Wawa Design Festiwal 2016 – Synergia

WAWA DESIGN FESTIWAL to cykliczne wydarzenie, którego celem jest prezentacja i promocja kreatywnego projektowania i nowych technologii ważnych dla rozwoju intelektualnego społeczeństwa. Edukacyjno-rekreacyjny charakter działań zawartych w zaplanowanym programie ma za zadanie stymulować kreatywność nie tylko projektantów, ale także władz miasta, artystów, mieszkańców i turystów.  Dla organizatorów szczególnie istotny jest społeczny wymiar realizowanych zadań. Poprzez spójny program tworzy się pole do dyskusji przedstawicielom różnych grup społecznych.

 Tegoroczna, czwarta edycja odbędzie się w dniach 3–11 września 2016 pod hasłem SYNERGIA.

WARSZTATY

• SYNERGICZNE WNĘTRZE

3 września, 11:00, budynek 15

Jak funkcjonalnie i estetycznie urządzić mieszkanie. Razem z architektkami z WZ studio pomożemy rozwiązać problemy, z którymi borykacie się w swoich mieszkaniach. Pokażemy funkcjonalne i proste rozwiązania, które ułatwią Wam funkcjonowanie w codziennym życiu.
Odnośnik do wydarzenia

• WARSZTATY Z RENOWACJI MEBLI

3 września, 11:30, 15:30 budynek 15

Warsztaty z renowacji mebli z Bibalo Design. Pokażemy, jak domowym sposobem odnowić drewniany mebel i przywrócić mu dawną świetność.
Przyjdź i dowiedz się o drewnie, jego rodzajach i pielęgnacji. Spróbuj swoich sił z oczyszczaniu, klejeniu i bejcowaniu. Drewniane ABC gwarantuje dobrą zabawę dla każdego.
Nie trzeba mieć swojego mebla.

Warsztaty będą prowadzone na przykładzie drewnianego krzesła,

Zapisy na info@wawadesign.eu / brak wolnych miejsc
Z dopiskiem: Warsztaty z renowacji mebli.
Ilość miejsc ograniczona!
Odnośnik do wydarzenia

• JAK ZAPROJEKTOWAĆ LEPSZĄ RZECZYWISTOŚĆ WOKÓŁ SIEBIE

3 września, 16:00, budynek 15

Drzewa przeznaczone do wycinki, zaniedbana przestrzeń miejska,  niekonsultowane decyzje dotyczące zagospodarowania okolicy…  Każdy z nas zna takie sytuacje. Jak przywracać miasta mieszkańcom? Jak na lepsze decyzje władz i funkcjonowanie swojej najbliższej okolicy może wpłynąć każda i każdy z nas? Zastanowimy się wraz z Aliną Czyżewską, która chętnie podzieli się  swoimi doświadczeniami.
 
Prowadzenie: Alina Czyżewska – aktorka, członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Mieszka w Gorzowie Wielkopolskim. Jak mówi, “nie ma czasu stać w reflektorach, gdy dookoła jest tyle do zrobienia”. Współzałożycielka i jedna z liderek ruchu Ludzie dla Miasta. Wymaga od władz działania zgodnego z prawem, uwzględniającego głos mieszkańców, a co najważniejsze, jawnego. Swoją wiedzę wykorzystuje też w obszarze, na którym zna się najlepiej – czyli w kulturze.

• PAKAMERA FOR KIDS (Warsztaty Dla Dzieci)

4 września, 15:00, budynek 15

Zabawa, nauka, kolory, zwierzaki i czysta radość tworzenia. W tym roku w ramach KIDS ZONE Pakamera łączy siły z najbardziej zwariowaną organizatorką warsztatów sitodruku na świecie – AgaBrwi Design! Na kreatywne, kolorowe i wesołe drukowanie sitodrukiem zapraszamy najmłodszych fanów DIY (w wieku od 6 lat) i ich opiekunów.
Zabierzcie ze sobą uśmiechy i nieograniczoną niczym fantazję! Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona – chcemy, żeby każdy z maluchów miał dużo czasu i przestrzeni na kreatywną pracę.
Zapisy: kontakt@pakamera.pl

