Wystawa „Ostatni druh Adama Mickiewicza. Antoni Edward Odyniec i jego pamiątki”

Od 4 listopada do 21 grudnia 2016 r. w Bibliotece Królewskiej można oglądać wystawę „Ostatni druh Adama Mickiewicza. Antoni Edward Odyniec i jego pamiątki”.

Pokaz rękopisów przygotowany w Bibliotece Królewskiej Zamku Królewskiego w Warszawie przedstawia fragment zachowanej spuścizny po Antonim Edwardzie Odyńcu (1804 – 1885), pisarzu, tłumaczu i przyjacielu Adama Mickiewicza z lat młodości, oraz Aleksandrze z Chomętowskich Borkowskiej (1828 – 1898), publicystce warszawskiej i redaktorce „Kroniki Rodzinnej”. Pamiątkami do 1939 r. opiekowała się wnuczka pisarza, Maria i jej mąż, Ignacy Baliński. Rozproszyły je dopiero burzliwe losy wojenne, ale mimo to przetrwały do XXI w. Szczęśliwy traf sprawił, że po ponad 50 latach spuścizna została scalona i odnalazła się w Zamku Królewskim w Warszawie. Pierwsza część materiałów w latach 80. XX w. trafiła do zamkowego Archiwum, drugą – w lutym 2009 r. – przekazano w kolekcji dr. Tomasza Niewodniczańskiego.

Na pokazie zaprezentowano najcenniejsze archiwalia – pamiątki po Adamie Mickiewiczu, w tym poszyt z 14 listami wieszcza do Odyńca z lat 1828 – 1837, wspólny list Odyńca i Mickiewicza do Jana Czeczota z 1830 r. oraz Dzienniczek podróży z lat 1830 – 1832 z własnoręcznymi wpisami Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego oraz Stefana Garczyńskiego, który powstał w trakcie wyprawy 1829/1830 po Europie. Na podstawie Dzienniczka w 2. połowie lat 60. XIX w. Odyniec napisał powieść biograficzną Listy z podróży, dzięki której zdobył ogromną popularność wśród współczesnych, a tym samym miejsce w panteonie sławy.

Dopełnienie kolekcji autografów autora Dziadów i Grażyny stanowi obszerny zbiór listów, odzwierciedlający działalność publicystyczną zarówno Odyńca, jak i Borkowskiej, oraz ich ożywione życie towarzyskie w różnych środowiskach literackich Wilna, Warszawy i Krakowa. Po raz pierwszy publiczności zostaną zaprezentowane: poszyty z listami od różnych osób do Odyńca z lat 1826 – 1884, teka z listami Odyńca do Borkowskiej z lat 1865 – 1884, a także poszyt z listami od różnych osób do Borkowskiej z lat 1861 – 1890. Materiał ten liczy ponad 300 listów, a wśród korespondentów można wymienić m.in.: Ignacego Domeykę, Jana Czeczota, Stefana Garczyńskiego, Ottilię von Goethe, Antoniego Goreckiego, Ludwika Kondratowicza (pseud. Władysław Syrokomla), Józefa Ignacego Kraszewskiego, Joachima Lelewela, Teofila Lenartowicza, Jadwigę Łuszczewską (Deotymę), Celinę Mickiewiczową, Wincentego Pola, Lucjana Hipolita Siemieńskiego, Juliusza Słowackiego, Karola Szajnochę, Aleksandra Tyszyńskiego, Paulinę i Antoniego Wilkowskich, Stefana Witwickiego, Jana Zachariasiewicza, Bohdana Józefa i Bronisława Zaleskich.

Archiwalia wzbogacają oryginalne rysunki oraz fotografie z wizerunkami korespondentów z początku wieku i lat 60. – 80. XIX stulecia, m.in. Antoniego Edwarda Odyńca, Ignacego Domeyki, Klaudyny Potockiej, Celiny Mickiewiczowej. Jako uzupełnienie spuścizny będzie można zobaczyć dokumenty majątkowe, urzędowe i osobiste z Archiwum Chomętowskich, związane z rodziną Aleksandry Borkowskiej, w tym dotyczące jej pradziada, Stanisława Chomętowskiego, hetmana polnego koronnego, wojewody mazowieckiego, marszałka wojska skonfederowanego przy Auguście II; ojca Franciszka Chomętowskiego, radcy województwa sandomierskiego; a także ciotki Izabelli z Orłowskich Piłsudskiej (zm. 1879), filantropki. Wśród dokumentów znalazł się też odpis intercyzy ślubnej, spisanej między Józefem Duninem Borkowskim a przyszłą publicystką, Aleksandrą Chomętowską z 1845 r.

Kurator wystawy: dr Monika MyszorCiecieląg


Miejsce: Zamek Królewski w Warszawie / Biblioteka Królewska

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Zamku Królewskiego.

Wstęp w ramach biletu na zwiedzanie Trasy Zamkowej (cały listopad 2016 – wstęp wolny)

źródło

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.