Spacery po ulicach warszawskiego getta

Spacery po ulicach warszawskiego getta.

Cykl spacerów po ulicach warszawskiego getta opracowany na podstawie książki prof. Jacka Leociaka „Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę”.

08.04 (niedziela), godz.12.00, ul. Sienna
ZBIÓRKA: Pałac Kultury i Nauki, Teatr Lalka
Położona między Złotą a Śliską. Prowadziła z eleganckiego centrum do szemranych peryferii miasta. W szczególny sposób związana była z Januszem Korczakiem. Zniszczona przez bomby i ogień wojny, unicestwiona częściowo przez Pałac Kultury i Nauki. Porozcinana nowymi arteriami, jeszcze gdzieniegdzie istnieje. Można dotknąć murów jej starych kamienic, murku między posesjami, którędy biegła niegdyś granica getta.

15.04 (niedziela), godz.12.00, ul. Chłodna
ZBIÓRKA: Hala Mirowska, blisko wejścia głównego od strony al. Jana Pawła II
Stanowiła wrota Warszawy, prastary trakt stał się jedną z najważniejszych arterii stolicy. Dawniej corso robotniczej Woli, w XVIII wieku z kawiarniami i restauracjami. Agonia ulicy Chłodnej zaczęła się podczas oblężenia Warszawy przez Niemców. Po wojnie pośród nieodbudowanych ostańców i ruin zaczęły się pojawiać nowe domy, jednak pozbawiona swojej najważniejszej wartości – funkcji komunikacyjnej – Chłodna stała się już tylko żywym trupem.

13.05 (niedziela), godz.12.00, ul. Nalewki
ZBIÓRKA: Przy budynku Arsenału, ul. Długa
Esencja żydowskiej Warszawy. Ulica – kosmos, z galaktykami kamienic, gwiazdami podwórek, wokół których krążyły oficyny, niezliczonymi układami planetarnymi sklepów, magazynów, warsztatów, hoteli, barów, restauracji i kawiarni, księgarni etc. Wszystko i wszyscy na tej jednej ulicy. Prawdziwe uniwersum. Nie było takiej drugiej i nigdy już nie będzie.

19.05 (sobota), godz.12.00, ul. Nowolipki
ZBIÓRKA: Skwer na rogu ul. Nowolipki i ul. Andersa
Ulica ogrodników i ogrodów, drukarzy, księgarzy, wydawców i redaktorów pism przeróżnych. Ulica nauczycieli i uczniów, bo szkół było na niej zaskakująco dużo. Ulica polskich dziewcząt z Nowolipek, a zarazem cyklistów, masonów i Żydów. W ostatnim okresie swego istnienia już tylko Żydów zamkniętych za murami getta. To tu znajdowało się podziemne archiwum getta warszawskiego – Archiwum Ringelbluma.

10.06 (niedziela), godz.12.00, ul. Smocza
ZBIÓRKA: Przy ratuszu Wola, ul. Żelazna na rogu z Al. Solidarności
Od XIX wieku unosiła się tu woń farbowanych skór, zapach kory dębu, świerku, mangrowca, kasztanowego ekstraktu. Słychać było gwar i pokrzykiwania z bazaru. Na początku września 1942 Smoczą wypełniło szuranie butów tysięcy ludzi, którzy przeszli tędy do „kotła na Miłej”, a stamtąd na Umschlagplatz. Dziś nie ma już piekielnego smoka-lewiatana, który pochłonął tamtą Smoczą wraz z jej mieszkańcami. Jest restauracja „Złoty smok”. Mosze szklarz ma w tym samym miejscu, na Smoczej 2, swojego następcę – zakład szklarski S.C B. i D. Dobrosz. Połączyła ich wspólna pasja – szkło.

16.06 (sobota), godz.12.00, ul. Niska
ZBIÓRKA: ul. Niska, róg ul. Dubois
Dawno już wyschły glinianki na Niskiej, rozwiał się zapach garbowanych skór. Nie ma wilgotnych suteren i goniących się po rozpalonych poddaszach szczurów. Nie ma tu wielopokoleniowych rodzin, z dziada pradziada mieszkających na tej ulicy. Ciągłość została przerwana, zabudowa zmieciona z powierzchni ziemi, a ludzie zgładzeni. Dziś na Niskiej jest cicho i spokojnie. Po dawnej zabudowie ulicy pozostał tylko niewielki ślad. Ślad po czymś, co już dawno wymarło.

Spacery poprowadzi Jagna Kofta – edukatorka i przewodniczka, od lat związana z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Książka objęta patronatem: Radio TOK FM, Gazeta Wyborcza, Midrasz, NEVER AGAIN Association – Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ.

Książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Udział w spacerach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów.

https://www.facebook.com/events/913799815463480/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.