• WARSZTATY Z ANTHONYM LO

7 września, 10:00, budynek 19

Jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie i konkursowi RENAULT. PASSION FOR DESIGN AND INNOVATION będą warsztaty designu z Wiceprezesem Designu Zewnętrznego Renault, Anthonym Lo. Warsztaty pod hasłem „Zaprojektuj nową generację Renault Megane” skierowane są dla profesjonalnych projektantów i studentów takich kierunków jak design, projektowanie, wzornictwo, architektura czy grafika.

Zgłoszenia do 26 sierpnia, kontakt@renaultpassion.pl

• TWÓRZ Z LEKKOŚCIĄ (Warsztaty Dla Dzieci)

10 września, 11:30, budynek 15

Dzieci z rodzicami zapraszamy na warsztaty, które mają na celu zapoznanie dzieci z ciekawą technikę artystyczną i na stworzenie i projektowanie wspaniałych prac za pomocą lekkich materiałów.

Wykorzystując kwadraciki piankowe przygotujemy kolorowe mozaiki. Na warsztatach wykorzystamy również ,,chrupki”, do budowania, które będziemy łączyć ze sobą nie używając kleju, ale używając wyobraźni! Każdy z uczestników wykona własną pracę samodzielnie, z pomocą prowadzącej lub z rodzicami. Warsztaty mają charakter zajęć terapeutycznych, integrujących poprzez zabawę. Dla dzieci, które lubią poszaleć z kolorami zostaną przygotowane kolorowanki XXL techniką zentangle.

Warsztaty poprowadzi animator: Joanna Filipiak
Odnośnik do wydarzenia

• WARSZTATY FOTOGRAFICZNE Z Magazynem Moje Mieszkanie

10 września, 11:00, altana przy budynku 19

Po raz trzeci na Festiwalu odbędą się warsztaty Fotograficzne z Magazynem Moje Mieszkanie  -Patronem Medialnym Wawa Design Festiwal.

Na warsztatach poznacie tajniki:
kadrowania, planów, stylizacji, oświetlenia, efektów specjalnych
Odnośnik do wydarzenia

• BAZGRAMY Z LAMY (Warsztaty Dla Dzieci)

10 września, 12:00, budynek 19

W ramach czwartej edycji Festiwalu po raz trzeci odbędą się warsztaty z Lamy Polska BAZGRAMY Z LAMY.
Tym razem będziemy losować rzeczowniki. Wyodrębnimy ich cechy charakteru. Dowiemy się jakie przedmioty są najważniejsze w życiu codziennym. Będziemy multyplikować rzeczy i dorysujemy historię ich użytkownika.
Zapraszamy dzieci, młodzież i wszystkich zainteresowanych warsztatami.

Zapisy: bazgramyzlamy@gmail.com

Warsztaty są częścią strefy Lamy, Moleskine „Życie przedmiotu”, 3-11 września w Soho Factory, budynek 19.
Odnośnik do wydarzenia

• GRAJ W ZIELONE!

10 września, 13:00, plener przed budynkiem 15

Sadzić – łączyć – zazieleniać! To myśl przewodnia, jaka przyświeca naszej akademii.
Nie zasypiemy Cię bezużyteczną wiedzą, której nigdy nie wykorzystasz. Pokażemy najnowsze trendy, inspirujące pomysły, zabawimy się formą i zmienimy nudne otoczenie.
Dołącz do nas, a zobaczysz, w jaki sposób powstają żywe ściany, jak możesz je formować i jaki materiał roślinny wybrać. Tylko wiedza praktyczna, zero przynudzania!
Odwiedź warsztaty z konstruowania i obsadzania zielonej ściany, które specjalnie dla Ciebie poprowadzi wykwalifikowani architekci krajobrazu, a wszystko stanie się jasne (zielone!). Przyjdź, zobacz, pobaw się w konstruowanie żywych budowli!
Odnośnik do wydarzenia

• DZIECI ULEPSZAJĄ CODZIENNOŚĆ. Jak Zaprojektować Od Nowa.

