Warszawski Festiwal Kulinarny „Rośliny, owady i miód”

Warszawski Festiwal Kulinarny „Rośliny, owady i miód”.

W dniach 8-10 września 2017 roku w Ogrodzie Botanicznym odbędzie się Warszawski Festiwal Kulinarny “Rośliny,owady i miód”.

Dwa festiwalowe dni w ogrodzie botanicznym wypełnimy ciekawymi spotkaniami.
Wokół stołu, wśród bujnej roślinności zajmiemy się też pszczołami, bo to dzięki ich pracy powstaje aż 90% naszego pożywienia. Miód jest kluczowym pożywieniem dla młodych larw, ale dzielą się nim też z nami. Wiemy że pszczół jest coraz mniej. Dlatego tak ważne dla nas jest szerzenie wiedzy o nich, bo problem pszczół to też jest nasz problem.

PROGRAM WARSZTATÓW

Sobota- 9 września 2017

SALA WARSZTATOWA I

12:00 – 14.00 KUKBUK poleca! – Panel „Food Design od Kuchni”
Panel FOOD DESIGN OD KUCHNI będzie serią czterech krótkich prezentacji wybitnych specjalistek w dziedzinie Food Design. Food Designer – Katarzyna Gliszczynska, projektantka – Agata Kiedrowicz oraz konsultantka -Anna Wróblewska przez pryzmat swoich zawodowych doświadczeń opowiedzą o rożnych obliczach projektowania jedzenia oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie jaka będzie żywności przyszłości, jak będziemy ją konsumować i pozyskiwać. Spotkanie poprowadzi Oliwia Gede – Niewiadomska Dyrektor Kreatywna magazynu Kukbuk.

15.30 – 17.00 BRANDY DESIGN – znaczenie marki i wzornictwa. – wykład i warsztat
Marka i opakowanie – strategiczne decyzje.:Na kilku przykładach z dorobku BRANDY DESIGN zaprezentowany zostanie
potencjał kryjący się w budowaniu marek przez opakowania. Poruszony zostanie wątek kontekstów kulturowych oraz zmieniających się polskich konsumentów. Prowadzący – Jakub Śwircz. 
UWAGA : 
Po wykładzie odbędzie się specjalna edycja konsultacji z projektantami i strategami Brandy Design pod nazwą brand o’clock. 3 godzinna zamknięta sesja skierowana jest do producentów żywności. Obowiązują zapisy. Lista miejsc ograniczona do 10. Zapisy przyjmowane będą pod adresem: brandoclock@brandy.pl

17.30 – 19.00 Trzech Kumpli – Browar Lotny – wykład „czy jest piwo rzemieślnicze” i degustacja.
Piwo rzemieślnicze zdobywa coraz większą popularność na świecie. Polski także nie ominęła ta fala. 
W ostatnich latach powstało w naszym kraju kilkadziesiąt browarów rzemieślniczych, czyli takich, w których eksperymentowanie oraz proces dochodzenia do piwa idealnego są na pierwszym miejscu. Codziennie na polskim rynku pojawia się kilka nowych piw – w roku 2016 mieliśmy ponad 1500 piwnych premier, czyli średnio ponad 4 nowe piwa dziennie!
Skąd się to wszystko wzięło? Jak to wszystko ogarnąć i nie dać się zwariować? Od czego zacząć przygodę z „kraftem”?
Piotrek Sosin piwowar oraz właściciel Browaru Trzech Kumpli podczas degustacji 8 różnych piw ze swojego browaru opowie o:
– stylach piwnych oraz o tym jak w ich mnogości znaleźć coś dla siebie,
– procesie produkcji piwa w browarze rzemieślniczym,
– „Piwnej Rewolucji”, czym właściwie jest, jak i gdzie się zaczęła oraz dokąd zmierza.

