Wystawa „Zygmunt Januszewski & Pracownia Ilustracji”

Galeria Salon Akademii, Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Fundacja Illustro im. Zygmunta Januszewskiego zapraszają na wystawę „Zygmunt Januszewski & Pracownia Ilustracji”.

Zygmunt Januszewski, autor kilku tysięcy rysunków opublikowanych w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Stanach Zjednoczonych i Polsce, laureat wielu nagród i wyróżnień, performer, plakacista, profesor Sommer Akademie w Salzburgu i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pozostawił nie tylko spuściznę artystyczna, ale także model nauczania i twórczej współpracy. Dlatego wystawę tworzą dwie przestrzenie: indywidualna i zespołowa. W pierwszej pokazane zostaną unikaty graficzne, rysunki, projekty książek i plakaty Zygmunta Januszewskiego, w drugiej – eksperymentalny program Pracowni Ilustracji i prace jej absolwentów powstałe w latach 2003-2018. Wiele prac nosi znamiona osobistej relacji z profesorem, zostały wybrane przez młodych artystów i przedstawione z ich komentarzami. Tworzą opowieść o metodach nauczania, poruszania wyobraźni i ćwiczenia poetyckich odniesień w obrazowaniu.

Autorzy prac:
Acapulco Studio: Agata Dudek, Małgorzata Nowak
Agnieszka Kruszyńska
Agnieszka Płaneta
Agnieszka Węglarska
Agnieszka Wiśniewska
Aleksandra Bąk
Aleksandra Nałęcz-Jawecka
Aneta PopLawska
Ania Filipczak
Ania Garusiewicz
Aniela Kupiecka
Daniel Witnicki
Edgar Bąk
Emilia Bartkowska
Greta Samuel
Grzegorz Jarzynowski
Jacek Ambrożewski
Jacek Ostaszewski
Jakub Mazurkiewicz
Joanna Gębal
Joanna Wieruszewska
Julia Mirny
Kaja Kukuła
Kasia Walentynowicz
Łukasz Sawicki
Magda Grabowska Wacławek
Marie Vesela
Marta Sławińska
Marta Wyczółkowska
Marysia Mastalerz
Mateuž Čas
Michał Małolepszy
Monika Hanulak
Ola Siekierko
Paulina Buźniak
Paulina Rek
Patricija Bliuj-Stodulska
Patrik Antczak
Piotr Grabowski
Piotr Pietrzak
Rafał Kucharczuk
Stanisław Gajewski
Sylwia Wyszkowska
Teresa Wasilewska
Ula Markuszewska
Wacław Marat
Zanda Mariktane

Wernisaż wystawy 22 października 2018, g. 18:00
Wystawa czynna 23 października – 9 listopada 2018
pn. – pt., 12:00 – 18:00

Galeria Salon Akademii
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta)

Zygmunt Januszewski
Znany przede wszystkim z opublikowanych w prasie i książkach ponad 3000 rysunków, był także „grafikiem procesu”, stale poszukującym nowych technik graficznych malarzem kreski, poetą symbolu, podróżnikiem wyobraźni.
Zaprojektował logo Satyrykonu i rzeźbę (odlew wykonał Tomasz Ross) będącą znakiem Satyrykonu w Legnicy. Z konkursem i fundacją związany od początku działalności.
Od pierwszych rysunków publikowanych jeszcze w czasie studiów stosowany przez artystę układ motywów i specyficzne poczucie romantycznego absurdu rozpoznawane było jako indywidulana cecha jego prac. Opowiadał o uwikłaniu człowieka w sytuacje bez wyjścia, o niekończącym się lecz stale odnawianym dążeniu do wiedzy i sukcesu, o marzeniach, które w samej istocie są piękne ponieważ niespełnialne. Przeistaczał swoich bohaterów w rycerzy książkowej armii, w taki sposób, że poprzez żart doświadczaliśmy ich tragizmu. Obserwował otoczenie okiem rysownika i uchem poety, wychwytując wszystkie czyste dźwięki i szlachetne stany, jakie istnieją w wielkiej kakofonii świata. Jako grafik – eksperymentował z łączeniem unikatowych technik graficznych, aby spleść je z poezją – tworząc „książkę totalną”, w której każdy wers, znak, litera były z sobą powiązane (Wierszografia). Po 2008 roku zbudował projekt „Rysunku dźwiękowego”. Każdy ruch w trakcie stawiania kresek był udźwiękowiony, w ten sposób każdy rysunek miał swoją wielowarstwową wersję sonograficzną. Do ostatnich dni ciężkiej choroby rysował i projektował.

