„Syrena Wolności” na Rakowieckiej

W 37 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w noc z 12 na 13 grudnia 2018 r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul Rakowieckiej 37 w Warszawie, spotkają się internowani i więźniowie polityczni z całej Polski.

– Spotykamy się w gronie koleżanek i kolegów którzy w okresie rządów komunistycznych byli internowani lub aresztowani za działalność niepodległościową. Jesteśmy z różnych środowisk: z Ruchu, Wolnych Związków Zawodowych, KOR-u, ROPCiO, KPN-u, oczywiście NSZZ „Solidarność” z różnych regionów, MRK„S”, Grup Oporu, Solidarności Walczącej, FMW, PPS-u czy Pomarańczowej Alternatywy.

Dzięki decyzji ministra Zbigniewa Ziobro o utworzeniu w byłym Areszcie Śledczym Warszawa Mokotów na Rakowieckiej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mamy wreszcie miejsce gdzie możemy się spotykać. Jest to już nasze trzecie spotkanie w „Noc generała”, które integruje środowisko dawnego podziemia. Mamy czas, aby ze sobą porozmawiać i chociaż koledzy są tak jak i w tamtych latach w różnych konfiguracjach politycznych, tutaj na Rakowieckiej siadają obok siebie na więziennych stołkach i wspominają. To jest ogromna wartość tych spotkań, tu na Rakowiecką 37 po prostu wchodzi się z pokorą.

W tym roku motywem przewodnim uroczystości będą Wojskowe Obozy Internowania i dzięki temu dojdzie też do pierwszego ogólnopolskiego spotkania kilkudziesięciu kolegów internowanych w tych wyjątkowo okrutnych Obozach. Będą oni mogli porozmawiać też z radcą prawnym – mówi dyrektor Muzeum Jacek Pawłowicz.
Uroczystości poprzedzi Msza Święta w intencji ofiar stanu wojennego, odbędzie się również premiera filmu „Wolna Rzeczpospolita Łupkowska” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego.

– Pokażemy też najciekawsze pamiątki ze stanu wojennego, które mamy w naszych muzealnych zbiorach. Wiemy, że otrzymamy też kolejne m.in. od NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska. Wszystkich uczestników spotkania zachęcamy do ich przynoszenia i przekazywania do naszego Muzeum.

Jednak wyjątkowa będzie „Syrena Wolności”. Kiedy ją usłyszymy o północy za dawnym więziennym murem to pod brzozowymi krzyżami i kamienną płytą z napisem „Solidarność” upamiętniającą ofiary stanu wojennego – wszyscy uczestnicy wydarzenia z zapalonych świec ułożą symbol krzyża na wzór tego, który układali mieszkańcy Warszawy na obecnym Placu Marszałka Piłsudskiego a wówczas Zwycięstwa – podsumowuje dyrektor Pawłowicz.

Uroczystość uświetni też wyjątkowy w tym miejscu występ oparty na podziemnych spektaklach „Teatru Domowego” grany przez Emiliana Kamińskiego z „Teatru Kamienica”.
– Niestety ze względu na obecne warunki i szczupłość miejsca w pierwszej kolejności wstęp będą miały osoby internowane, więzione oraz osoby posiadające status działacza opozycji antykomunistycznej – mówi Jacek Pawłowicz.

Jak co roku Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przygotowuje uroczystość wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej.

źródło: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.