„Wiersze w mieście” – poezja w Łazienkach Królewskich

„Wiersze w mieście” – poezja w Łazienkach Królewskich.

27 tysięcy wierszy pojawiło się 1 kwietnia w Warszawie. Stolica zakwitła poezją w przestrzeni miejskiej, kawiarniach, klubach i niezależnych księgarniach. Kulminacją akcji „Wiersze w mieście” będzie wieczór z poezją, który odbędzie się 25 kwietnia w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich.

Utwory prezentowane w ramach projektu „Wiersze w mieście” są autorstwa siedemnastu europejskich poetek i poetów, a niektóre z nich zostały stworzone specjalnie na tę okazję. Motywem przewodnim akcji „Wiersze w mieście” jest Europa wraz z całym swoim bogactwem kulturowym, ale też współczesnymi problemami. Wiersze reprezentują różnorodność tradycji i poglądów, są także świadectwem zmian, jakie dzieją się na naszych oczach.

25 kwietnia o godz. 18:00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich odbędzie się wieczór z poezją, będący swoistym podsumowaniem akcji „Wiersze w mieście”. Spotkanie swoją obecnością uświetnią poetki: Katariina Vuorinen z Finlandii, Joanna Mueller z Polski oraz Aušra Kaziliūnaitė z Litwy. Podczas wieczoru będzie można wysłuchać wierszy w języku polskim, czytanych przez aktorów, Beatę Jewiarz i Adama Baumana, jak i w językach oryginalnych. Spotkanie poprowadzi poeta i dziennikarz, Dariusz Bugalski.

Jacy jesteśmy dziś, my, Europejczycy? Dokąd dążymy? Czy i jak rozumiemy kulturową wspólnotę europejską? To pytania, które musimy sobie zadawać, jeśli chcemy sprostać wymaganiom czasu próby, w jaki wkroczyliśmy. Czy zadają je sobie, a jeśli tak, to jak na nie odpowiadają poeci? oto, co przyświecało nam przy formułowaniu tematu projektu «Wierszy w mieście»” mówi Bogusława Sochańska, dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Organizatorem projektu „Wiersze w mieście” jest EUNIC Warszawa, czyli Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie. Wśród realizowanych co roku projektów EUNIC Warszawa, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta są m.in. Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza czy Spoke’N’Word Festival. Instytuty zrzeszone w EUNIC stawiają sobie za zadanie wspólne działania instytucji kulturalnych, wymianę doświadczeń i umiejętności oraz współpracę z lokalnymi partnerami (w tym organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury) oraz Komisją Europejską. Projekt „Wiersze w mieście” współorganizowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Lista poetów:

Angelika Rainer, Austria

Anise Koltz, Luksemburg

Aušra Kaziliūnaitė, Litwa

Daniel Jonas, Portugalia

Daniela Seel, Niemcy

France Prešeren, Słowenia

Geert van Istendael, Flandria

Joanna Mueller, Polska

Katariina Vuorinen, Finlandia

Leelo Tungal, Estonia

Moniza Alvi, Wielka Brytania

Muharrem Dayanç, Turcja

Rita Chirian, Rumunia

Seamus Heaney, Irlandia

Thomas Boberg, Dania

Valerio Magrelli, Włochy

Organizatorzy:

Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Ambasada Finlandii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Litewski Instytut Kultury i Attache Kulturalny Republiki Litewskiej w RP, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Ambasada Słowenii, Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü

Współorganizatorem „Wierszy w mieście” jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Partner:

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Patronat honorowy:

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce


1-30 kwietnia, przestrzeń miejska, kawiarnie i kluby w Warszawie, www.wierszewmiescie.eu

25 kwietnia o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie z poezją w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich.

Wstęp wolny po uprzedniej rejestracji.

https://wierszewmiescie.evenea.pl/

Liczba miejsc ograniczona.

źródło: materiały prasowe

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.