Wakacyjne Spotkania Rodzinne „Ptaki polskie”

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa Oddział Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na Wakacyjne Spotkania Rodzinne pt. „P T A K I   P O L S K I E”.

W każdą niedziele od 8 lipca do 26 sierpnia 2018 roku o godzinie 12.00 do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa na spotkanie dzieci i ich rodziców. Każde spotkanie będzie poświęcone innemu zagadnieniu. Uczestnicy będą mogli posłuchać ciekawostek, a także zdobyć wiedzę dotyczącej naszych skrzydlatych przyjaciół.

TEMATY I TERMINY SPOTKAŃ:

Sowa – nocny łowca
8 lipca, godz. 12.00

Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jakie gatunki sów występują w Polsce, w jakich warunkach żyją i jak zbudowane są ich pióra. Usłyszą również o funkcji, jaką pełni szlara – „twarz” sowy, a także o tym, dlaczego sowy lubią „mysie lata”, które z nich mają spiżarnie i co to są wypluwki. Pojawi się też odpowiedź na pytanie, czy to prawda, że sowa potrafi obrócić głowę dookoła tułowia.

Słowik to czy skowronek? Niepozorni śpiewacy polskich pól i lasów
15 lipca, godz. 12.00

Uczestnicy spotkania dowiedzą się, po co ptaki śpiewają i dlaczego nie robią tego przez cały rok, jak brzmi śpiew poszczególnych gatunków, jaki jest największy i najmniejszy ptak śpiewający oraz dlaczego słowik lubi wydawać dźwięki nocą.

Ptasi drapieżnicy
22 lipca, godz. 12.00
W jaki sposób i na co polują drapieżcy, co łączy, a co różni sokoły i jastrzębie, który ptak drapieżny jest najszybszy – to tylko część pytań, na które odpowiedzi usłyszą uczestnicy spotkania. Dowiedzą się również, który ptak jest prawdopodobnym pierwowzorem polskiego godła i jak wyglądał największy ptak drapieżny żyjący na Ziemi.

Kruk krukowi oka nie wykole – poznajemy polskie krukowate
29 lipca, godz. 12.00

Uczestnicy spotkania dowiedzą się, które ptaki są najinteligentniejsze, jak odróżnić kruka od gawrona, jakie stosunki panują w stadłach krukowatych, które gatunki można spotkać w mieście, a które zamieszkują lasy. Ciekawostką będzie odpowiedź na pytanie, dlaczego sójka nie odlatuje za morze.

Dlaczego ptaki fruwają? 
5 sierpnia, godz. 12.00
Uczestnicy spotkania dowiedzą się, kiedy na Ziemi pojawiły się pierwsze ptaki, które fruwają dobrze, a które słabo, jak zbudowane są ptasie pióra, dlaczego i gdzie ptaki wędrują, a także dlaczego niektóre gatunki migrujące rezygnują z odlatywania do cieplejszych krajów.

Czy kaczka lubi wodę? – ptaki środowisk wodnych
12 sierpnia, godzi 12.00
Uczestnicy spotkania dowiedzą się, czym różnią się ptaki brodzące, pływające i nurkujące, jak wyglądają dzioby ptaków rybożernych oraz tych, które wolą wodorosty lub plankton, czego ptaki szukają w wodzie, dlaczego kaczki zmieniają kolor, czy łabędź niemy jest naprawdę niemy, a także który polski ptak jest najbliższym krewnym pingwina.

Czy dzięcioł jest lekarzem drzew?
19 sierpnia, godz. 12.00
Na spotkaniu mowa będzie o tym, dlaczego dzięcioły są gniazdownikami, co to znaczy, że niektóre z nich są dziuplakami wtórnymi, w jaki sposób ich młode odstraszają wrogów i dlaczego dzięcioła nie boli głowa od uderzania w drzewo.

Ptaki w mieście
26 sierpnia, godz. 12.00
Uczestnicy spotkania dowiedzą się, czego ptaki szukają w miastach i z jakimi zagrożeniami muszą tam sobie radzić. Usłyszą też o tym, jakie ptaki mieszkają w miejskich parkach, a które dobrze czują się wśród betonowych budynków. Poznają ptaka, który potrafi latać bez lądowania przez dziewięć miesięcy, a także gatunki przybywające do miast tylko zimą.


Bilety w cenie: 5 zł – osoba dorosła, 1 zł – dziecko do nabycia w kasie Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa Oddział MŁK bezpośrednio przed wydarzeniem.

źródło: materiały organizatora

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.