VII Festiwal Pieśni i Poezji Włodzimierza Wysockiego

VII Festiwal Pieśni i Poezji Włodzimierza Wysockiego.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się 27 maja w sali koncertowo-kinowej Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie. Cała edycja poświęcona będzie 80-tej rocznicy urodzin Włodzimierza Wysockiego. Data Festiwalu w tym roku została wybrana nieprzypadkowo – w ten majowy dzień w roku 1980, dwa miesiące przed śmiercią Włodzimierz Wysocki przebywał w Warszawie z Teatrem na Tagance na Międzynarodowych Spotkaniach Teatralnych. Teatr na Tagance zaprezentował wtedy dwa najwybitniejsze swoje dzieła teatralne z Wysockim w rolach głównych jako „Hamlet” i „Dobry człowiek z Seczuanu”.

W tegorocznej edycji Festiwalu świadomie i wyjątkowo odstąpiliśmy od prowadzenia tradycyjnego Otwartego Konkursu Pieśni i Poezji Włodzimierza Wysockiego ale regulamin jego nadal pozostaje dostępny na naszych stronach internetowych, gdyż z pewnością wznowimy Konkurs w naszych następnych edycjach Festiwalu. W tym roku, wyjątkowo, z okazji jubileuszowej rocznicy urodzin wybitnego barda i poety nie chcieliśmy wprowadzać żadnej konkursowej rywalizacji, w tym roku chcemy świętować 80-tą jubileuszową rocznice urodzin Artysty.

Program Festiwalu to zbiór wyjątkowych, specjalnie do tej edycji przygotowanych wydarzeń.

Goście z Rygi, Asocjacja „Miera Kauss” przekażą w darze Rosyjskiemu Ośrodkowi Nauki i Kultury w Warszawie tablicę upamiętniającą 80-lecie urodzin Włodzimierza Wysockiego. Na tablice tej umieszczony jest medal wykonany ze szlachetnego metalu przez wybitnego łotewskiego artystę Janisa Strupulisa. Medal ten symbolizuje planetę odkrytą w 1974 roku i nazwaną przez astronomów imieniem „VLADWYSOTSKIJ” zarejestrowaną oficjalnie w katalogu gwiazdozbiorów pod numerem 2374. Takich medali w ramach międzynarodowego projektu „Wysocki w czasie i przestrzeni” zostało wykonano 42 sztuki, tyle ile lat żył Wysocki. Wszystkie zostały umieszczone w różnych miastach i końcach świata, tam gdzie bywał Wysocki, gdzie pamiętają o nim i o jego poezji i pieśniach. Do Warszawy trafia ostatni 42 egzemplarz tego medalu, tak jak ostatnim też był jego przyjazd do Polski w maju 1980 roku.

Następnie nasi partnerzy, Instytut Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej Uniwersytetu Warszawskiego i „Klub Łamigłówka Pol-Rus” zaprezentują swój projekt i wręczą nagrody uczestnikom tego partnerskiego dla nas projektu przez nich organizowanego pt. „Dzienniki Studenckie o Wysockim i jego czasach” który trwa w Warszawie już od początku 2018 roku, roku jubileuszowego dla postaci Włodzimierza Wysockiego.

Koncert Galowy Festiwalu rozpocznie polski zespół z Wrocławia „Projekt Vołodia” który jest przyjacielem naszego Festiwalu od pierwszej jego edycji w 2011 roku. Lider zespołu Janusz Kasprowicz, będąc także organizatorem Festiwalu „Wołodia pod Szczelińcem” na południu Polski, niejednokrotnie zasiadał także w składzie Jury naszego Festiwalu. Goście z Rosji, Ukrainy i Czech będą kontynuować program koncertowy jako soliści z gitarą. Sergiej Godunow (Rosja) zaśpiewa pieśni poświęcone Wysockiemu albo w jakiś sposób powiązane z jego postacią, Wasylij Łuczenko(Ukraina) zaśpiewa pieśni Wysockiego m.in. w języku ukraińskim, natomiast Alexey Kudryavtsev (Czechy) słynie w świecie poezji śpiewanej m.in. z tego że pieśni Wysockiego w jego wykonaniu teleportują słuchacza w czasy Wysockiego, i mimo że nie ulega wątpliwości to że słuchamy wykonania na żywo, a jednocześnie mamy wrażenie że śpiewa sam Wysocki.

Na zakończenie koncertu usłyszymy zespół o międzynarodowym składzie „Samokhin Band” który podczas pierwszej edycji naszego Festiwalu zdobył pierwsze miejsce i stał się odkryciem roku nie tylko dla naszego Festiwalu, ale też dla całej Polski jako zespół o dużym artystycznym potencjale, charyzmie i bardzo wszechstronnym repertuarze. Nie zabraknie na scenie tego wieczoru także i samego organizatora, inicjatora i stałego gospodarza Festiwalu Evgena Malinowskiego. Mówią na niego w Polsce
„Syberyjski Bard”. Jest on także aktorem, reżyserem, wykonawcą rosyjskiej poezji śpiewanej i Prezesem Zarządu Fundacji na rzecz zbliżania kultur OPEN ART założonej przez niego w 2010 roku.

Podczas koncertu artystów i gości czeka jeszcze kilka niespodzianek. Podczas trwania Festiwalu można będzie skosztować także tradycyjnej kuchni rosyjskiej dzięki stoiskom firmy gastronomicznej z Kaliningradu „Glaw-Pielmień” i delikatesom z Warszawy
„Nostalgia”.

Inicjatorem i głównym organizatorem Festiwalu od początku jest Fundacja na rzecz zbliżania kultur OPEN ART, z kolei głównymi partnerami w organizacji Festiwalu przez te wszystkie te lata byli i są Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie, a także Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód.

27 maja 2018, godz. 16:00-20:00

Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie

ul. Belwederska 25

Wstęp wolny

https://www.facebook.com/events/344680466054125/

www.ronik.org.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.