Teatr Żydowski wraca ze „Skrzypkiem na dachu”

Teatr Żydowski wraca ze „Skrzypkiem na dachu”

W listopadzie Teatr Żydowski wraca ze swoim kultowym musicalem „Skrzypek na dachu”! Przedstawienia wystawiane będą gościnnie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa w dniach 25, 26, 27 listopada oraz 6 i 7 grudnia br.

„Skrzypek na dachu” w reżyserii Jana Szurmieja to największy hit Teatru Żydowskiego z Warszawy. Autorem powieści, na podstawie której powstało libretto musicalu, jest Szolem Alejchem – klasyk literatury jidysz.
W 2016 roku roku mija 100. rocznica jego śmierci i jesienne pokazy organizowane są w celu uczczenia jego pamięci. Przedstawienia były zaplanowane już w czerwcu 2016, jednak ze względu na problemy z siedzibą, odbyły się w formie happeningu na Placu Grzybowskim. Wydarzenie to odbiło się w mediach szerokim echem i zostało nazwane „Skrzypkiem na Placu”. Dzięki przyjaznym instytucjom, które ugościły Teatr, publiczność będzie miała okazję znów zobaczyć musical. W pełnej formie wystawiany był ponad rok temu, w październiku 2015 roku, więc zdecydowanie warto się wybrać.

skrzypeknadachu_fot-marta_kusmierz_24_1280x853
Materiały prasowe

Dyrektor Teatru Żydowskiego, Gołda Tencer, apeluje: „Bądźcie z nami tak tłumnie, jak byliście w czerwcu na Placu Grzybowskim, kiedy zmuszeni byliśmy opuścić naszą Anatewkę. Dziękujemy Wamza wsparcie i pamięć i zapraszamy na najbliższe pokazy. Nie zawiedziemy Was, bo to dla Was i dzięki Wam gramy!”.

Opis:

Światowej sławy musical „Skrzypek na dachu” swoją warstwą muzyczną jak i tematem przemawia do publiczności na całym świecie. Za kanwę libretta posłużyła powieść Szolema Alejchema „Dzieje Tewjego Mleczarza”. Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Rosji carskiej, gdzie obok siebie żyją dwie społeczności – żydowska i rosyjska, które starają się nie wchodzić sobie w drogę. Historyczne tło akcji nawiązuje do rodzącego się komunizmu, rewolucji 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej.

skrzypeknadachu_fot-marta_kusmierz_20_1280x853Materiały prasowe

Tytułowy Tewje jest ubogim mleczarzem, ojcem pięciu córek, które chce wydać za mąż. One jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i szukają związków opartych na miłości. Tewje raz po raz staje przed wyborem, co jest ważniejsze: życie zgodnie z tradycją czy szczęście córek. Tymczasem do Anatewki dociera wiadomość o konieczności opuszczenia przez wszystkich Żydów miasteczka.


Miejsce: gościnnie w Klubie Dowództwa Garnizonu przy alei Niepodległości 141A

Terminy: 25-27 listopada 2016 r. i 6-7 grudnia 2016 rok, godzina 18:00

Czas trwania: 3 h 20 m (z przerwą)

Rezerwacja biletów pod numerem tel.: (22) 526 20 34, (22) 526 20 32, (22) 850 56 56,

mailowo bow@teatr-zydowski.art.pl oraz online http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Fanpage na Facebooku: https://web.facebook.com/teatrzydowski/

Więcej informacji, zdjęcia, recenzje: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/skrzypek- na-dachu

Reżyseria: Jan Szurmiej

Przekład: Antoni Marianowicz

Libretto: Joseph Stein

Scenografia: Wojciech Jankowiak

Kostiumy: Marta Hubka

Choreografia: Jan Szurmiej

Muzyka: Jerry Bock

Kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska

Teksty piosenek: Sheldon Harnick

Przygotowanie wokalne: Małgorzata Hauszild

Inscenizacja: Jan Szurmiej

Asystent: Waldemar Gawlik

Data premiery: 09.07.2002

Obsada: Marek Szydło, Ewa Dąbrowska, Alina Świdowska, Monika Chrząstowska, Monika Soszka, Sylwia Najah, Małgorzata Majewska, Joanna Rzączyńska, Agnieszka Gryżewska, Katarzyna Gordyczukowska, Joanna Przybyłowska, Monika Chrząstowska, Izabella Rzeszowska, Małgorzata Trybalska, Ernestyna Winnicka, Piotr Sierecki, Barbara Szeliga, Piotr Chomik, Henryk Rajfer, Marek Węglarski, Jan Szurmiej, Henryk Rajfer, Marcin Błaszak, Jerzy Walczak, Ryszard Kluge, Piotr Wiszniowski, Waldemar Gawlik, Rafał Rutowicz, Franciszek Jankowski (statysta), Tomasz Wiszniowski, Józio Napiórkowski, Jakub Gajewski, Jacek Michałowicz, Michał Lisiewicz,,Grzegorz Kulikowski.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz
http://www.teatr-zydowski.art.pl/

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.