.pl/.

– To wielkie święto polskich fizyków. Od 100 lat wyznaczamy naukowe trendy. Bez fizyków nie byłoby smartfonów, komputerów czy internetu. To ich osiągnięcia wspomagają diagnozowanie nowotworów czy rozwój fotowoltaiki. Polscy fizycy uczestniczą niemal
w każdym znaczącym międzynarodowym przedsięwzięciu badawczym i odnoszą sukcesy – opowiada prof. Andrzej Wysmołek, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Fizyka wczoraj, dziś i jutro
Program zjazdu przedstawi osiągnięcia fizyki w Polsce w pigułce. – Pierwszego dnia będzie najbardziej uroczyście. Przyznamy nagrody, wręczymy medale, odsłonimy tablicę upamiętniającą powstanie Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Tego dnia odbędziemy symboliczną podróż historyczną, podczas której profesorowie: z Warszawy, Krakowa, Poznania, Torunia oraz Wrocławia opowiedzą nam o początkach PTF
w Polsce. Drugi dzień zaplanowaliśmy w formule popularnonaukowej. Zapraszamy do wysłuchania 13 wystąpień dotyczących najbardziej aktualnych zagadnień dotyczących fizyki. Każde wystąpienie potrwa 30 minut i będzie mieć atrakcyjną formę – mówi prof. Jerzy Garbarczyk z Politechniki Warszawskiej.

– Trzeci dzień wydarzenia będzie o tym, jak uczyć fizyki w szkole. Zaprezentujemy przykładowe eksperymenty, które można wykorzystywać podczas lekcji z uczniami. Zaplanowaliśmy też tzw. bazar dydaktyczny w przestrzeni wirtualnej. Nauczyciele podzielą się tam scenariuszami swoich zajęć – uzupełnia dr inż. Krzysztof Petelczyc, który jest jednym z organizatorów wydarzenia.

Nadzwyczajny Zjazd Polskiego Towarzystwa Fizycznego (16-18 października 2020 r.) jest wydarzeniem bezpłatnym i otwartym dla publiczności w formule online. Na stronie internetowej wydarzenia można znaleźć nie tylko opisy wykładów, ale także ponad 100 e-plakatów prezentujących najciekawsze wyniki badań fizyków z całej Polski.

Więcej: https://100lat.ptf.net.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.