10 września, 14:00, budynek 15

11 września, 14:00, budynek 15

Skrzynka na listy, krzesło, klamki u drzwi… To wszystko wynalazki dorosłych i przeznaczone dla dorosłych. Często są za wysokie, niedostępne dla dzieci i smutne.  A gdyby mogły je zaprojektować dzieci?  To czas małych projektantów. Uwolnijmy wodze fantazji i zaprojektujmy przedmioty i rzeczywistość przyjazną dzieciom! Będzie dużo wycinania, rysowania, malowania, konstruowania i wymyślania.  
Prowadzenie: Arleta Wasilewska-Gregorowicz

Na wszystkie warsztaty WSTĘP WOLNY. Niektóre wymagają wcześniejszych zapisów.


WYSTAWY

• RENAULT. PASSION FOR DESIGN & INNOWATION

Pierwsza w Polsce wystawa car designu Renault. Zostanie zaprezentowany samochód koncepcyjny Renault DeZir. Jest on uważany za jeden z najpiękniejszych samochodów koncepcyjnych na świecie. DeZir doskonale obrazuje strategię designu Renault, która opiera się na prostych, zmysłowych i ciepłych formach.

Oprócz możliwości zobaczenia spektakularnego modelu Renault DeZir, odwiedzający wystawę będą mogli poznać jak powstaje projekt samochodu – od pierwszej kreski do produktu finalnego. http://renaultpassion.pl/
Odnośnik do wydarzenia

UWAGA! W dniu 7 września w godz. 11.00 – 15.00 wystawa Renault. Passion for Design & Innovation będzie niedostępna. Zapraszamy serdecznie po godzinie 15.00.

• 90-Lecie ŁAD-U

Spółdzielnia ŁAD to prekursorzy polskiego wzornictwa przemysłowego. Przez 70 lat dbali o estetykę wnętrz polskich domów, biur, urzędów. Na wystawie prezentowane będą unikalne zdjęcia z historii działalności Spółdzielni w latach 1926 – 1996 oraz przykładowe wyroby m.in. krzesła i fotele.
Odnośnik do wydarzenia

• 3 KROKI DO EKO DESIGNU

Najnowocześniejsza maszyna drukarska HP Latex III generacji w krótkim czasie zmienia nie do poznania przedmioty codziennego użytku, od małej naklejki po wielkoformatowe tapety, tkaniny, rolety okienne czy też folie magnetyczne. W łatwy sposób umożliwia stworzenie wnętrza unikatowego, pełnego wyobraźni i kunsztu. Dzięki wykorzystaniu ekologicznego i najwyższej jakości druku lateksowego zmiana otoczenia współgra z naturą i jest przyjazna dla środowiska. (wystawa Partnerska)

• DBAMY O LEPSZĄ CODZIENNOŚĆ.

Przedmioty, które zmieniają rzeczywistość. Czy nie do końca optymalnie działające przedmioty codziennego użytku mogą być piękne i przydatne? – Tak, jeśli stoi za nimi ważna idea i utalentowani polscy projektanci!
Sieć Obywatelska Watchdog Polska, w ramach kampanii społecznej ‘’Dbamy o lepszą codzienność”, zaproponowała Agnieszce Bar, Kamili Niedźwiedzkiej i Nikodemowi Szpunarowi ze Studia Szpunar, Janowi Kochańskiemu oraz Jakubowi Koźniewskiemu wyruszenie w podróż po kraju i poznanie tzw. watchdogów – osób, które lokalnie zmieniają na lepsze swoje otoczenie.  W wyniku tych spotkań powstały przedmioty, które inspirują i przypominają, że w życiu każdej i każdego z nas są rzeczy, których nie warto pozostawiać swojemu biegowi. Zawsze jest coś, co można zmienić i poprawić. Zapraszamy do dbania o lepszą codzienność!
Więcej o kampanii i powstałych przedmiotach: http://watchdogportal.pl/przedmioty

• GLASS CLASS. EFEKT SYNERGII.

