Warszawskie Dni Świadomości Autyzmu

Już 2 kwietnia rozpoczynają się pierwsze Warszawskie Dni Świadomości Autyzmu. Spotkania ze specjalistami, seanse filmowe, iluminacja budynków i mostu, tramwaj edukacyjny to wydarzenia mające przybliżyć warszawiakom problematykę autyzmu.

– Od dziesięciu lat, 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jednak w Warszawie będziemy mówić o autyzmie przez ponad dwa tygodnie. Wszystko po to, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o tym zaburzeniu i formach pomocy. Najważniejsza jest wczesna diagnoza i wsparcie. Temat jest bardzo ważny – w naszych przedszkolach i szkołach jest coraz więcej dzieci, u których zdiagnozowano autyzm – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

– Zachęcamy do zdobywania i dzielenia się wiedzą na temat autyzmu – wyjaśnia Joanna Grochowska, wiceprezes Fundacji SYNAPSIS – Mimo, że większość Polaków słyszała o autyzmie, to jednak wciąż niewielka część społeczeństwa potrafi np. poprawnie wskazać jego objawy. A przecież wczesna diagnoza, to dla dziecka szansa na samodzielne życie. Temu służy m.in. prowadzony przez nas Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu „Badabada”. Na stronie www.badabada.pl rodzice mogą sprawdzić, czy ich maluch rozwija się prawidłowo.

Warszawskie Dni Świadomości Autyzmu

– Warszawskie obchody zaczynamy 2 kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia zaświeci na niebiesko Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski. We wtorek, 3 kwietnia, będzie podświetlonych ponad 30 budynków. A już 4 kwietnia rozpoczyna się cykl otwartych spotkań ze specjalistami – podkreśla Gabriela Szustek, radna m.st. Warszawy i dodaje – Mamy nadzieję, że wiele osób dowie się o autyzmie i formach pomocy właśnie dzięki pierwszym Warszawskim Dniom Świadomości Autyzmu. 

W poniedziałek, 2 kwietnia warszawiacy zobaczą niebieską iluminację PKiN oraz mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Natomiast we wtorek, 3 kwietnia, oprócz mostu Śląsko-Dąbrowskiego zaświeci na niebiesko ponad 30 budynków, m.in. Warsaw Spire, Q22, Atrium Tower, Klif Tower, Prosta Tower, Grzybowska Park, Mokotowska Square.

Od 4 do 21 kwietnia 2018 roku zapraszamy warszawiaków na spotkania ze specjalistami w różnych punktach Warszawy – m.in. w Centrum Kreatywności Targowa, Warsztacie Warszawskim, Miejscu Aktywności Lokalnej na Ursynowie.

W sobotę, 7 kwietnia po Warszawie będzie jeździł tramwaj edukacyjny, w którym porad udzielą specjaliści z Fundacji SYNAPSIS oraz Poradnika Autystycznego. Natomiast 11 kwietnia, zapraszamy do kina Muranów na przegląd filmów pt. ”ARTYZM, AUTYZM, AUTENTYZM”. Zostanie pokazany m.in. film dokumentalny „Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej. Dzieło wielokrotnie nagradzane za walory artystyczne, jednocześnie pokazujący indywidualne przeżycia bohaterów, osadzone w trudnym kontekście społecznym. Udział w przeglądzie jest bezpłatny, wystarczy potwierdzić przybycie wysyłając zgłoszenie na adres: muranow@synapsis.org.pl.