SALA WARSZTATOWA II
13.00 – 15.00 Degustacja wina- Magazyn WINO

OGRÓD – „POD CZARNĄ SOSNĄ”
12.00 – 14.00 Sebastian Kulis „Pielęgnacja roślin domowych”-warsztat. Rośliny to żywe organizmy i tak jak nas można je rozpieścić, uzależnić czy zestresować. Ich zielony kolor koi nasze oczy, a całe są żywymi filtrami powietrza. Wystarczy poświęcić im trochę uwagi, by zostały z nami w dobrej
kondycji na wiele lat. Niestety, na codzień, nie wiemy do końca jak często podlewać, kiedy przesadzać czy czym nawozić nasze rośliny. Długotrwale powtarzane pomyłki mogą doprowadzić do gnicia lub zasuszenia naszych zielonych ulubieńców. Ale
zaradzimy temu! Na warsztatach „Pielęgnacja roślin domowych” Sebastian Kulis, twórca bloga Roślinne Porady opowie jak zadbać naszych doniczkowych przyjaciół. Podpowie co robić od wybrania okazów w sklepie, przez pielęgnacje po
rozmnażanie. Porozmawiamy o roślinach wytrzymałych na zapomnienie i jak zdomowych odpadów stworzyć naturalne nawozy czy opryski.

15.30 – 17.00 Warsztaty z przydomowego kompostowania.
Jak z odpadów jedzeniowych zrobić dobry nawóz? Ponad 50% naszych śmieci to odpady organiczne, które moglibyśmy przetwarzać na żyzny humus do wykorzystania w ogrodzie lub dla kwiatów doniczkowych. Podczas warsztatów opowiemy jak założyć kompostownik w ogrodzie, gdzie szukać najbliższego otwartego kompostownika albo jak kompostować w mieszkaniu. Pokażemy jak wygląda gotowy kompost, jak dbać o kompost aby prawidłowo się przetwarzał, nie śmierdział i nikomu nie przeszkadzał.

OGRÓD – ” POD BUKIEM”

11.00 – 13.00 Kokedama – warsztaty z tworzenia kokedamy czyli japońskiej techniki sadzenia roślin w kuli z mchu. Ten oryginalny sposób ekspozycji roślin zdobywa duża popularność na całym świecie. Podczas spotkania każdy z uczestnikow dowie się jaka jest jej historia, etapy poprawnego wykonania oraz pielęgnacja gotowej kompozyjcji. W dodatku wszycy zrobią własną kokedamę którą zabiorą ze sobą do domu. 
Warsztaty poprowadzi Joanna Hobora Kokedamn. Liczba sób na warsztacie ograniczona do 12 osób. 

13.00 – 15.00 Kosmetyki jadalne – Essential By nature
Warsztaty będą okazją do stworzenia własnych peelingów, maseczek i balsamów do ust w najprostszej (ale skutecznej!) formie znanej naszym prababkom. Do ich przygotowania użyjemy składników, które bez problemu można znaleźć w każdej kuchni: świeżych owoców, miodu, olejów, kawy czy jogurtu. 
Serdecznie zapraszamy zarówno te osoby, które mają już pierwsze doświadczenia w produkcji kosmetyków, jak i te, które chciałyby dopiero zacząć. Pokażemy, że kuchenne składniki świetnie sprawdzają się w produkcji kosmetyków, ich przygotowanie daje dużo radości i satysfakcji, i co najważniejsze – nasza skóra je uwielbia! liczba uczestników 12 osób.

17.00 – 19.00 Pszczelarium Korporacja pszczół – dwie sejse 17.00 i 18.00 Na warsztacie przedstawimy kim jest pszczoła miodna – będzie trochę o tym jak rozróżnić trutnia od robotnicy, jak wygląda ramka i co znajduje się w komórkach plastra. Oprócz tego uczestnicy poznają najważniejsze fakty z życia pszczół miodnych i dowiedzą się jakie mogą być zaskakujące podobieństwa pomiędzy firmą a rojem, jakie wnioski możemy wysnuć z wiedzy o ich organizacji i czego nie powinniśmy się od nich uczyć. Prelekcja z przymrużeniem oka.

