Wystawa „Tu się nie mówi, tutaj się godo” w Rotacyjnym Domu Kultury

Rotacyjny Dom Kultury (RDK) na Osiedlu Jazdów oraz Koło Naukowe Dokumentu Multimedialnego Drgania działające na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wystawę „Tu się nie mówi, tutaj się̨ godo”.

Wydarzenie towarzyszące: 22.10 warsztaty kulinarne

Skąd na Lubelszczyźnie pomysł na pierogi na ostro? Czym rożni się lebioda od szczawiu? Dlaczego skubańca nie można kroić? Jaka opowieść kryje się̨ za dobrze uparowanym pęczokiem?

Wystawa „Tu się nie mówi, tutaj się̨ godo” jest efektem etnograficzno-dziennikarskiego wyjazdu plenerowego do wsi Rogów w województwie lubelskim, którego celem było uchwycenie związków między tożsamością̨, tradycją i kuchnią. Studenci Dokumentalistyki Uniwersytetu Warszawskiego zapragnęli zbadać, czym w praktyce są̨ elementy znaczące i znaczone. Osadzili więc potrawy w szerszym kontekście – w historiach osobistych oraz całego Stowarzyszenia Kobiet Rogowianki, a także w związkach z regionem i lokalnymi produktami.
Na wystawie prezentowane są historie poznane przy kipiących garnkach, bulgoczącej zupie, syczących z gorąca blaszkach oraz portrety rolniczek ze Stowarzyszenia Kobiet Rogowianki. Studenci spędzili z nimi dwa dni w polu i przy garnkach. Rozmawiając o uprawie chmielu i pytając, dlaczego swojski olej rzepakowy jest lepszy od kupnego, próbowali zrozumieć, skąd Rogowianki biorą swój zapał. Ten zapał, w wyniku którego półka w remizie strażackiej ugina się od nagród i pucharów za ich regionalne potrawy.

Program specjalny 22 października 2017 roku:

12.00 oficjalne otwarcie wystawy i warsztaty kulinarne z paniami ze Stowarzyszenia Kobiet Rogowianki

15.00 dyskusja: Jak jemy w mieście, a jak na wsi? Wokół współczesnej mitologii jedzenia (więcej informacji wkrótce)

17.00 pokaz filmu Martyny Wojtkowskiej „Ja Rogowianka”

18.00 potańcówka z Rogowiankami – wspólne śpiewanie, granie i tańce

Wstęp na wystawę i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny

https://www.facebook.com/events/1565334303529161/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.