Spotkanie wokół książki „Procesy doktora Weicherta”

Spotkanie wokół książki „Procesy doktora Weicherta”.

Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Muzeum Powstania Warszawskiego serdecznie zapraszają Państwa na spotkanie wokół książki „Procesy doktora Weicherta”, które odbędzie się 31 stycznia 2018 roku, w ramach cyklu „Warszawa dwóch Powstań”.

Gośćmi spotkania bedą: 

  • Rafał Węgrzyniak – autor książki
  • prof. Andrzej Żbikowski – Pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, w którym kieruje badaniami nad najnowszymi dziejami polskich Żydów.
  • dr Mikołaj Mirowski i Dawid Wildstein – publicyści, autorzy koncepcji „Warszawa – miasto dwóch powstań”, którzy swoim wstępem opatrzyli książkę. 

Rozmowa odbędzie się w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego. 

„Procesy doktora Weicherta” to opowieść o życiu oraz dorobku pisarskim i teatralnym, a także próba rehabilitacji jednego z czołowych twórców nowoczesnej kultury żydowskiej w Polsce. W książce powraca motyw procesów sądowych, najpierw, w okresie Dwudziestolecia, inscenizowanych na scenach jidyszowych przez mającego wykształcenie prawnicze Weicherta, a potem, już w komunistycznej Polsce, rzeczywistych – z nim jako oskarżonym o współudział w Zagładzie. Przez świadectwa i dokumenty, ale też nawiązania do „Procesu” Franza Kafki ukazuje ona dyskredytowanie i niszczenie awangardowego reżysera.

„Węgrzyniak konsekwentnie bierze na siebie rolę adwokata Weicherta […] W procesie dr. Weicherta doszło tak naprawdę do starcia dwóch wizji przeciwstawiania się Zagładzie. Pierwszej, której hołdował oskarżony, nakazującej pomagać zagrożonym za wszelką cenę i pomimo upokorzeń; oraz drugiej, przedstawianej przez oskarżycieli, dla których Weichert przedłużył agonię Żydów z partykularnych pobudek, a także w jakimś sensie legitymizował Shoah. To problem moralny tak skomplikowany z dzisiejszej perspektywy, że czytelnikowi trudno się wobec niego ustosunkować.”

Ze wstępu Mikołaja Mirowskiego i Dawida Wildsteina

31 stycznia 2018, godz. 18:30

Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79

WSTĘP WOLNY

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.