STREFA DZIECIĘCA / SZKLARNIA
14.00 – 15.30 Ze szklarni na talerz – Kulinarne warsztaty rodzinne połączone z wycieczką po szklarni subtropikalnej ogrodu botanicznego. Skąd biorą się laski wanilii? Czy banany rosną na drzewach? Czym jest kaulifloria u kakaowca? 
Zapraszamy na kulinarną wyprawę po szklarniach Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Przyjrzymy się pnącej wanilii, powąchamy owoce kakaowca, a na deser (dosłownie!) połączymy słodycz bananów z goryczą kakao, a całość doprawimy aromatyczną wanilią. Uwaga – takie połączenie może być piekielnie smaczne!
Na warsztat edukacyjno-kulinarny „Ze szklarni na talerz” zapraszamy małych i dużych, tych co potrafią gotować i tych, którzy chcą się nauczyć.

POKAZY – PAWILON KULINARNY
Bez zapisów, wstęp  wolny

12:00 – 14:00 ” jedzenie które leczy” Karolina i Maciej Szaciłło.
Ajurweda, najstarsza nauka o zdrowiu, podkreśla, że podstawowym warunkiem zdrowia jest…równowaga. Jak jednak powrócić do równowagi gdy żyjemy w tak bardzo odbiegającym od harmonii środowisku? Codziennie jesteśmy zalewani milionami informacji, dźwięków, obrazów. Stresujemy się, ciągle gdzieś biegniemy. Ajurweda daje nam jednak bardzo konkretne, dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb wskazówki. Szczególnie precyzyjnie wypowiada się na temat diety. Porady
dotyczące odżywiania nie ograniczają się tylko do opisu poszczególnych grup produktów, które powinniśmy spożywać. W menu „sattvicznym” – dostarczającym nam największej ilości energii, liczy się również odpowiednio dobrany smak, a nawet czas i wielkości spożywanych posiłków oraz ich konsystencja. W październiku pojawi się na rynku „Jedzenie, które leczy”, nasza najnowsza książka wydawnictwa Zwierciadło w całości poświęcona kuchni zgodnej z zasadami tej najstarszej gałęzi medycyny naturalnej. Delikatna
woda ziołowa z rozgrzewającym cynamonem, poprawiającym trawienie kardamonem i listkami świeżej mięty oraz aromatyczne curry warzywne z pastą z wiórków kokosowych to tylko część przepisów, którymi podzielimy się na pokazie…

14.00 – 15.30 MEDYCYNA KULINARNA: Twoje zdrowie na talerzu WHO szacuje, że ponad 2/3 wszystkich chorób spowodowanych jest niewłaściwym stylem życia, którego najważniejszą składową stanowi dieta. 

Czy wiesz, że 4 proste kroki: odpowiednie żywienie (oparte na pełnowartościowych, nieprzetworzonych produktach
pochodzenia roślinnego), aktywność fizyczna (min. pół godziny dziennie)

Zapraszamy na warsztaty kulinarne organizowane przez pierwsze w Polsce Studenckie Koło Naukowe Medycyny
Stylu Życia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas których przybliżymy tajniki diety opartej na produktach pochodzenia roślinnego („whole-food, plant-based”), pokażemy, w jaki sposób smaczniei szybko przygotować posiłki, które pozwolą Tobie i Twoim bliskim dłużej cieszyć się zdrowiem, nie odbierając przy tym ani trochę radości z jedzenia i spotkań przy stole. 
Podczas warsztatów dowiesz się także, czym jest
medycyna stylu życia i jedna z jej gałęzi – medycyna kulinarna. 

16.00 – 17.30 „Eko-Bar – Kreatywność napędzana przez ekologię” – Mateusz Szuchnik-pokaz

17.30 – 19.00 Azjatyckie warzywa, których nie znacie a powinniście-pokaz
Mieszkająca w Warszawie społeczność wietnamska wniosła bardzo wiele w poszerzenie naszych kulinarnych horyzontów. Nauczyliśmy się od nich jeść zupę pho i inne oryginalne wietnamskie dania, poznaliśmy smak nieznanych wcześniej w Polsce produktów jak sos rybny, mamy też możliwość spróbować
różnych, często dziwnych, warzyw, które trafiają do wietnamskich sklepów prosto z Azji albo są hodowane w Polsce. W czasie festiwalu pokażemy wam niektóre z tych mniej znanych warzyw oraz to co można z nich przygotować.