II Pracownia Szkła Użytkowego Katedry Szkła  na Wydziale Ceramiki i Szkła
Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Obecnie współpraca to właściwość konieczna, by otrzymywać wartościowe rezultaty pracy. Współdziałanie, którego efekt  jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań, w sytuacji kształcenia młodych  projektantów zawsze przynosi wymierne korzyści. Są one  niezależnie od intensywności czy zakresu wspólnych poczynań nad powstawaniem projektu. Współgranie, by osiągnąć cel wspólny to swoisty kompas, którym kieruje się w swojej pracy dydaktycznej prof. Beata Mak-Sobota prowadząca II Pracownię Szkła Użytkowego w Katedrze Szkła  Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W prowadzonej przez nią wspólnie z as. Justyną Żak klasie szkła kreatywne podejście do rozwiązywania zagadnień projektowych, związanych z przedmiotem użytkowym w kontekście szkła jako tworzywa, stanowi oczywisty priorytet. Jednocześnie towarzyszy temu oczekiwanie wzajemności co do zaangażowania , a budowana relacja pomiędzy studentami , oparta jeszcze nie na konkurencji,  ale poczuciu więzi i wspólnoty, stanowić ma  płaszczyznę wymiany doświadczeń oraz konfrontację, co do metod pracy i sposobów na rozwiązywanie problemów projektowych. Ta swoista synergia, będąca stałym elementem realizacji programu w pracowni, przynosi rezultaty, które przedstawione  w formie  prezentacji  Glass Class. Efekt synergii dokumentują sposób pracy oparty o  partnerską współpracę. Choć w pracowni podejmuje się szerokie spektrum zagadnień projektowych- naczynie, mebel, oświetlenie, opakowanie, – to selekcja prezentowanych prac projektowych wynika z przyjętego kryterium, którym w tym przypadku jest przestrzeń stołu.  Nie są to standardowe przedmioty, swoją formą wychodzą „poza ramy” używanych na co dzień elementów nakrycia stołu. Świeże
i oryginalne w formie stanowią  ciekawą interpretację podjętego zagadnienia projektowego, a formy naczyń wynikają z wykorzystania naturalnego zachowania się materiału podczas  jego kształtowania.  Podkreśla to szczególne cechy materiałów zastosowanych do ich wykonania – przede wszystkim szkła, ale również ceramiki, drewna, co ich autorom pozwala na urzeczywistnienie dążeń projektowych związanych z danym rodzajem tworzywa.
Wystawę Glass Class. Efekt synergii tworzą prototypy projektów studenckich powstałe w ostatnim czasie zarówno jako prace kursowe, dyplomowe licencjackie i magisterskie, dopełnione realizacjami prowadzących pracownię. Prezentowany efekt synergii, to przede wszystkim potwierdzenie, że zasada współdziałania sprawdza się podczas pracy zespole, który stanowią studenci i pedagodzy. Działa on również w relacji pomiędzy materiałami, składającymi się na  przedmiot użytkowy.

Uczestnicy wystawy: prof. Beata Mak-Sobota, as. Justyna Żak, Aleksandra Kujawska, Magdalena Bibrowska, Paulina Bucek, Dominika Graboś, Nika Gargol, Marzena Hołysz, Dominika Jędrychowska, Joanna Kasperkiewicz, Anna Lasoń, Beata Przybył, Katerina Sipova,  Karolina Smulska, Aleksandra Wojciechowska

• GLASS GARDEN. SYNERGIA PRZYRODY I WNĘTRZA.

