Światowy Dzień Słonia w Warszawskim ZOO

Światowy Dzień Słonia w Warszawskim ZOO.

W niedzielę, 12 sierpnia 2018 roku świętujemy w Warszawskim ZOO Światowy Dzień Słonia. Będzie świetna okazja, by bliżej poznać słonie. Poprzez prezentacje, zabawy i konkursy nauczymy się wiele o biologii słoni, ich zachowaniu i sytuacji na świecie – a ta nie przedstawia się w różowych barwach…

Obchody Dnia Słonia zaczynamy o godz. 10.00 w sali konferencyjnej przy ul. Ratuszowej 1/3 prelekcją „Z wizytą u afrykańskich sierot słoniowych”, podczas której o swoim pobycie w The David Sheldrick Wildlife Trust opowie Elżbieta Kawka – nasza koordynatorka wolontariatu. Na chwilę przeniesiemy się do Kenii, by przyjrzeć się działaniom ludzi, którzy postanowili stworzyć niezwykłe miejsce, gdzie słonie mimo utraty matek i stada, dostają swoją drugą szansę na życie w naturalnym środowisku. Wejście na prelekcję nie jest biletowane, a sala klimatyzowana.

Główna część obchodów Światowego Dnia Słonia odbędzie się na polanie piknikowej, obok placu zabaw – w samym środku ZOO. Opiekunowie warszawskich słoni, edukatorzy Warszawskiego ZOO i wolontariusze przedstawią fakty biologii słoni i odpowiedzą na każde pytanie dotyczące tych zwierząt.

Z bliska można będzie zobaczyć co i w jakiej ilości jedzą słonie, a następnie jaki może powstać z tego produkt… – papier z kupy słonia(!). Można będzie poznać co jest smakołykiem słoni i dowiedzieć się z czego robione są dla nich pączki.
Będzie można też obejrzeć, dotknąć i poznać wyjątkowe „słoniowe” eksponaty np.: zęby słonia afrykańskiego, azjatyckiego i mamuta, fragmenty ciosów, włosy, skórę z podeszw stóp, żuchwę słonicy Zuli, czaszkę góralka. Można też będzie obejrzeć ciekawe narzędzia, np. te stosowane do korekcji kopyt i podeszw czy sprzęt do treningu medycznego.

Dowiemy się jakie istnieją gatunki słoni i jak je od siebie odróżnić. Ale to nie wszystko. Będą też warsztaty plastyczne dla najmłodszych podczas których powstaną slonie – zabawki z ruchomymi elementami.

Ze sceny pracownicy ZOO będą opowiadali o słoniach, które żyły i mieszkały w Warszawskim ZOO na przestrzeni 90 lat jego istnienia. A te historie są różne, bardzo ciekawe, czasami bez znanego zakończenia i splatają się z losami Warszawy. Poznamy m.in. genezę imienia Tuzinki, partyzancką przeszłość Jasia Partyzanta przybyłego z Wietnamu i kulisy spaceru alejkami ZOO słonicy Soni. Dowiemy się jak transportuje się słonie i jak było to trudne w przeszłości. Będzie można zobaczyć prawdziwą skrzynię transportową dla słoni.

Każdy będzie mógł nabytą wiedzę o słoniach sprawdzić w konkursach rozgrywanych w ciągu obchodów Światowego Dnia Słonia: turnieju wiedzy „koło fortuny” oraz w grze terenowej „Odkryj tajemnice słoni”. Na najlepszych czekają nagrody!
Na specjalnych warsztatach będzie można poznać i samodzielnie wykonać konstrukcje służące urozmaiceniu codziennego życia słoni, m.in.: kosz z węża strażackiego na paszę, pojemniki z bambusów na przysmaki dla słoni, cukierki i inne. Wymyślanie i wykonywanie takich wzbogaceń to ważna część pracy opiekunów zwierząt. Zapobiegają nudzie i rozwijają inteligencję podopiecznych. Na zakończenie Dnia Słonia, ok. godz. 14.30 wykonane podczas warsztatów wzbogacenia i przygotowane przysmaki trafią na wybieg słoni i przejdą „testy przydatności”.

Słonie afrykańskie są największymi ssakami lądowymi na świecie. To piękne i dostojne zwierzęta, których jedynym wrogiem jest człowiek zabijający je dla pozyskania kości słoniowej i zagarniający ziemie, na których żyją słonie. Szacuje się, że obecnie na świecie żyje do 400 tysięcy słoni. Jeszcze 100 lat temu było ich 3-5 mln! Jednocześnie w ciągu niecałego wieku słonie utraciły aż 93% swojego terytorium. Ogrody zoologiczne na świecie walczą o przetrwanie tego gatunku. W europejskich ogrodach żyje ok. 400 słoni afrykańskich. Prowadzone są dla nich księgi rodowodowe, na podstawie których dobierane są osobniki w stadach tak, aby mogły czuć się bezpiecznie i mogły doczekać się potomstwa.

Słonie w Warszawskim ZOO mieszkają praktycznie od początku istnienia ZOO (od 1928 r.) i niemal przez cały czas. Do roku 1999 w Warszawskim ZOO mieszkały słonie indyjskie, a od 2003 r. – od czasu, kiedy powstała nowa Słoniarnia – mieszkają afrykańskie: Leon, Buba, Erna, Fryderyka. Słonie są dla nas ważne – z wielu powodów. Narodziny słoniczki Tuzinki w roku 1928 do dziś należą do największych sukcesów hodowlanych stołecznego ZOO. A ZOO bez słonia wydaje się po prostu niekompletne!

 
PROGRAM:

Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji:
10.00-11.00 – SALA KONFERENCYJNA (klimatyzowana) – WSTĘP BEZPŁATNY – Z wizytą u afrykańskich sierot słoniowych – wspomnienia z The David Sheldrick Wildlife Trust 
Nasza koordynatorka wolontariatu Elżbieta Kawka przeniesie Was do Kenii i opowie o życiu ludzi, którzy postanowili stworzyć niezwykłe miejsce, w którym słonie, mimo utraty matek i stada, dostają swoją drugą szansę na życie w naturalnym środowisku.

11.00-14.30 – POLANA PIKNIKOWA
Opowieści opiekunów

  • O powstaniu Międzynarodowego Dnia Słonia 
  • O słoniach z Warszawskiego ZOO i ich historii 
  • Co i w jaki sposób jedzą słonie 
  • Treningi medyczne słoni
Słoniowe eksponaty
  • Fragmenty czaszki i ciosów słonia 
  • Odciski trąby, stóp i skóry słoni
Konkursy z nagrodami
  • Gra terenowa „Odkryj tajemnice słoni” 
  • Słoniowe Koło Fortuny
oraz
  • Robienie zabawek dla słoni 
  • Słoniowa skrzynia transportowa 
  • Zdjęcie z giga słoniem
14.30 – POKAZOWE KARMIENIE SŁONI

W wydarzeniu wezmą udział:
Wolontariusze Warszawskiego ZOO
Opiekun słoni z Warszawskiego ZOO Patryk Pyciński

CO: Światowy Dzień Słonia
KIEDY: niedziela, 12.08.218, godz. 10.00-15.00
GDZIE: Warszawskie ZOO

DO UDZIAŁU W WYDARZENIU upoważnia ważny bilet wstępu do Warszawskiego ZOO

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.