OGRÓD

13.00 – 15.00 Spacer z entomologem – Z bliska będzie można się przyjrzeć różnym żyjącym w Polsce owadom i odkryć różnorodność pszczół. Pancerzyk niektórych opalizuje niebieskozielono, inne mają całe podbrzusze pokryte włoskami do przenoszenia pyłku. Czy należy bać się szerszenia? Co robią osy w czasie zimy? W czasie spaceru na pewno uda się zobaczyć i złapać różne gatunki włochatych trzmieli, kolorowych motyli czy przebiegłych bzygów.
Biolog-entomolog (znawca owadów) zademonstruje jak się łowi owady w siatkę entomologiczną i pokaże ogrodowe zbiory różnych gatunków żądłówek (pszczół, os, złotolitek). Złapane żywe owady będzie można oglądać w szklanych pojemnikach. Będzie można się dowiedzieć czym się różnią od siebie pszczoły i osy; czy szerszeń jest szkodnikiem; co to są koszyczki pyłkowe.


Niedziela – 10 września 2017

Warsztaty, panele i pokazy
Udział jest bezpłatny – należy się jednak zapisać wypełniając formularz ( Informacja o zapisach wkrótce …)

SALA WARSZTATOWA I

12:00 – 13:00 KUKBUK – Panel żyć z pracy własnych rąk . W czym tkwi prawdziwa wartość rzemiosła?”
Daria Pawlewska, Redaktorka Naczelna magazynu KUKBUK, będzie szukać odpowiedzi na pytanie jakie jest znaczenie rzemiosła i lokalnych producentów żywności w Polsce. W debacie wezmą udział laureaci projektu KUKBUK Poleca, który wyróżnia najlepsze produkty będące efektem „pracy własnych rąk”. Produkty, które są autentyczne, mają uczciwy skład i, bardzo często, są efektem pasji. Czy historia i sposób wytwarzania mają wpływ na wartość i sposób ich odbioru przez potencjalnych konsumentów? Spotkamy się zarówno z twórcami jak i osobami, które zawodowo tropią takie „skarby” żeby później pokazać je światu. 

15.00 – 17.00 Dieta optymistów – Vege Polska – Stowarzyszenie Wegetarian Polskich – Wykład przeznaczony jest dla osób, które chciałyby dowiedzieć się więcej na temat holistycznego podejścia do zdrowia człowieka. Będziemy rozmawiać o człowieku jako całości, systemie ściśle powiązanych ze sobą narządów, które wzajemnie wpływają na swoje funkcjonowanie, łącząc ciało i umysł w całość.Beata Mońka, Aleksandra Kozieł podpowiedzą, w jaki sposób zmiany naszych codziennych nawyków, takich jak jedzenie, sen czy relaks, mogą wpłynąć na nastrój i emocje. 

OGRÓD ” POD SOSNĄ CZARNĄ”
13.30 – 15.00 Rodzinne warsztaty florystyczne
Zabawa kwiatami, kawałkami kory oraz innymi skarbami zebranymi w ogrodzie. Każdy uczestnik stworzy i zabierze do domu swoją własną kompozycję – miniaturę owadziego raju.

OGRÓD ” POD BUKIEM”
11.00 – 12.30 Kwiaty jadalne – fanaberia czy nowa żywność?
Jedzenie kwiatów jest coraz bardziej popularne – ale czy zdrowe? Czy oprócz całej palety nowych kolorów i kształtów kwiaty mogą dodać potrawie wartości odżywczych? Jak smakują kwiaty? Jakich gatunków nie jeść? Czy można jeść kwiaty z kwiaciarni i co zrobić jeśli ma się skłonności do alergii? No i od czego w ogóle zacząć przygodę z kwiatami na talerzu? Tego dowiecie się podczas wykładu dr Joanny Gałązki – ogrodniczki i blogerki, popularyzującej jedzenie kwiatów.


Strefa dziecięca /OGRÓD

11.00 – 12.30 z grządki na talerz: Kulinarne warsztaty rodzinne połączone z wycieczką po dziale roślin użytkowych ogrodu botanicznego.