PROGRAM WYDARZENIA

2 kwietnia 
Iluminacja Pałacu Kultury i Nauki oraz mostu Śląsko-Dąbrowskiego

3 kwietnia
Iluminacja ponad 30 budynków, w tym urzędy dzielnic Białołęka, Żoliborz, Włochy oraz mostu Śląsko-Dąbrowskiego

Spotkania ze specjalistami 

4 kwietnia, godz. 14-17, Warsztat Warszawski, ul. pl. Konstytucji 4 
konsultacje ze specjalistami: psycholog, pedagog specjalny, logopeda, terapeuta SI

5 kwietnia 

godz. 15, MAL Kłobucka ul. Kłobucka 14 
Warsztaty: „Doświadczyć autyzmu”

godz. 15 – 18, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 9 ul. J. Ch. Paska 10 
Warsztaty dla rodziców: ,,Behawioralne metody pracy z dzieckiem z zaburzeniami ze spektrum autyzmu’’ i dzień otwarty

6 kwietnia 

godz. 14-17, Centrum Kreatywności Targowa 56
Konsultacje z neurologopedą – zaburzenia mowy dzieci z autyzmem, wykorzystanie w pracy komunikacji alternatywnej i wspomagającej 

godz. 15.30 – 17.30, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 177 ul. Szczęśliwicka 45/47
dzień otwarty: Spotkania z psychologiem, pedagogiem, logopedą, terapeutą: wczesnego wspomagania, SI, 

7 kwietnia, godz. 11.30, Warsztat Warszawski ul. Pl. Konstytucji 4 
warsztat: ,,Doświadczyć autyzmu”

21 kwietnia, godz. 10-13, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 9 ul. J. Ch. Paska 10
Warsztaty dla rodziców: Behawioralne metody pracy z dzieckiem z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, dzień otwarty

Tramwaj edukacyjny ze specjalistami 
7 kwietnia, godz. 12 – 18, edukacyjny tramwaj ze specjalistami
trasa: Pl. Narutowicza – ul. Nowowiejska – Pl. Zbawiciela – ul. Marszałkowska – Centrum – Pl. Bankowy – Stare Miasto – Dw. Wileński – Targowa – al. Zieleniecka – Rondo Waszyngtona – Al. Jerozolimskie – Pl. Zawiszy – Pl. Narutowicza.

Przegląd filmów ARTYZM, AUTYZM, AUTENTYZM 
11 kwietnia
Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Fundacja SYNAPSIS zapraszają na przegląd filmów pt. ARTYZM, AUTYZM, AUTENTYZM, 
Kino MURANÓW, Warszawa
Wstęp wolny

13:00-14:45 – „Komunia” reż Anna Zamecka, po projekcji spotkanie z reżyserką

14:45-15:40 – pokaz etiud studentów Wydziału Animacji Warszawskiej Szkoły Reklamy, po projekcji spotkanie z twórcami – osobami z autyzmem/zespołem Aspergera
15:40-17:00 – „Autism in love” („Autyzm i miłość”), reż Matt Fuller, USA 2015

Czym jest autyzm?

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Jego objawy widoczne są w zakresie relacji społecznych, komunikowania się z innymi, zabawie i często także w sztywnych wzorach zachowań. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, widoczne są przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia, a nawet wcześniej. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Aktualnie używa się określenia spektrum zaburzeń autyzmu, które obejmuje zarówno autyzm, jak i zespól Aspergera oraz całościowe zaburzenia rozwojowe.

Edukacja dzieci i młodzieży z autyzmem

W przedszkolach i szkołach (publicznych i niepublicznych) jest coraz więcej dzieci i młodzieży z autyzmem. Od 2015 r. to aż o 1561 dzieci więcej. W roku szkolnym 2015/2016 było 2860 przedszkolaków i uczniów z autyzmem, w 2016/2017 – 3615, a w tym roku szkolnym – 4421.

96 procent dzieci i młodzieży z autyzmem (w normie intelektualnej) uczy się w oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych, 4 procent – w szkołach specjalnych.

To są dane obejmujące dzieci tylko z autyzmem. W miejskich przedszkolach i szkołach uczą się także dzieci, które mają sprzężone niepełnosprawności, w tym jedną z nich jest właśnie autyzm (611 uczniów i przedszkolaków). Ponad połowa z nich korzysta ze szkolnictwa specjalnego.

Ze względu na coraz większe potrzeby małych dzieci, u których stwierdzono autyzm, od września będzie nowe przedszkole specjalne przy ul. Tarchomińskiej 4 funkcjonujące w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 10 razem ze specjalną szkołą podstawową. Teraz budynek przy ul. Tarchomińskiej 4 jest modernizowany. Koszt modernizacji szkoły i budowa przedszkola to ponad 10 mln zł. Przedszkole przyjmie dzieci już we wrześniu tego roku.

