Warszawskie Dni Seniora 2018

Warszawskie Dni Seniora 2018.

W sobotę, 22 września 2018 roku startują Warszawskie Dni Seniora, czyli 430 wydarzeń dedykowanych starszym mieszkańcom stolicy.

Warszawskie Dni Seniora organizowane są z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Przez 10 dni seniorzy i ich rodziny będą uczestniczyć w warsztatach, spotkaniach, wystawach, pokazach, wycieczkach poświęconych m.in. kulturze, bezpieczeństwu, zdrowiu, nowym technologiom. Dzięki zaangażowaniu stołecznych instytucji, organizacji pozarządowych i sektora prywatnego, w tym roku odbędzie się rekordowa liczba wydarzeń – ponad 430. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Od spacerów z przewodnikiem, lektoratów języków obcych, koncertów, pokazów filmowych, konsultacji zdrowotnych, różnorodnych warsztatów, w tym kulinarnych, po liczne zajęcia sportowe i kreatywne, i zaangażowanie się w wolontariat.

Warszawskie Dni Seniora to okazja do rozwoju pasji i zainteresowań starszych osób, nawiązania relacji z innymi oraz pokazanie możliwości ciekawego spędzania czasu w naszym mieście – mówi Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy. 

Pikniki na start i zakończenie

Tegoroczne Warszawskie Dni Seniora rozpoczynamy w sobotę, 22 września (godz. 14.00) Południowo-Praskimi Senioraliami w Parku im. Józefa Polińskiego. Natomiast o godz. 10.00 seniorzy spotkają się na festiwalu „Poznajmy się” w Centrum Alzhaimera na Mokotowie, aby wziąć udział w grze miejskiej, smacznym poczęstunku przy występie seniorów z Domu Pomocy Społecznej. O godz. 11.00, przy ulicy Solec 36a rozpocznie się piknik – „Pożegnanie lata 2018” z występami zespołów: „Niebieskie Migdały” i „Powiślanie”. Rozrywki seniorom dostarczy kabaret „Polefka”, a gry na katarynce nauczy Kataryniarz Warszawski.

Centrum Nauki Kopernik otwiera swoje progi dla uczestników Warszawskich Dni Seniora. 27 września o godzinie 18.30 rozpocznie się Wieczór dla dorosłych – „Ex Machina”. Podczas tego niezwykłego wydarzenia seniorzy mogą zwiedzić całą wystawę oraz uczestniczyć w pokazie nieba na żywo, nawiązującego do tematu sztucznej inteligencji.

Dla wszystkich seniorów kochających sport, 29 września w Ośrodku „Polonia” przy ul. Konwiktorskiej odbędzie się Warszawska Olimpiada Seniorów. Organizatorzy zachęcają uczestników konkurencjami rekreacyjnymi dla każdego, zajęciami z instruktorami, występami artystycznymi i co najważniejsze prawdziwą, sportową rywalizacją.

Finał to niedzielny (30 września) Jarmark Kreatywności w Ogrodzie Saskim. Rozpoczniemy o godz. 11.00 warsztatami i konkursami z nagrodami, zajęciami ruchowo – rekreacyjnymi i lubianymi przez seniorów pokazami tai-chi. Na koniec zapraszamy wszystkich na międzypokoleniowy dancing prowadzony przez DJ Wikę.

Obrady Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

W poniedziałek, 1 października w godz. 11.00-16.00 odbędzie się IV sesja plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Muzeum Polin. Obywatelski Parlament Seniorów to pierwsze w historii Polski ogólnopolskie przedstawicielstwo osób starszych, pozytywny przykład korzystania przez obywateli z prawa do wyrażania poglądów swojego środowiska, rzecznictwa interesów, rekomendowania rządowi rozwiązań prawnych i organizacyjnych poprawiających sytuację osób starszych.

Punkt wolontariatu senioralnego w CAM „Nowolipie”

Nowością jest Punkt Wolontariatu Senioralnego, który został stworzony w CAM „Nowolipie” z Ochotnikami Warszawskimi – projektem m.st. Warszawy. Jego celem jest łączenie organizatorów wolontariatu z osobami chcącymi zaangażować się w działania. – Chcemy poznawać zasoby przyszłych wolontariuszy i kierować ich do miejsc, w których działanie przyniesie im największą satysfakcję – mówi Dominika Witkowska, koordynatorka Punktu Wolontariatu Senioralnego. Wolontariusze mogą zaangażować się w organizację wydarzeń w CAM „Nowolipie”, np. koncerty, wystawy, warsztaty, w pomoc społeczności osób starszych, a także w funkcjonowanie samego punktu. W trakcie Warszawskich Dni Seniora, CAM „Nowolipie” zaprasza na Targ Wolontariatu – imprezę w klimacie przedwojennej stolicy. Targ Wolontariatu odbędzie się w piątek, 28 września, w godz. 15.00-18.00. Oprócz znakomitej zabawy zapewnionej przez Grupę Teatralną Warszawiaki, będzie to okazja do poznania różnorodnej oferty wolontariatu.