Urodzony 17 lutego 1956 w Warszawie, zmarł 12 września 2013 roku w swoim domu-pracowni w Latchorzewie pod Warszawą. Ukończył II. LO im. Stefana Batorego w Warszawie, studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1976-1981 (dyplom w pracowni prof. Janusza Stannego). Od 1983 członek BBK Ostwesfalen (Stowarzyszenia Artystów Niemieckich w Westfalii). Od 1982 pokazał prace na ponad 100 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jako pierwszy polski i najmłodszy w historii artysta miał monograficzną indywidualną wystawę w Wilhelm-Busch-Museum w Hanowerze, 1989. Projektował plakaty dla Opery w Bielefeld, Schauspiel w Bonn, Teatru i Uniwersytetu w St.Gallen. Od 2000 profesor Internationale Sommerakademie für Bildende Kunst w Salzburgu, w 2002 przejął Pracownią Ilustracji po prof. J. Stannym na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą prowadził do 2013 roku.. W 2009 otrzymał tytuł profesora Linyi Normal University w Chinach. Rysował, tworzył instalacje (m. in. rysunek dźwiękowy – projekt Bildklang, Munchen), zajmował się grafiką warsztatową, był poetą.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in.: 1987 – Nagrodę stypendium Pierścienia Cesarskiego w Goslar (Kaiserring-Stipendium, Mönchehaus Museum für Moderne Kunst, Goslar); 1990 – Nagrodę za najpiękniejszą książkę roku przyznawaną przez Fundację Książki we Frankfurcie n. Menem (Die schönsten deutschen Bücher, Stiftung) za „Die rote Spur”, Verlag Apfelstedt+Hornung); 1996 – Nagrodę Najlepszego Grafika Roku- „Printer of the Year”, Edinburgh, za autorską książkę “Jeder ist ein Künstler. Zygmunt Januszewski. Kombinations-Kunst “, Quensen Verlag; 2003 – Nagrodę Victoria and Albert Museum Illustration Award 2003 za okładkę “Witness” dla “The Guardian Review”; 2004 – Nagrodę The Society of Publication Design w Nowym Jorku za “Cruel Harvest” Jonathana Rabana dla “The Guardian Review”; 2004 – Olaf – Gulbransson – Preis, Olaf Gulbransson Museum, Tegernsee, Bayern. Kilkakrotnie nagrody i wyróżnienia PTWK (m. in. za autorską książką Wierszografia/Wersgraphik, 2010).

Rysunki publikował m.in. w : „Der Standard”, „Die Presse”, „morgen” „Wiener Journal” ; „was”, „Literatur und Kritik”, „Danubius”, „Fremdsprache Deutsch”, (Austria); Sudeutsche Zeitung”, „Die Zeit”; „Die Welt”, „Neue Zürcher Zeitung” und „NZZ-Folio”, „Nebelspalter”, „Du” , „Tages Anzeiger”; „The Guardian”; „Gazeta Wyborcza”, „Polityka”, „Rzeczpospolita“, „Wprost”, „Couriere International“, „Le Monde“.

Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Karykatury w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu; Les Silos / Maison du Livre et de l’Affiche, Chaumont; Wilhelm-Busch-Museum w Hannoverze; Landesmuseum Münster; Mönchehaus Museum für Moderne Kunst Goslar; Sammlung Karikaturen & Cartoons Basel; Museum of Modern Art, Toyama, Japan; Lahti Art Museum, Finnland, Deutsches Polen Institut Darmstadt; Rene Wanner Sammlung Rheinfelden; Rupertinum; Salzburg, Galerie Seywald, Salzburg; Kleines Plakatmuseum, Bayreuth. Sammlung Fotter/Altenhof; Sammlung der Stadt Salzburg; Museum für Kommunikation, Frankfurt / Main, Musée d’Histoire contemporaine, Paris, Victoria&Albert Museum w Londynie.

Zygmunt Januszewski & Pracownia Ilustracji

Kuratorzy: Agata Dudek, Monika Hanulak, Maciej Januszewski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.