Dzieci i młodzież z autyzmem korzystają z pomocy 28 poradni psychologiczno-pedagogicznych, a szczególnie z trzech, które wydają orzeczenia z tytułu autyzmu (PPP 7 ul. Narbutta, PPP 10 ul. Wrzeciono, PPP 4 ul. Mińska).

Rodzice, nauczyciele i inne osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą z autyzmem mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy Specjalistycznego Punktu Konsultacyjnego (SPK) przy ul. Tarchomińskiej 4. Projekt SPK jest innowacyjnym przedsięwzięciem – funkcjonuje od 2010 r. Obecnie w Warszawie działa 12 Specjalistycznych Punktów Konsultacyjnych, rocznie z porad specjalistów-praktyków korzysta ponad 1,5 tysiąca osób. W Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych działa zespół pomocy psychologiczno-pedagogicznej i szkolnictwa specjalnego. Doradcy metodyczni służą pomocą nauczycielom pracującym z dziećmi z autyzmem, organizując szkolenia, konsultacje, konferencje i inne formy doskonalenia zawodowego.

Mieszkanie treningowe, ośrodek wsparcia i terapia zajęciowa

Na warszawskiej Pradze, w budynku komunalnym przy ulicy Jagiellońskiej, od lipca 2017 r. działa mieszkanie treningowe dla osób z autyzmem. Mieszkanie dla czterech osób ma charakter rotacyjny. Jego tymczasowi lokatorzy mają zapewnioną pomoc w zakresie rehabilitacji społecznej – usamodzielniającej, m.in. poprzez różnego rodzaju treningi np. kulinarne i porządkowe. Mieszkanie prowadzi Fundacja SYNAPSIS.

Natomiast „Stowarzyszenie Terapeutów” prowadzi ośrodek wparcia na podstawie umowy z ratuszem.

Jest to placówka dziennego pobytu ukierunkowana na profilaktykę zaburzeń więzi osób z autyzmem. Podopieczni nabywają umiejętności w zakresie komunikacji, rozszerzają się ich doświadczenia społeczne, uczą się radzić sobie z napięciem, poprawia się funkcjonowanie zadaniowe, emocjonalne i społeczne. Warszawiacy z autyzmem korzystają również z siedmiu warsztatów terapii zajęciowej, które prowadzą organizacje pozarządowe oraz dom pomocy społecznej „Na Przedwiośniu”.

Fundacja SYNAPSIS

Fundacja SYNAPSIS od prawie 30-tu lat prowadzi diagnozę oraz terapię dzieci, młodzieży, a także dorosłych osób z autyzmem. Specjalizuje się w wykrywaniu autyzmu u dzieci poniżej drugiego roku życia.

Od 1998 roku przewodniczy Porozumieniu AUTYZM-POLSKA zrzeszającym ponad 50 organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z autyzmem. Od 2003 roku przy Fundacji działa Rzecznik Praw Osób z Autyzmem. Fundacja prowadzi także poradnictwo informacyjno-prawne dla rodzin osób z autyzmem oraz osób, które zawodowo stykają się z problemem autyzmu (nauczycieli, pracowników pomocy społecznej, kuratorów, lekarzy i innych).

Organizacja realizuje działania z zakresu aktywizacji społecznej i zawodowej osób z autyzmem i zespołem Aspergera. W ramach projektów realizowanych przez Fundację powstają modelowe rozwiązania łączenia terapii z pracą zawodową oraz wprowadzania osób z autyzmem na otwarty rynek pracy. Podopieczni Fundacji mogą liczyć na wsparcie psychologa, terapeuty i doradcy zawodowego oraz przeszkolenie zawodowe. Fundacja prowadzi też pierwsze w Polsce przedsiębiorstwo społeczne, która zatrudnia 24 osoby z autyzmem.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.