Jak zdobyć dwa Noble i nie zwariować? Maria Skłodowska-Curie

Jak zdobyć dwa Noble i nie zwariować? M.Skłodowska-Curie.

6 stycznia 1913 roku Maria Skłodowska- Curie napisała w liście do swojej siostrzenicy Hanny Szalayówny „Ja zaś myślę, że w każdej epoce można mieć życie interesujące i użyteczne, a o to głównie chodzi, aby go nie zmarnować i móc sobie powiedzieć, jak Jean Christophe „Jak tylko mogłem”.”

Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego ma przyjemność zaprosić wszystkich obecnych, byłych i przyszłych studentów na spotkanie poświęcone najsłynniejszej polskiej chemiczce, odkrywczyni radu i polonu, która na zawsze wpisała się do podręczników chemii, fizyki, a także historii.

Nie da się również przejść obojętnie wobec jej wielkiego wkładu Marii Skłodowskiej – Curie w rozwój medycyny. To ona po raz pierwszy stworzyła mobilne laboratorium rentgenowskie, które uratowało wielu żołnierzy na zachodnim froncie w latach Wielkiej Wojny 1914- 1918. Dała także impuls do rozwoju onkologii poprzez stworzenie w Paryżu i Warszawie Instytutów Radowych.

Jednak ten wielki umysł przełomu wieków to nie tylko godziny spędzone w laboratorium – wielokrotnie była przyczyną wyprzedania nakładu paryskich bulwarówek.

W 150 lat po narodzinach Marii Skłodowskiej- Curie, wspólnie z dr Sylwią Nogą z Polskiego Towarzystwa Chemicznego, postaramy się poszukać odpowiedzi na pytanie, jak to możliwe, że dziewczynka, która rozpoczęła swoją przygodę w warszawskiej kamienicy, spoczęła w paryskim panteonie jako najwybitniejszy naukowiec swojej epoki.


23 marca o godzinie 20:00
Coffeetura, ul. Krakowskie Przedmieście 4/6

Odnośnik do wydarzenia na FB – klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.