Teatroteka w Lunie. PROGRAM projekcji

Teatroteka w Lunie. 

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Kino Luna zapraszają na cykl projekcji pt. „TEATROTEKA W LUNIE”.

TEATROTEKA to cykl ekranizacji polskiej współczesnej dramaturgii produkowany przez WFDiF. Od lipca do grudnia, w co drugi wtorek o godz. 19:00, w warszawskim kinie Luna będą odbywały się pokazy wybranych spektakli z cyklu.

Projekcjom będą towarzyszyć spotkania z twórcami.

WSTĘP NA POKAZY I SPOTKANIA JEST BEZPŁATNY
___________________________________________

KALENDARIUM PROJEKCJI:

17 lipca 2018 | godz. 19:00
Julia Kijowska, Wojciech Faruga „Walentyna”, reż. Wojciech Faruga

Jedna aktorka i chór śpiewaczek. Jedna z najbardziej znanych kobiet XX wieku, o której praktycznie niczego nie wiadomo i bezimienna zbiorowość symbolizująca radzieckie kosmonautki przygotowywane do lotu w kosmos, dublerki Walentyny, które na zawsze pozostają w jej cieniu. Spektakl i koncert. Dokument i kreacja. Tiereszkowa była tkaczką, którą Chruszczow namaścił na pierwszą kobietę w kosmosie. Po powrocie na ziemię świeciła niemal boskim blaskiem. Stała się jedną z najjaśniejszych i najbardziej rozpoznawalnych gwiazd Związku Radzieckiego. Wśród sportowców, naukowców i artystów to astronauci byli największymi herosami, największymi gwiazdami.

Więcej – klik

31 lipca 2018 | godz. 19:00
Małgorzata Sikorska-Miszczuk, „Walizka”, reż. Wawrzyniec Kostrzewski

Fransua Żako (Adam Ferency) poszukuje prawdy. Prowadzony przez Narratora i Automatyczną Sekretarkę, pokonuje drogę z domu do Muzeum Zagłady, aby tam, na jednej z walizek z Auschwitz, rozpoznać nazwisko swojego ojca. Nie jest to jednak zwykły spacer, ale droga ku odzyskaniu pamięci i tożsamości. Prawda, której brakowało mu przez całe życie nagle uderzy w niego z niebywałą siłą. Ten gwałtowny zwrot sprawi, że powrócą wspomnienia, sytuacje, pytania, które przez lata nie mogły doczekać się odpowiedzi. Przed oczami bohatera przepłynie całe życie: dziecięce wspomnienia, sny, spotkania, podróże, różne etapy nieporadnej drogi ku odkryciu samego siebie.

Więcej – klik

14 sierpnia 2018 | godz. 19:00
„Nad”, autor i reż. Mariusz Bieliński

Jakub (Eryk Lubos) skazany za zbrodnię, której nie popełnił, po dwudziestu latach wychodzi z więzienia. Ale czy może być wolny? „Wolność to brak tajemnicy”. Jakub poznaje tożsamość jedynego świadka, którego oskarżenia były podstawą skazania… Z rozmów i poetyckich monologów zbudowany zostaje zapis rodzinnego i społecznego dramatu.

Więcej – klik

28 sierpnia 2018 | godz. 19:00
Zyta Rudzka, „Cukier Stanik”, reż. Agata Puszcz

Tytułowy „Cukier Stanik” to nazwa rodzinnej pracowni gorseciarskiej. Do Dawida Cukiera po ręcznie robione staniki przez wiele lat w PRL przychodziły zarówno żony towarzyszy, jak i gwiazdy estrady. Ale dziś w warsztacie na warszawskim Lesznie brak klientek, bo wszystkie wolą tanie, choć tandetne wyroby chińskie. Starzejący się mistrz krawiecki i jego siostra, właściciele pracowni gorseciarskiej „Cukier Stanik” dywersyjnymi metodami podejmują walkę z konkurencją chińskich biustonoszy. „Don Kiszoci młodego kapitalizmu” zetrą się z Supermarketem reprezentowanym przez szefową ochrony.

Więcej – klik

11 września 2018 | godz. 19:00
Magdalena Fertacz, „Trash Story”, reż. Marta Miłoszewska

Trash Story albo sztuka (nie)pamięci to rzecz o niemożności zapomnienia, o pamięci, z którą trudno jest się rozliczyć. Jedną z inspiracji Magdy Fertacz do napisania sztuki był tom reportaży Włodzimierza Nowaka „Obwód głowy”, a konkretnie reportaż o zbiorowym samobójstwie niemieckich kobiet w 1945 roku popełnionym na wieść o zbliżającym się froncie rosyjskim. Ekranizacja Trash Story to horror o nawiedzonym domu, w którym demony historii prześladują współczesnych mieszkańców. W niewielkiej miejscowości na Ziemiach Odzyskanych stoi stary poniemiecki dom. Spotkają się w nim Matka, Wdowa, Syn i… duch niemieckiej dziewczynki, która wraz z rodziną mieszkała w tym domu i w nim zginęła pod koniec wojny. Na tragiczną historię mieszkańców domu z czasów wojny nakłada się tragedia ludzi dzisiaj go zamieszkujących.