POKAZY – PAWILON KULINARNY
Nie prowadzimy na nie zapisów, wstęp na nie jest darmowy.

12:00 – 13.30 Koktajl na zdrowie – pokaz – Kasia Błażejewska – Stuhr
Koktajle, łatwo je przygotować i zabrać ze sobą. Z odpowiednio dobranych produktów można stworzyć zbilansowany posiłek, żeby zapewnić lekkość i energię na resztę dnia. Tych z Was, którzy uwielbiają miksować, zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Błażejewską-Stuhr, dietetyczką kliniczną i psychodietetyczką, która zapoczątkowała modę na koktajle – z owoców, warzyw, ziół i zbóż. Podczas Festiwalu Kulinarnego zademonstruje kilka sprawdzonych przepisów oraz opowie o diecie koktajlowej, która poprawi zdrowie i urodę.

13.30 – 15.00 Alternatywne metody parzenia kawy – STOR cafe
Dobra kawa to nie czarna magia. Jak zrobić dobrą kawę w domu?
Czym jest DRIP i AEROPRESS? Jak „przelewa” się kawę? Co to kawa SPECIALTY? I dlaczego picie kawy porównuje się do picia wina? Kuba Świątek zna odpowiedzi na wszystkie pytania.

15.00 – 17.00 Czy zielsko da się zjeść? 
Dziś, w zabieganym świecie, pełnym chemicznych półproduktów, coraz częściej dostrzegamy naturalną skarbnicę witamin, oraz energii witalnej ukrytej w dzikich roślinach. Zapomniane w czasach dobrobytu pożywienie głodowe, ochoczo wchodzi na talerze przeżywając renesans popularności. Dla tych, którzy będą mieli ochotę skosztować rośliny znane z miejskiej codzienności oraz przyjrzeć im się z bliska, zapraszamy na niezwykłe warsztaty. 

17.00 – 19.00 Zupa Disco „„Effect – disco soup” to pomysł zaczerpnięty z Londynu (od organizacji @Global Feedback – partnera Banków Żywności). Polega na wspólnym gotowaniu prostego dania z produktów, które udało się uchronić przed zmarnowaniem. Uczestnicy festiwalu samodzielnie kroją produkty, a kucharze przygotowują z nich wyszukane dania. Wszystko odbywa się przy dźwiękach energetycznej muzyki disco.
Projekt finansowany jest przez Erasmus Plus – edukacja dorosłych. Podobne wydarzenia odbędą się również w Mediolanie, Atenach, Londynie, Barcelonie. 
UWAGA!! na ten warsztat obowiązują zapisy.

OGRÓD

13.00 – 15.00 Spacer z entomologem – Z bliska będzie można się przyjrzeć różnym żyjącym w Polsce owadom i odkryć różnorodność pszczół. Pancerzyk niektórych opalizuje niebieskozielono, inne mają całe podbrzusze pokryte włoskami do przenoszenia pyłku. Czy należy bać się szerszenia? Co robią osy w czasie zimy? W czasie spaceru na pewno uda się zobaczyć i złapać różne gatunki włochatych trzmieli, kolorowych motyli czy przebiegłych bzygów.
Biolog-entomolog (znawca owadów) zademonstruje jak się łowi owady w siatkę entomologiczną i pokaże ogrodowe zbiory różnych gatunków żądłówek (pszczół, os, złotolitek). Złapane żywe owady będzie można oglądać w szklanych pojemnikach. Będzie można się dowiedzieć czym się różnią od siebie pszczoły i osy; czy szerszeń jest szkodnikiem; co to są koszyczki pyłkowe.

https://www.facebook.com/events/1984192051818544/


Warszawski Festiwal Kulinarny “Rośliny,owady i miód”
8-10 września 2017
Godziny otwarcia 10:00 -19:00

Cena biletu 
Dorośli : 10 zł
Dzieci : 5 zł
W cenie biletu zawarte są wszystkie atrakcje wydarzenia, oraz zwiedzanie Ogrodu Botanicznego UW wraz ze szklarniami.

źródło – klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.