Aleksandra Kujawska dostrzega problem jakim jest tęsknota za naturą i potrzeba odzyskania przynależności
do wspólnoty – samotnego w tłumie miejskiego człowieka. Miejski człowiek z blokowisk i biur tęskni za naturą, za przyrodą, przestrzenią i bliskimi relacjami z ludźmi – wspólnotą. Sposób życia w mieście powoduje, że bywa on oddzielony od rodziny, przyjaciół spędzając, cały dzień w pracy, która pochłania większość jego czasu w ciągu dnia. Często dzieje się tak, że mieszka i pracuje on w małych betonowych pomieszczeniach – często bez okna, przy sztucznym świetle, nie zauważając nawet jaka jest pora dnia i pogoda za oknem, bez kontaktu z przyrodą i rodziną. Jest samotny i oderwany od natury i bliskich, zaczyna mieć problemy natury psychicznej, popada w depresje. Jest skazany głównie na przypadkowe relacje w jego życiu – nie będące jego osobistymi wyborami: współpracownicy
z biura lub sąsiedzi z bloku, których przeważnie nie zna. Styl pracy – cały dzień na małej przestrzeni jest wymuszony przez korporacje i jest to dość powszechny rosnący społeczny problem. Natomiast człowiek potrzebuje kontaktu z naturą, choćby namiastki przyrody w domu i w pracy, co ważniejsze potrzebuje także odzyskania przynależności do wspólnoty, życia bez stresu, związanego z minimalną ilością przestrzeni zarówno w domu jak i pracy. Kontakt z przyrodą i właściwe relacje społeczne są niezbędne dla zdrowego życia psychicznego i fizycznego. Już 200 lat temu J.J.Rousseau zauważył w „Teorii Natury” – „Ludzie nie są ukształtowani do skupiania się w mrowiska, ale do tego, żeby żyć w rozrzuceniu po ziemi, którą powinni uprawiać. Im bardziej skupiają się, tym
się bardziej psują”. Zrealizowany przeze mnie we współpracy z Hutą Szkła Gospodarczego w Ładnej projekt całorocznych mikro szklarni Glass Garden powstał właśnie jako próba odpowiedzi na tęsknotę za naturą miejskiego człowieka. Szklarenki służą do hodowli roślin w domu lub biurze. Poszczególne obiekty są różnej wielkości, można je zestawiać, w zależności od wielkości przestrzeni, którą dysponujemy. Glass Garden były prezentowane w Pawilonie Polskim na wystawie “Stół Polski” na EXPO w Mediolanie w 2015 r. Glass Garden w 2015 roku zostały włączone do Kolekcji Polskiego Szkła  – Muzeum Karkonoskiego.

Aleksandra Kujawska – doktorantka w pracowni szkła użytkowego prof. Beaty Mak-Soboty w Katedrze Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Designem zajęła się od czasu ukończenia kierunku Projektowanie szkła w pracowni prof. Kazimierza Pawlaka i studiów podyplomowych Szkło w Architekturze w pracowni prof. Ryszarda Więckowskiego, ASP Wrocław. Wcześniej ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze – Cieplicach, projektowanie szkła pod kierunkiem Władysława Czyszczonia.
www.aleksandrakujawska.pl

• PROJEKT WARSZAWIAK

Festiwal od początku prezentuje wyjątkowe powiązania designu i polskiej stolicy, a przy tym podkreśla wartość dobrego wzornictwa. Po raz czwarty powstała cykliczna wystawa „Projekt Warszawiak”, prezentująca prace  stołecznych projektantów. To jedyna wystawa na Festiwalu, na którą ogłaszany jest nabór. W tym roku spośród ponad 30 nadesłanych prac wybrano 15. W większości są to meble.

• WHAT ARE YOU LOOKING FOR(M)? / Strefa TerraForm

Produkty najwyższej jakości powinny być zrobione z najlepszych materiałów – to jasne. Jednak dopiero funkcja, jaką ma pełnić projektowany przedmiot, pomaga dokonać wyboru. Wytrzymałość? Lekkość? A może odporność na korozję? Wiele obecnych na rynku materiałów łączy te cechy, ponieważ właśnie takiej fuzji oczekuje się od nowoczesnych produktów. Przyjdź, zobacz, dotknij, zdobądź wiedzę merytoryczną. Wybierz swoją formę i odkryj to, czego szukasz.

