10 najlepszych muzeów w Warszawie

10 najlepszych muzeów w Warszawie
Poniżej prezentuję subiektywny ranking najlepszych warszawskich muzeów i galerii sztuki. Na liście znalazły się państwowe muzea i prywatne galerie sztuki, które musicie odwiedzić w Stolicy.

1. Park – Łazienki Królewskie
Założone w XVIII wieku Łazienki Królewskie  są miejscem wielu wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym i rozrywkowym, a także jednym z ulubionych miejsc spacerów warszawiaków i gości stolicy.
W każdy czwartek wstęp wolny do budynków zlokalizowanych w parku.

 

2. Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich
Ekspozycja multimedialna jak również inne obiekty z wystawy stałej otwartej w 2014 roku, zlokalizowane w muzeum ukazują 1000 lat współistnienia narodów polskiego i żydowskiego.
Dodatkowo w gmachu Muzeum odbywają się rozmaite spotkania, koncerty, spektakle oraz inne wydarzenia.
W każdy czwartek wstęp wolny

 

3. Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3 
Muzeum posiada bogaty zbiór eksponatów pochodzących ze wszystkich epok, od starożytności po współczesność. Muzeum prezentuje prace artystów z całego świata podczas licznych wystaw czasowych. 
W każdy wtorek wstęp wolny na wystawę stałą

 

4. Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1
Muzeum otwarte w 200 setną rocznicę urodzin pianisty, który jest najsławniejszym Warszawiakiem na świecie. W zbiorach muzeum są listy, partytury oraz instrumenty muzyczne. Warto spędzić trochę czasu w podziemiach muzeum, gdzie jest kilka stanowisk do odsłuchiwania muzyki Chopina.
W każdą niedzielę wstęp wolny

 

5. Pałac w Wilanowie
Letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego a następnie Augusta II oraz najznakomitszych rodów magnackich. Jest jednym z najpiękniejszych zabytków europejskiego baroku i świadectwem świetności Rzeczypospolitej. Przy pałacu jest wspaniały, dwupoziomowy barokowy ogród włoski i romantyczny park w stylu angielskim. W dawnej ujeżdżalni znajduje się Muzeum Plakatu.
W każdy czwartek wstęp wolny

 

6. Zamek Królewski, plac Zamkowy 3 
Barokowo-klasyczystyczny zamek królewski, pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu).
każdą niedzielę wstęp wolny

 

7. Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79
Muzeum otwarte w 60. rocznicę wybuchu walk powstańczych, mieści się w budynku dawnej elektrowni tramwajowej. Nad gmachem góruje wieża, z symbolem Polski Walczącej, na szczycie której znajduje się taras widokowy. Warto zajrzeć też do piwnicy muzeum, gdzie znajduję się odtworzony kanał kanalizacyjny jakim przemieszczali się powstańcy.
W każdą niedzielę wstęp wolny

 

8.Mauzoleum Walki i Męczeństwa, al. Szucha 25
Muzeum mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Jana Chrystiana Szucha 25, filia Muzeum Więzienia Pawiak będącego oddziałem Muzeum Niepodległości.
W każdy czwartek wstęp wolny

 

9. Zachęta – Galeria Sztuki Narodowej, plac Małachowskiego 3
Zachęta jest jednym z najstarszych salonów wystawowych w Polsce. Budynek wzniesiony został w latach 1898-1900 według projektu Stefana Szyllera.
W Galerii mają miejsce także odczyty, sesje naukowe, promocje książek, spotkania z artystami, pokazy kinowe, koncerty. 
W każdy czwartek wstęp wolny

 

10. Emilia – Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. E.Plater 51
Młode, prężnie działające muzeum, poświęcone najnowszym kierunkom w sztuce zarówno XX wieku, jak i obecnego stulecia. Na dwóch piętrach prezentowane są prace polskich i zagranicznych artystów.
Wstęp wolny

 

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.