Więcej – klik

25 września 2018 | godz. 19:00
Piotr Rowicki, „Chłopiec malowany”, reż. Piotr Ratajczak

Dwóch żołnierzy puka do drzwi mieszkania matki, która czekając z nadzieją na powrót syna i wypierając najgorsze myśli, z miłością prasuje mu koszule. Wojskowi próbują zakomunikować jej tragiczną wiadomość o śmierci syna. To ich misja. Ostatnie zadanie i przysługa wobec zmarłego kolegi. To także ściśle określone procedury i rozkaz, który należy wykonać. Rzeczywistość miesza się z wizjami. Dramat zapętla się coraz bardziej. Matka rozmawia z duchem syna, żołnierze przenoszą się na afgańską pustynię. Nic nie jest takie jakie miało być…

Więcej – klik

9 października 2018 | godz. 19:00
Marek Modzelewski, „Koronacja”, reż. Sebastian Chondrokostas

Bohater (Maciek) przywołuje w swojej pamięci, niczym w fotoplastikonie, najważniejsze zdarzenia i osoby ze swojego życia. Ich obraz jest jego subiektywną, mocno zabarwioną emocjonalnie wizją, więc wszystko wyświetla mu się w krzywym zwierciadle jak we śnie. Nawet on sam widzi siebie w dwóch osobach – nieustannie chodzi za nim jego wyobrażone alter ego, czyli Maciek Silny, będący dla Maćka Słabego zwariowanym trenerem charakteru, asertywności i męskości. To swoisty diabelski Anioł Stróż vel Król Życia, który nie spocznie dopóki nie spełni swojej misji.

Więcej – klik

23 października 2018 | godz. 19:00
Maciej Kowalewski, „Miss HIV”, reż. Krzysztof Czeczot

Akcja sztuki Macieja Kowalewskiego zainspirowana autentycznymi wyborami Miss HIV w Botswanie może rozgrywać się wszędzie. Konkurs opisany w sztuce ma formę rozrywkowego show. Reżyser Krzysztof Czeczot w swej realizacji jeszcze dobitniej akcentuje medialny charakter tego widowiska, z premedytacją obnażając kulisy telewizyjnego programu, w którym kamery widzą wszystko, bo wszystko jest tu na sprzedaż – prywatność, intymność, zagubienie i nieprzewidywalność zachowania bohaterek. Każda z kandydatek ma swoją historię i swoje oczekiwania związane z ewentualnym zwycięstwem.

Więcej – klik

20 listopada 2018 | godz. 19:00
Radosław Paczocha, „Wizyta”, reż. Agnieszka Maskovic

Jurek (Dawid Ogrodnik) udaje się w podróż w rodzinne strony po kilku latach nieobecności. Dla wykształconego w dużym mieście bohatera wizyta w domu rodziców (Ewa Wencel, Krzysztof Stelmaszyk) jest zarówno wyzwaniem, jak i koniecznością. Aby pokonać życiowy kryzys, młody mężczyzna musi zmierzyć się ze wspomnieniami z przeszłości, z duchami zmarłych oraz obsesyjnym przeczuciem własnego końca. Teatralna opowieść o dojrzewaniu toczy się w rytmie podróży nocnym pociągiem, w którym niczym we śnie rzeczy ważne mieszają się z nieistotnymi, a powaga graniczy z groteską.

Więcej – klik

11 grudnia 2018 | godz. 19:00
Artur Pałyga, „Żyd”, reż. Aneta Groszyńska-Liweń

Dyrektor upadającej szkoły w małym miasteczku, by uratować budynek, w którym pracuje ponad czterdzieści lat, zwołuje zebranie w pokoju nauczycielskim. Bardziej prominentne postacie grona nauczycielskiego dowiadują się na nim od swojego przełożonego, że łatwo mogą zdobyć fundusze na renowacje ich miejsca pracy – wystarczy tylko odpisać na wiadomość pewnemu Izraelczykowi, którego ojciec uczył się w ich szkole dekady temu. Z pozoru komiczne spotkanie przemienia się w spór pełen obiegowych stereotypów i umożliwia zebranym dyskusję na temat przeszłości ich miasteczka, gdzie przed wojną połowę ludności stanowili Żydzi. Każdy z bohaterów dostaje szansę skonfrontowania się z przeszłością ze swojej perspektywy, a także zabrania głosu w sprawie także własnych niejednoznacznych losów i postaw.

Więcej – klik


Wydarzenie objęte jest patronatem medialnym Warsawnow.pl

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.