• NUNO’NI INvisible / Wystawa Konkursowa

Forma – użytkowa, rozwojowa, żywa. Jaka jest naprawdę? Czy można ją jednoznacznie określić, jak przysłowiową szklankę pełną wody?
Jedno jest pewne: w każdej przestrzeni można znaleźć (nie)widzialne formy. Swój kształt mają pomieszczenia, w których przebywamy, naczynia, z których korzystamy, meble, na których siedzimy. Wystarczy tylko zmienić ich rozmiar, kolor, maleńki fragment, aby obudzić nowe zainteresowanie klasycznym kształtem.
Marka nuno’ni ma przyjemność ogłosić konkurs „nuno’ni: INvisible” na zaprojektowanie linii mebli miejskich inspirowanych powstałymi prototypami. Udział mogą wziąć zarówno młodzi twórcy, studenci, absolwenci uczelni artystycznych, jak i grupy projektowe czy studia architektoniczne. Na prace czekamy do 31 października 2016 r. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w połowie listopada. Nadesłane prace będzie oceniać profesjonalne jury.
Nagrodą w konkursie będzie produkcja zaprojektowanej linii mebli pod nazwą „nuno’ni city” i sygnowanie całości nazwiskiem autora / nazwą grupy projektowej, zaproszenie do stałej współpracy oraz 1 tys.zł.

• TASTE SOME ART WITH NUNO’NI

Taste = smak. Dobry smak, trzeba dodać. Gust, którego nie można nie spróbować. „Taste” staramy się traktować szeroko – na tyle szeroko, by umknąć definicji słowa „gust”. Niedefiniowalne staje się rzeczywiste.
Sięgamy więc po rzeźby, obrazy, grafiki. Całość będzie okraszona nutką komfortu i stylu, otulona dodatkiem z młodego wzornictwa. Zajrzyj do strefy sztuki i relaksu, w której poczęstujesz się orzeźwiającym drinkiem, wypoczniesz w najlepszym towarzystwie i skosztujesz czegoś naprawdę niespotykanego.
Synergia designu i sztuki, funkcjonalności z wyglądem. Lubimy używać języka sztuki, by mówić o tym, co ważne. To, co jest funkcjonalne, może służyć sztuce i odwrotnie.

W strefie chillroomu będzie można prace zobaczyć takich artystów jak: Karolina Gajdka, Tomasz Górnicki, Monstfur, Qlloe.

• MAD BICYCLES 500+

Wystawa ręcznie robionych miejskie rowery customowe. W zeszłym roku Projektant Adam Zdanowicz otrzymał nagrodę Projekt Festiwalu. W tym roku prezentuje kilka przygotowanych nowości.

• REC.ON

Na wystawie marka REC.ON zaprezentuje nowoczesne wzornictwo o proekologicznym charakterze. Produkty powstały z myślą o środowisku naturalnym – wszystkie wykonano ręcznie ze zużytych części samochodowych oraz drewna (min. 100 letniego) pochodzącego z odzysku. Tworzymy lampy, wieszaki, stojaki oraz meble na zamówienie. Wytworzenie każdego z naszych produktów wymaga wielu godzin pracy naszych doświadczonych rzemieślników.

Marka REC.ON promuje swoją działalnością upcykling i design społecznie odpowiedzialny, który znany na całym świecie – staje się coraz bardziej popularny również w Polsce. Posiadanie unikalnych mebli tworzonych w duchu recyklingu to nie tylko wyjątkowość cieszenia się jedynym egzemplarzem na świecie ale również dbanie o ekologię.