Warsztaty kuchni tajskiej dla seniorów

Jedną z nowości Warszawskich Dni Seniora będą bezpłatne warsztaty kuchni tajskiej. Jest to inauguracyjny projekt Fundacji CookUp. Warsztaty odbędą się 26 września w studio CookUp na Mokotowie. Poprowadzi je Maciej Bartkowiak, doświadczony szef kuchni, miłośnikom kuchni tajskiej znany z restauracji Why Thai w Warszawie i Poznaniu. Podczas warsztatu prowadzący zapozna uczestników z produktami azjatyckimi, ich dostępnością w lokalnych sklepach, zamiennikami, sprzętami i technikami, z których korzysta się w kuchni tajskiej oraz różnymi poziomami ostrości dań. Udział w zajęciach jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

Stacjonarne Punkty Informacyjne Warszawskich Dni Seniora

W trosce o osoby starsze niekorzystające z internetu, uruchomiliśmy sześć Punktów Informacyjnych Warszawskich Dni Seniora. To miejsca, w których doradcy pomogą znaleźć seniorom interesujące ich wydarzenia.

Białołęka

Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Porajów 14, pon – czw: godz. 9.00-18.00, pt. godz. 09.00-15.00 

Praga-Południe

Biblioteka Publiczna im. Z. J. Rumla:

ul. Meisnera 5, do 28 września, pon-pt, godz. 10.00-20.00

ul. Majdańska 5, do 28 września, pon-pt, godz. 10.00-19.00

al. Waszyngtona 2B, do 28 września, pon-pt, godz. 13.00 – 16.00.

Praga-Północ

Dom Sąsiedzki „Moje Szmulki”, ul. Łochowska 39/7, do 28 września, pon-pt, godz. 13.00-20.00

Wola

CAM „Nowolipie”, ul. Nowolipie 25 b, Klubokawiarnia, do 24 września, pon-pt, godz. 13.00-15.00

Więcej informacji o Warszawskich Dniach Seniora: www.wds.org.pl, Warszawa 19115

Seniorzy w stolicy

W Warszawie mieszka blisko pół miliona osób powyżej 60. roku życia. Z roku na rok seniorów będzie coraz więcej. Dlatego chcemy zapewnić im godne, jak najlepsze życie. Ważne jest to, aby starsi warszawiacy, w tym także mieszkańcy domów pomocy społecznej, czuli się samodzielni. To z myślą o nich wprowadziliśmy jesienią 2017 r. nowe standardy usług opiekuńczych. Od 2007 r. dofinansowujemy działalność 19 Uniwersytetów Trzeciego Wieku (w latach 2016-2019 przeznaczono na ten cel 2,24 mln zł), z których korzysta ok. 5 000 seniorów. Coraz więcej osób starszych jest zainteresowanych nowoczesnymi technologiami. Dlatego od 2013 r. w ramach programu „Warszawa Przyjazna Seniorom” tworzony jest model edukacji cyfrowej seniorów „Warszawski e-senior”. W tym czasie miasto finansowało blisko 500 kursów komputerowych, w których wzięło udział około 3 000 osób. Działa też sieć 28 Punktów Cyfrowego Wsparcia Seniora zlokalizowanych we wszystkich dzielnicach, w których do tej pory udzielono ponad 7000 porad dla 2 300 mieszkańców.

Akcja „Z@OPIEKOWANI – kompleksowe wsparcie osób niesamodzielnych” to kolejny ważny projekt, który jest współfinansowany ze środków unijnych. Grupa 50 mieszkańców, mających powyżej 60 lat, otrzymała kompleksowe wsparcie w postaci usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania, połączonych z teleopieką wykorzystującą nowe technologie i wzmacniającą poczucie bezpieczeństwa starszych osób.

Pod koniec 2014 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy, powołała Warszawską Radę Seniorów. Rada współpracuje m.in. przy opracowywaniu kierunków, standardów, rozwiązań i działań na rzecz seniorów. W jej skład wchodzi obecnie 20 osób – są to przedstawiciele różnych środowisk: rad seniorów w dzielnicach, Komisji Dialogu Społecznego ds. Osób Starszych i Kombatantów, Komisji Dialogu Społecznego ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, prezydenta stolicy, rady miasta. Liczba osób starszych zaangażowanych w rady seniorów stale się zwiększa. Oprócz Warszawskiej Rady Seniorów, kolejne 17 działa w poszczególnych dzielnicach. Łącznie pracuje w nich ponad 200 osób.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.