• TATTOO NO TATTOO MOTO

Tattoo no Tattoo Moto to warsztat customujący motocykle, w stylu „tracer“, „scrambler“ i „cafe racer“. Warsztat mieści się w przedwojennym garażu z 1939 roku na wrocławskich Krzykach. Powstał z pasji i miłości do starych motocykli z lat kiedy życie było prostsze, a rzemieślnicy żyjący z pracy własnych rąk byli tak powszechni jak obecnie telefony komórkowe. We wszystkim co robią starają się łączyć pasję z pełnym profesjonalizmem, dlatego też w motocyklach i z motocyklami robią wszystko.

Bartosz Głodek i Marcin Chabowski, dwaj przyjaciele, którzy  dostrzegają piękno w rzeczach mniej powierzchownych, doceniając doświadczenie i ponadczasowe piękno klasycznych motocykli. Uważają, że stare motocykle mają w sobie to coś, są proste, a jednocześnie wymagające. Są artystami w dosłownym znaczeniu. Bartosz Głodek dla przyjaciół „Bart“ jest z wykształcenia fotografikiem z zawodu zaś grafikiem i człowiekiem od mulimediów. Marcin „Chabo“ Chabowski gdy nie bawi się szlifierką (to jego ulubiona zabawka w warsztacie) jest aktorem. Można go oglądać na deskach Teatru Ad Spectatores we Wrocławiu

• ŻYCIE PRZEDMIOTU / Strefa LAMY, MOLESKINE

W przestrzeni ludzkiej zależne jest od wzajemnych relacji, które wpływają na to, czy przywiązujemy się do danej rzeczy czy nie. Jaka relacja może zajść między notesem, instrumentem piśmiennym, a dłonią?
Przedmioty żyją. Różnią się między sobą przede wszystkim pod względem funkcji, a następnie kształtu, ciężaru, materiału, z którego zostały wykonane. Odróżnia je także sposób, w jaki zostały wyprodukowane oraz sposób ich używania. To, jak przebiega życie przedmiotu zależne jest od codziennych zadań, które realizuje w naszej przestrzeni.
Jakie zadania mają instrumenty piśmienne? Czy notes może wpływać na realizowanie naszych celów?
Jakie współdziałanie zachodzi między instrumentem piśmiennym Lamy, notesem Moleskine, a człowiekiem?
Sprawdzimy to w strefie testowania Lamy i Moleskine.
* Inspiracją do sformułowania takiego tematu była książka Marka Krajewskiego, Są w życiu rzeczy. Szkice z socjologii przedmiotu, Warszawa 2013.

• KLASYCY O DESIGNIE / Strefa Pakamera.Pl

Pakamera to nie tylko platforma sprzedażowa. Jako zespół mają ambicję, by zaprzyjaźnić swoich odbiorców z dobrym wzornictwem. Wybrali projekty młodych i obiecujących designerów, które spotkały się ze świetnym odbiorem przez klientów Pakamery. Spośród wielu godnych uwagi myśli klasyków designu i projektantów wyselekcjonowali słowa, które trafiają w samo sedno, pokazując ponadczasowość i trwałość wartościowych projektów.

• WYTWÓRNIA LUMENÓW / Lampy Darii Burlińskiej DBWT.PL

Wystawa rzuci nowe światło na dorobek Darii Burlińskiej, prezentując intrygujące i wykonane z niebanalnych materiałów lampy tej znanej projektantki, produkującej autorskie oświetlenie pod marką DBWT.PL.
Na wystawie znajdą się oczywiście sztandarowa CEBULA oraz jasna gwiazda upcyclingu — GUMA BALONOWA. Zobaczymy też — znane dotąd z bliska tylko publiczności targów w Mediolanie — nowe lampy: papierową BON APPETIT!, miedzianą CYPRUM AES i elastyczną, czarną jak smoła, LUKRECJĘ.
Wystawie oświetlenia towarzyszyć będzie prezentacja SZARA studio — w ramach którego Daria Burlińska realizuje projekty architektury wnętrz, jak choćby poznańskiej Galerii Arsenał.

• SYMBIOZA. Meble Wykonane Z Połączenia Naturalnych Materiałów. Harmonijne Kontrasty

Moromou to młoda polska marka meblowa. Jej projektantów inspirują wyraziste, surowe, eleganckie formy oraz dewiza: minimalna ilość środków dla osiągnięcia maksymalnego efektu. Oddają oni głos materiałowi, charakter i forma produktu wynika z jego właściwości. Zaprezentowana kolekcja opiera się na połączeniach drewna, stali oraz szkła. Przeciwstawne elementy uzupełniają się, tworzą symbiozę.


SPOTKANIA

• SPÓŁDZIELNIA ŁAD / SPOTKANIE Z PROJEKTANTKĄ MEBLI

Spotkanie z projektantką mebli Panią Hanną Lachert i prezentacja mebli  zrealizowanych w Spółdzielni ŁAD.

10 września, 16:00 , budynek 15

Hanna Lachert
Architekt wnętrz. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, studiowała pod kierunkiem prof. Jana Kurzątkowskiego. Od 1948 roku rozpoczęła współpracę z Biurem Nadzoru Estetyki Produkcji. Od 1951 roku była projektantem w Zakładzie Meblarstwa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. W 1958 roku została rzeczoznawcą w komisjach ocen artystycznych Cepelii. Współpracowała ponadto ze Spółdzielnią „ŁAD” i Centralą Handlu Przemysłu Drzewnego. Projektowała meble i elementy wyposażenia wnętrz, była autorką aranżacji i wyposażenia wielu obiektów, m.in. Hali Widowiskowo-Sportowej w Katowicach, Salonu Mody Damskiej na ul. Żelaznej w Warszawie, księgarni w warszawskim Domu Studenckim Mikrus. Część projektów powstała we współpracy z Ewą Milewską i Olgierdem Szlekysem.

Spotkanie towarzyszy wystawie 90-lecie ŁAD-u, 3-11 września, budynek 15

• SPÓŁDZIELNIA ŁAD / FILM I SPOTKANIE Z PROJEKTANTKĄ TKANIN

Prezentacja filmu w reżyserii Radosława Piwowarskiego pt „Krótka historia Joseph Marie Jacquard”.

Spotkanie z projektantką tkanin Panią Danutą Jaworską-
Thomas w połączeniu  z wystawą tkanin wykonanych w technice żakardu w Spółdzielni „ŁAD”.

11 września, 16:00 , budynek 15

Danuta Thomas
Projektantka tkanin. Absolwentka Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, studiowała pod kierunkiem prof. Lucjana Kintopfa. Od 1954 roku związana ze Spółdzielnią „ŁAD”, a od 1967 roku również z Pracownią Doświadczalną Tkactwa Artystycznego przy ZPAP Oddział w Warszawie. W latach 1955 – 1963 pełniła nadzór artystyczny w tkalni Spółdzielni „ŁAD”. Kierowała galerią i udzielała porad aranżacji wnętrz w sklepie Spółdzielni na Nowym Świecie. W pierwszej połowie lat 60-tych projektowała także tkaniny ręcznie malowane. Pracowała przez szereg lat w szkołach średnich jako pedagog. Od 1998 roku aktywnie uczestniczy w Międzynarodowych Plenerach Tkackich w Kowarach organizowanych przez prof. Ewę Paradowską-Weszler.

Spotkanie towarzyszy wystawie 90-lecie ŁAD-u, 3-11 września, budynek 15

• KONSULTACJE Z ARCHITEKTEM WNĘTRZ.

4 września, 11:00-14:00 , budynek 15

10 września, 11:00-14:00 , budynek 15

11 września, 11:00-14:00 , budynek 15

Mieszkaj funkcjonalnie i estetycznie. Zapraszamy na BEZPŁATNE porady i konsultacje z dziedziny architektury wnętrz.Pomożemy rozwiązać problemy, z którymi borykacie się w swoich mieszkaniach i domach.

WZ studio – projektowanie wnętrz wnętrz to zespół kreatywnych architektów działających na terenie całej Polski.

Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.

Odnośnik do strony Organizatora: http://www.sohofactory.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.